şükela:  tümü | bugün
  • acaba nedir nedir?
  • herkes birbirini hortumlama peşinde olma çakallığını bıraksa her şey etik kurallar çerçevesinde küresel ve genelgeçer toplumsal normlara uygun bir durumda şekillenir.
  • bu saatten sonra sevsen düzelmez.

haftasonu age of oynadım. 3 vs 3 olarak her şey çok güzel başlamıştı. güzel güzel kaynakları toplarken büyüdüğümü hissediyordum. sonuçta köylüler her istediğimi yapıyordu ve tek adam rejimine göre emirler veriyordum. yaklaşık 1 saat sonra çinli yavşak köyüme baskına geldi. ben ılımlı bir şekilde gelen saldırıyı püskürtürken hiç beklenmedik bir bölgeden diplomasi kurduğu arkadaşı surları aştı. 170 kusur köylü dahil var gücümle saldırmama rağmen olmadı... istatistiklere baktığımda teknoloji konusunda aşmış herifler. ben 18k gold kasarken adamlar 30k kasmış üstüne 25k ticaret yapmış. o dakikadan sonra insan anlıyor ki her şey için artık çok geç. çocuğum gibi gördüğüm 5 köylüyü puanı yüksek olan müttefik'ime yolladım orda yaşamaya devam ettiler. kendi topraklarım karış karış kaybolurken orda yeni bir hayat kurdum ama düşmanımız bizden 50 yıl ilerdeydi. sonuç yine yenilgi...
    düşmanı zayıflatacak veya stratejik ortaklıklarla kendini yükseltecek bir kaynak bulamazsan sonun hep yenilgi olur.
  • türkiye’nin en büyük sorunu eğitim ve ardılı olarak bu disiplin sonucu ortaya çıkan zihniyettir.
  • zavallı suriyeliler şu an en güncel sorunumuz, şebeke suyuna genetik olarak dizayn edilmiş bir biyolojik ilaç karıştırılıp veya haarpla falan bi şekilde telkin edilip kısa vadede hür iradeleriyle ülkelerine döndürülmeleri gerekiyor. aklıma başka çözüm gelmiyor ama umarım reisçimin bi planı vardır yetti bu böcekler hümanizm de bi yere kadar
  • türkiye'nin en büyük sorunu miras aldığı toplumsal ve siyasal kültürdür. tebaa olmaktan çıkamamışlıktır. mustafa kemal, bu kültürü değiştirmeye soyunduğu için sevilmez bu ülkede. habitusun değişmesini istemiştir mustafa kemal, bunun için çabalamıştır.

çözüm ise, yine bu ülkede gizlidir. akılcı bir eğitim ve ezikliğin pedagojisi yerine yeni bir pedagoji ortaya koymaktır. diğer tüm çözümlerin ötesinde bir "üst çözümdür" bu. kültürü kırmak gerekli, bu toprakların insanı yutan sosyolojisine teslim olmamak.
  • radikal islam. ideolojilerini topluma empoze ederek, ülkeyi kendi keyiflerine göre yönetmek istemiş dışa sevimli içten orospu siyasi partiler.
  • torpil'dir çözümü yoktur.