şükela:  tümü | bugün
 • bakmayın bir taraflarına kına yakanlara ve salyalı ağızları,pis elleri ve ortadoğu vari kutlamalarıyla sataşanlara. muhalefet gerçeği görmüyor %52 yi aşağılıyor çok itici diyenlere (ki aşağılık olurlarsa ne diyek mahmut mu diyek? ) 3 maymunu oynamayız biz sizin gibi...can yücel'in köyünde konuştuğu gibi konuşuruz. ki ülkenin içinde bulunduğu çöküşü görmeyip deli dana gibi böğürüp,etrafa sıkıp,bizlere hakaret edip sevinç nidaları atıyorsan muhalifler ağzında kuş tutsa bile yaranamaz sizin gibi insanımsılara ...

  ülkece 24 haziranda kaybettik. azerbaycan'da yılllardır çalışmış biriyim. gidenler bilir aliyev başkan genelde %80 nin üzeri oy alır seçimlerde. polis devletidir. maaşlar çok düşüktür,150-300 manat (kur:2.74 yani 411-822 tl arası gibi veya yakın, en dandik yerin kirası 150-200 manattır bu arada, 100 manata 1 hafta bir kişi zor düzgün beslenir) arası değişir. emekli maaşı 50 manattan başlar. hayat aşırı pahalıdır bu yüzden hastaneden tutun, vergi dairelerine,okul yönetimlerine,okullara her yer rüşvete boğulmuştur. öğretmenlik-polislik-doktorluk-devlet memurluğu kadrosunda olmak için inanılmaz yüksek rüşvetler döner. üretim neredeyse yoktur. bir çok şey ithaldir. ihalelere fesat karışır. peşkeş çekilir. dünya bankasından alınan kredilerin parası fahiş vergilerle halktan çıkar.

  petrole dayalı bir ekonomi vardır. petrolün çoğu abd,ingiltere,fransa gibi ülkelere peşkeş çekilmektedir. kalanı gerideki yöneticiler yemektedir. inşaat ve yol bir numaralı yatırımlardır. çevre sürekli kirletilir ve katledilinir. ancak petrolün fiyatı düştüğünde ülke daha çok fakirleşir. hizmet sektöründe insanlar köle gibi çalışırlar. ermenistan üzerinden sürekli halkın vatanseverlik duygularını sömürürler. insanlar isyan etse de kimileri ölsekte ilhamdan vazgeçmeyiz der. en ufak gösteride direk içeri alıyorlar ve hayvani bir şekilde göstericileri dövüyorlar ( ki gözümün önünde 1.50 lilik liseli bir kıza 2 metrelik bir polis var gücüyle tekme atıp uçurdu ve bayılttı) .

  oradaki dinciler arasında da inanılmaz bir bağnazlık/yobazlık mevcuttur. sunnilere göre şii'lerde bu daha azdır. öncelikle rusya'nın sonra abd ve avrupa ülkelerinin güdümünde/sömürgesindedirler. ruscayı yüceltirler ( bizde ki arapca'nın yücelstilmesi gibi) gazeteci desen yok gibi çünkü yalakalığı gazetecilik sanıyorlar . muhalif kesim çok azınlık. ya hapse tıkıyorlar , ya tehdit edip sürüyorlar, ya susturuyorlar ya da imkanı olan ülkeden kaçıyor. zaten geri kalan yoksul kesimin çoğu mutlu köle ve mutlu köleler özgürlüğün en büyük düşmanıdır. mağdur edebiyatı yaparlar. kazansanlar dahi hala mağdurdurlar ( aa bizdekilerin aynısı lan ) !

  bizden iyi yanları:
  suriyeliler yok- doğalgaz-benzin ucuz (türkiyeye göre. dolayısıyla ulaşım ve araba fiyatları biraz daha uygun ) - sokaklar biraz daha güvenli - ne kadar talancı bir yönetim kadrosu olsa da , kör topal da olsa laik bir yönetim anlayışı var ( ancak presidentleri zaman zaman dincilik oynamıyor degil cami açılışları vesaire gibi ) .

  işte uzun lafın kısası tayyibin sık sık putin'le , ilham aliyev'le görüşmesi boşuna değildi. onlardan ders alıyordu. bir nevi staj. hangi stratejiyi izlemeli ki onlar gibi olsun. dersini iyi almış. muharrem ince ise bu ülkenin "ebulfez elçibey" idir.(elçibey olsa azerbaycan bu kadar düşmezdi ancak onu uzaklaştırmanın bedelini ödüyorlar şu an) rusyada da , azerbaycanda da , türkiyede de diktatörlük ve otokratlık eninde sonunda yıkılacak. ancak halk büyük acılar çekecek. biz onlardan ibretlik ders çıkartacağımıza ve kaçınacağımıza onlara dönüşüyoruz. ve aynı bedelleri fazlasıyla ödeyeceğiz. .. üstelik daha da kötüsü gitgide dincilik bataklığına düşüyor olmamız. insanımsılarda ki ekonomik değil ama ahlaki çöküntü seçimlere dün yansımıştır bugünse salyalı klavyelerinden ve dana gibi böğürmelerinden anlayacağınız türkiye gittikçe yozlaşıp,yoksullaşıp,yobazlaşıp dev bir dinci azerbaycana dönüşüyor hanımefendi ve beyfendiler...o yüzden imkanı olan varsa kullansın kendini kurtarsın ... zaten bozacının şahitleri mağdur edebiyatı yapan şıracılar bokunda bir şekilde boğulacak hatta boğulduklarını bile son anda anlayacaklar ...

  edit : manat düzeltmesi ve kira eklemesi , bazı imla ve yazım hataları, ahlaki çöküntü eklemesi
 • ilk entry giren arkadaş muharrem ince'yi (bkz: ebulfez elçibey)'e benzeterek afedersin makarnanın üzerine b.k sürmüştür.

  evet azerbaycan bir çok bürokratik engel ve oligarşi konusunda eleştirilebilir ama adamlarda ki kültür ve eğitim bizden fersah fersah üstte!

  özellikle 35 yaş üstü olan halkta sovyet dönemine karşı hala bir hayranlık var. zaten oligarşi de bu yaş aralığındaki insanlarda daha fazla! yeni nesil haliyle bu zinciri kıracak ekonomik güce sahip değil.

  türkiye azerbaycan'a şehirleşme ve kültür konusunda keşke dönebilse ama adamlar zaten sanayileşme ve ticaret konusunda türkiye'yi kendi gözlerinde almanya gibi görüyorken böyle bir başlık açmak azerbaycan'da boşu boşuna yıllar geçirmişsin sorusunu bana sordurur.