şükela:  tümü | bugün
 • son 14 yılda;

  yağlı tohum ve türevlerinde 37 milyar dolar
  hububatta 18 milyar dolar
  pamuk lifinde 17 milyar dolar
  bakliyatta 3,5 milyar dolar

  toplam: 75,5 milyar dolar ithalat

  daha diğer tarım ürünleri, gübre ve tarım aletleri ürünleri de var. 126 ülkeden meyve ve sebze ithal ediliyormuş.

  kaynak
 • geyik de olsa bir zamanlar kendine kendine yeten 7 ülkeden biri olan türkiye'nin geldiği yere bak. tarım bittiği için saman ithal ettiğimizi de ekleyelim.
 • gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı'nın, yıllara göre tohum ithalatı istatistikleri'ne göre, 2002 yılında tohum ithalatımız 55,3 milyon dolar iken, 2016 yılında 202,1 milyon dolara yükselmiş. bir de tohum üretimine bakalım;

  2002 yılında 145.227 ton tohum üretimine karşılık 19.227 ton tohum ithalatı gerçekleştmiş. 2016 yılına ise 957.925 ton tohum üretimine karşılık 49.491 ton tohum ithalatı golmuş. yani üretim miktarı, ithalata oranla daha hızlı yükselmektedir. ancak üretilen tohumların bir kısmının "yerli tohum" statüsüne sahip olmadığı da göz ardı edemeyiz.

  kaynak: tohum ithalatı da üretimi de artıyor
 • yerli ve milli lafını dillerinden düşürmeyenlerin ülkeyi düşürdükleri haldir. kıtlık savaş vs olursa beton yeriz artık!
 • her şey bir yana saman ithal etmek bu dehşetin nirvanasıdır.
  tarım ülkesi ol ama saman üreteme. bravo.
 • "yerli" ve "milli" söyleminin, ülkenin değil kişilerin menfaatlerine hizmet ettiğinin göstergelerinden biri.
 • artık herhangi bir marketten bile alışveriş yaparken alacağınız nohut, fasulye, pirinç ve hatta bulgur gibi baklagil ve türevlerinin menşeine baktığınızda peru'dan özbekistan'a, kanada'dan kırgızistan'a kadar bilimum dünya ülkelerini görmeniz mümkündür. bu da bizim tarım konusunda battığımızın resmidir.
 • israil'e bu kadar karşı bir politika güdülürken bu ülkeden aynı zamanda da tohum ithalatı yapıyoruz. üstelik bunlar çoğalmayan hibrit tohumlar. hangi aklın ürünüdür? 2015'te 200 milyon usd değerinde tohum ithalatı yapılmış ve bunun 13 milyon usd'si israil'den alınan bu mutasyona uğramış tohumlar. israil, su sorunları ile mücadele eden bir ülke ve tarımda bizden çok daha geri olması gerekirken bize tohum satabiliyor. bu nasıl bir çelişkidir? üstelik de bu ithal edilen tohumların büyük çoğunluğu da domates ve biber gibi türk halkının en çok tükettiği gıda ürünlerine ait. adamlar çölün ortasında sırf bu konu için üniversite kurmuş, labaratuvarlar geliştirmişken bizde hala daha bilimsel çalışmaya dayalı bir tarımsal eylem planı yürütülmüyor. samanı bile yurt dışından alıyorsak artık söylenecek söz yok gerçekten.
 • türkiye'nin 2017 yılında gerçekleştirdiği toplam ithalat değeri yaklaşık 234 milyar doları bulurken, bunun yaklaşık 5 milyar dolarlık kısmını tarım ürünleri oluşturdu. 2016'da ise türkiye toplamda 199 milyar dolara varan bir ithalat kapasitesine sahipken, tarım ürünlerinin bu kapasite içindeki değeri 4 milyar dolar seviyesindeydi.

  detay: hangi tarım ürünü ne kadar ithal ediliyor?