*

şükela:  tümü | bugün
 • troll editi: başlık #troll kanalına dahil edilmiş. teşekkürler sözlük. başlık artık gündemden düşürüldüğüne göre aşı sorunumuz kalmadı!
  troll editi 2: başlık trollden çıkarılmış. sanırım tekrar konuşabiliriz (!)

  bakanın açıklaması
  bbc aşı videosu (satış verileri)

  edit: kanada neredeyse nüfusunu 5 kez, abd 4 kez, ve listedeki diğer ülkeler de nüfusunu en az 2 veya 3 kez aşılamaya yetecek kadar dozda aşı satın almış veya sözleşme imzalamış. bizim de bulunduğumuz ülkelerin kişi başına doz siparişi

  abd, birleşik krallık ve avrupa birliği 6 çeşit, kanada ve japonya 4 çeşit aşı satın almış veya sözleşme imzalamış. ülkelerin aldıkları aşı çeşitleri

  --- spoiler ---

  sağlık bakanı koca, türkiye'nin 50 milyon doz aşı sipariş ettiği çin'in daha fazla talebi karşılayamadığını, ancak nisanda yerli aşı çıkacağı için ithal aşıya gerek kalmayacağını söyledi. koca, "bulabildiğimiz diğer aşıyı getirteceğiz. ruhsatını almış bir aşı, başvuru sonrası türkiye'de onaydan geçerse eczaneden satışına izin verebiliriz" dedi.
  --- spoiler ---

  tüm ülkeler aşıyı kaptı. faz 3'te olan tüm aşılar 2021 sonuna kadar üretmediklerini sattı bile. yani biri gelip gözümüzün yaşına bakmazsa, ya da kendimiz aşı üretmezsek 2022 başlarına kadar elimize aşı geçmeyecek.

  eldekiyle de (eğer o da faz3 onayı alırsa) neredeyse nüfusun sadece %25'ine aşılama yapılabilecek. bağışıklık için yetersiz. yani elde fazlası olmadığı sürece elimizdeki aşı da patladı. gerçekten mükemmel bir yönetim sergiliyor yine sağlık bakanı, cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde tabii.

  edit: veri düzeltmesi.
  edit: görsel linki düzeltme uyarısı için cathars nickli yazara teşekkürler.
  (bkz: eksiup.com/#96588044)
 • zaten halkın büyük çoğunluğu aşıyı beğenmediği için bizi etkilemeyen durum.
 • aşıya gerek yok bizim allahımız var, ateistler ölsün.
 • amaç yerli aşı.
 • bu ülkede halen bu heriflerin vatandaş adına iyi şeyler yapacağına inananlar var.

  hayret doğrusu! hayret!
 • aslında, önce trollere sonra da yetkililere şu soruyu sorsak daha güzel değil mi? ''yerli ve milli aşı vardı ne oldu ona?'' o zaman çin aşısına da, alman aşısına da, amerikan aşısına da, rus aşısına da gerek kalmaz.

  yerli aşıyı ne yaptınız lan? hani çalışıyordu bilim adamlarımız, hani yakında çıkacaktı?
 • 50 milyon aşı 25 milyona bağışıklık saglar, bu da risk grubunun tamamının aşılanması demek, dolayısıyla bir sorun görünmüyor. yerli aşının nisanda gelmesi iyi ama onun asıl önemi bence gelecek yıllarda mutasyona uğrayacak virüs için bir altyapı oluşturması.
 • hani bazı insanlar vardır ya hayatta hiç bir başarısı olmayan öylesine yaşayan. sürekli borç içinde yaşayan yitikler vardır. biz son 50 senedir falan ülke olarak o insanız işte.
 • “erken dönemde dünyayla birlikte en yaygın aşılamayı yapan ülkelerden biri olacağız.”

  yaşanan olaya ve beceriksizliklere rağmen halen yukarıdaki cümleye rahatlıklar kurabiliyorlar. neden mi ? çünkü hala inanan, pardon tapan mallar var. çünkü kimse demeyecek ki abi bırak aşı bulmayı, aşı satın almayı bile beceremediniz.

  hiç utanma, hak hukuk bilinci, kul hakkın, allah korkusu kalmadı hiçbirinde hem de.

  allah sizi bildiği gibi yapsın.
hesabın var mı? giriş yap