şükela:  tümü | bugün
  • uzunca bir süredir farkına vardığım gerçek. ülkede ki bütün sorunların sebebi ahlaksızlık. burada dini anlamda bir ahlaksızlıktan değil, başkasının hakkını yemeyi kar görme, kendinden başkasını düşünmeme anlamında bir ahlaksızlıktan bahsediyorum. aklınıza hangisi gelirse gelsin, biraz kurcalayınca ucu buraya çıkıyor.

    (bkz: hayali bir adaydan seçim manifestosu)
  • dinin hakim olduğu tüm toplumlar ahlaksızlık kırbacı altında inler. bu ne yazıkki istisnasız bir gerçektir.
  • kesinlikle katıldığım ve benim de bir süredir farkında olduğum gerçek. dürüst değil insanımız. hile, yalan, hırsızlık, sahtekarlık her türlü ahlaksızlık bizde. ve tüm bunlar günah olarak da görülmüyor. bir esnaf mesela, namazını kılıyor, cumasına gidiyor, orucunu tutuyorsa onun için din bu noktada bitiyor. yani temelde iyi insan olmak yok. oruçken, gelen müşteriyi kazıklayabiliyor. ya da oruçken, yoldan geçen genç bir kızı baştan aşağı süzüp rahatsız edebiliyor.
    mesela yurt dışında bazı ülkelerde metroya binenler için bir kontrol mekanizması yok. yani bir görevli turnikenin başında yolcuların bilet aldıklarını ya da kart bastıklarını kontrol etmiyor. ama tüm yolcular sorumluluğunun bilincinde ve biletlerini alarak metroya biniyorlar. (evet, memurların herhangi bir durakta birden çıkıp bilet kontrolü yapabilme ihtimallerini biliyorum ama bu size hiç denk gelmeyebilir de. ha oradaki insanlar böyle mi düşünüyor hayır. yani benim de türk olduğum buradan belli oldu. oradaki adam hem dürüst olduğu için hem de ya bana denk gelirse bu kontrol diyerek sorumluluğunu yerine getiriyor.) bakın adam müslüman değil, namaz kılmıyor, oruç tutmuyor, cumaya gitmiyor, belki bir dine inanmıyor ama (!) vatandaşlık görevini yerine getirecek kadar dürüst. iyi bir insan olmak, başkalarının hakkını yememek için illa müslüman olman gerekmiyor zaten. dürüst ve iyi bir insan olmak en önemlisi, en birincisi.
    peşinen edit: sakın ha yanlış anlaşılmasın, ben müslümanlar böyle demiyorum; müslümanlığa ya da dine sığınarak her boku yapabileceğini sanmanın ikiyüzlülüğünden bahsediyorum. tabi bu girdinin ana fikri ise dürüstlük (!)