şükela:  tümü | bugün
 • olasıdır. oldukça da yakınız. belki de tam bir araştırma yapılsa 1nci olacağız toplamda. en azından bir alanda liderliğimiz daha olacak. dünya'ya adımızı duyuracağız.

  şimdi vergi olayına gelince şöyle ki;

  pwc 2015 küresel taşıt vergi rehberi'ne göre norveç danimarka ve finlandıya dan sonra geliyoruz. kaynak

  vergi gelirinin yüzde 70’i dolaylı vergilerden oluşan türkiye, bu oranla 92 ülke içinde ilk sırada yer alıyor. türkiye’yi yüzde 50 payla meksika izliyor.

  en adaletsiz vergiler dolaylı vergilerdir. neden? çünkü gelir üzerinden alınmıyor. gelir üzerinden alınsa %10-20 hatta 50 bile alsan bir şekilde yine bir parası kalıyor vatandaşın ama dolaylı vergi gelir üzerinden alınmıyor. bu yüzden dolaylı deniyor. yani ben gelirimden fazla vergi bile ödeyebilirim bu dolaylı vergilerden dolayı.

  --- dolaylı vergi ---

  vergi mükellefi ve vergiyi ödeyen taraf farklıdır, bir vergi mükellefi tarafından direkt olarak ödenmeyen, mal ve hizmet kullanıcısına devredilen (aktarılan) vergiler dolaylı vergilerdir. örneğin, bir market alışverişi sonrasında tüketici tarafından ödenen kdv, market sahibi aracılığı ile devlete iletilir.
  --- dolaylı vergi ---
 • bir ara dünyanın en pahalı internet ve benzinini kullandığımıza dair haberler okuyorduk. o günden beri artmaya da devam etti, hala öyledir herhalde ya da ilk üçteyizdir. onun dışında başka hangi vergilerde lideriz acaba?
 • aynı zamanda asgari ücretten en fazla vergi alan (% 15) ülkelerden biridir. hatta belki de tek ülkedir.
 • bu vergi dolaylı değilde senede 2 defa toplu alınsa büyük mevzu olur lakin böyle kimse elleşmiyor, yavaş yavaş bindiriliyor, alışıtırılıyor, geliştiriliyor, hamdolsun...
 • (bkz: rte ve akp türkiye'sinin dünya çapında başarıları)... nın ne ilki... ne de sonuncusu olur...
 • kimden sorusuyla aciklanmasi gereken iddia.

  turkiye'de dolayli vergilerin orani fazla. sosyal guvenlik primlerini saymazsak turkiye'de dolayli verginin dolaysiz vergiye orani %63. ayni oran oecd icin %46. (kaynak)

  gelirinin yuzdesi yerine herkesin gunluk tukettigi seyler uzerinden dolayli vergi almaya basladigin anda parasi olandan vergi almiyorsun demek oluyor.

  o yuzden bu tur konulari dogru tasvir etmek gerek. yani konu turkiye'nin cok vergi alan bir ulke olmasi yerine, turkiye'nin vergide zengini kayiran bir ulke olmasi uzerinden tartisilmali.
 • tam olarak vergi sayılmasa da, genel sağlık sigortası garabetini, bu tablonun bi' köşesine ekleyebiliriz.

  sanıyorum ki, genel sağlık sigortası yerine işsiz evlat vergisi bunun için daha açıklayıcı bi' tamlama.
 • başta almanya olmak üzere bizi kıskanan amerika, fransa, japonya, rusya gibi devletlerin ajanlığını yapanların, büyük resmi göremeyen vatandaşı kandırmak için uydurduğu şeydir.