şükela:  tümü | bugün soru sor
108 entry daha
  • iş dünyasında mühendislik itibarı açısından devlet üniversiteleri sıralaması şöyledir;

1.boun
    2.odtü
    3.itü
    4.ytü
    5.hü

edit: bu kıyaslamaları tercih yaparken hepiniz yapıyorsunuz, bazı derecelendirme kuruluşları yapıyor, haliyle işverenler de yapıyor. sövüp saymak yerine, biraz gerçekçi olun!

büdüt: boun'ü, mezunu olduğum için ilk başa yazdığım taşra üniversitesi zanneden cahiller varmış*. boun ile bir sempozyum dışında alakam olmadı. "boun"; boğaziçi üniversitesi'nin kendine yakıştırdığı kısaltmadır, ben uydurmadım. bkz:www.boun.edu.tr
    sıralamayı verilen eğitimin kalitesine göre değil, iş dünyasındaki saygınlıkları açısından yaptım. zira eğitim kalitesine göre sıralama yapabilmem için, herbirinde öğrenim görmüş olmam gerekir.
    hü; (bkz: hacettepe üniversitesi)

düdüt: seri eksici muhittin üniversitesi mezunu arkadaşlar ile özel üniversiteli zengin çocukları eksi butonunu çökertmiş, bu başarılarına binaen liste dışına taşarak son sıraya onları ekliyorum.
    6.muhü
    (bkz: muhittin üniversitesi)
  • çok net söylüyorum mühendislik için
    itü>boğaziçi
  • 1-boğaziçi ü.
    2-istanbul ü.
    3-ankara ü.
    4-itü
    5-odtü

araya vakıf olarak koç eklenebilir. geri kalan vakıf üniversiteleri zaten ticaret için açılmış isim yapma üniversiteleridir. her yıl bir ünlü profosörü kadrolarına katıp. her yere posterlerini asıp öğretim üyesi kalitemiz bla bla bla diye övünürler.
  • (bkz: boün ne amk)
  • kaynım dedi veya kaynak götümlerin aksine, odtü'nün hazırladığı akademik performans değerlendirmesi urap sıralamalarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    urap 2016-2017

tüm üniversiteler genel sıralamasına göre 2016/2017 dönemi için türkiye'nin en iyi 5 üniversitesi şöyledir;

sıralama - üniversite ismi - toplam puan olarak

1 - orta doğu teknik üniversitesi - 756.67
    2 - hacettepe üniversitesi - 720.42
    3 - istanbul üniversitesi - 702.55
    4 - ankara üniversitesi - 688.08
    5 - gebze teknik üniversitesi - 672.09

üniversiteler gibi kurumları değerlendirirken "ismi olan üniversite" iyidir mantığı da saçma aslında. bir üniversitenin değerlendirilebileceği birçok alan var, akademik çalışmaları, eğitim faliyetleri bölümden bölüme, hocadan hocaya değişir. slayt anlatarak doçent olanda var, daha doktorasını yaparken kaç tez yazdığını sayamayacak bilim insanları da var. ve insanların en iyi listesine yazdığı üniversitelerde de var bu durum, en adını duymadığın anadolu üniversitelerinde veya dershaneden bozma vakıf üniversitelerinde de.
    böyle bir konuda öznel yargılara dayanarak "x en iyidir, tek geçerim", "y, z'den iyidir" söylemleri, saçma gerçekten. birde üniversiteli olacaksınız, üniversitelerin kalitesini/başarısını değerlendirirken bilimsellikten ve nesnellikten uzaklaşıyorsanız, akademisyen olmayın siz ciddi söylüyorum. gidin paşa paşa mezun olarak işinizi yapın.
  • quacquarelli symonds ilk 500 üniversite sıralamasında, bilkent, koç ve sabancı devlet üniversitelerini geçmiştir. 400 küsürüncü sıralarda...

birisi de çıkıp desin ki "bir apple, bir google da buradan çıksın". yok amına koyim. şu üniversite iyi ay vakıflar götü boklu.
    (bkz: bi bitmediniz amk)
  • herkes ucundan köşesinden kendi okuduğu okulu ilk 5'e sokmak için kasmış nedense. gebze teknik üniversitesini ilk defa duydum meğerse en iyi 5. üniversiteymiş de haberimiz yok. türkiyedeki bütün üniversiteler boş beleş adam yetiştiriyor, al birini vur ötekine.
  • balıkesir üniverslfsdfksagsadh. evet işsizim.
  • genel:
    -bogazici
    -bilkent
    -galatasaray
    -odtü
    -ıstanbul

sözel:
    -bogazici
    -galatasaray
    -ıstanbul
    -ankara
    -bilgi