şükela:  tümü | bugün
  • apaçık ortada olan bir realiteyi gösteren cümle.

özellikle 'stand-up'çı' yerine 'komedyen' ifadesini kullandım. çünkü ata demirer, kemal sunal, nejat uygur, levent kırca, zeki-metin gibi sanatçıları değerlendirme dışında bırakma ürkekliğini yapmayacağım. zira iddiam, gözümün gördüğü tüm yerli komedyenleri içermek zorunda. ancak günümüzde tartışmaların tamamı 'cem yılmaz ve diğerleri' şeklinde olduğundan doğu demirkol‘un cem yılmaz‘dan daha iyi olduğunu belirtmem (iddiamı ortaya koymam açısından) yeterli olacaktır.

(ara not: “doğu demirkol kim amk?” şeklinde şakacılıklar yapacak minik komedyenler için: doğu demirkol, aslında çok önceden beri youtube‘da yeteneklerini sergilemekteyken son yıllarda keşfedilen muazzam bir aktör-komedyendir. tüm seyircilerin ayakta alkışladığı güldür güldür performanslarından sonra ölümlü dünya filminde yer almış, daha sonra da nuri bilge ceylan’ın dikkatini çekerek bir cannes filmi olan ahlat ağacı‘nda başrol oynamıştır. şu an çeşitli gösteri salonlarında stand-up hünerlerini göstermeyi sürdürmektedir.)

cem yılmaz'ın değerinin büyük bir kısmı onun bir nevi 'ilkerin stand-up'çısı' olmasından geliyor. bu yüzden muhtemel kıyaslamalarda halk büyük ölçüde ön yargıyla yaklaşıyor. eğer ülke mizahı hakkında herhangi bir fikri ve bilgisi olmayan yabancı bir birey gelse ve mevcut türk komedyenlerin gösterilerini objektif bir şekilde izlese doğu demirkol'un üstünlüğünü anlayacaktır. zira vodvil sanatçılarını andıran her daim komik yüz ifadesi ve ricky gervais-louis c.k.’vari keskin zeka içeren ince esprileriyle doğu demirkol, daha şimdiden rüştünü ispatlamıştır.

stand-up gösterilerinin en temel özelliği ve fark yaratıcı unsuru gözlem kabiliyetidir. işte doğu demirkol-cem yılmaz versusundaki yanıltıcılık tam olarak buradan kaynaklanmaktadır. çünkü cem yılmaz’ın yaşı ve mesleğe başlayış tarihi itibariyle çok daha fazla 'insan malzemesi topladığı' ortada. buna zenginliğinin (haklı şekilde) avantajlarını kullanarak daha fazla gezebilmesi ve farklı ortamlarda daha fazla bulunmasını da ekleyin. doğu demirkol'un yaşını göz önünde bulundurarak bu yönde değerlendirmek gerekir. buna rağmen kendisi görece sınırlı gözlemlerini o kadar yaratıcı ve zekice esprilerle süslüyor ki boynuz kulağı daha şimdiden geçiyor.

"ama bir tat bir doku bir koku vb. gerçeği var abiee!” diyen romantik-nostaljik tayfaya seslenmek istiyorum: o günler geride kaldı amigolar. bizim nesil o gösteriyi de izledi. (hatta ben yerinde izledim.) buna rağmen doğu demirkol wins diyorum. bir şeyin daha eski olması onun daha iyi olduğu anlamına gelmiyor maalesef. ona bakılırsa rahmetli nejat uygur, cem yılmaz’dan daha komik mi diyelim şimdi? zaten bu tayfa futbol başlıklarında da bol miktarda var. adam 1930'lardaki bir futbolcuyu messi‘ye, ronaldo‘ya karşı ölümüne savunuyor. tamam belki öyledir ama bu savunmayı güvenilir olarak sadece 90'lı yaşlardaki insanlar yapabilir. birtakım romantik gençler değil.

doğu demirkol‘un 'güldür güldür programındaki üç gösterisini izleyenler şunu fark edeceklerdir: adam kesinlikle potansiyelinin tamamını göster(e)miyor. çünkü ülkede kara mizahı anlayabilecek ve kaldırabilecek insan sayısı oldukça az. tamam aynı sorundan cem yılmaz da müzdarip ama doğu demirkol'un bu tarz esprilerinin çok daha kaliteli olduğu ve kendisine sansür uygulamadığı takdirde büyük bir fark yaratacağı ortada. örneğin demirkol; "tarihe damga vurmuş net bir kadın sözü bulamazsınız çünkü o sözün mutlaka devamı gelir." derken bile defalarca "ofansif algılamayın ama" diye belirtmek zorunda kalıyor. maalesef ülke o kadar alıngan bireylerden oluşuyor ki espri yapacakken önce beş defa "bak şimdi ironi yapıyorum." diye belirtmek, espri bitince de "bak biraz önce ironi yaptım." demek gerekiyor. bu yönden doğu demirkol'un yeteneği boşa gidiyor dense abartı olmaz.

edit: doğu demirkol’a laf attırmak için bu başlığı açtığım gibi fantastik bir iddiada bulunulmuş. doğu demirkol adamın dibidir. oldukça mütevazı ve kaliteli bir insandır. trollük olsun diye açmadım, iddiamda tamamen samimiyim. cem yılmaz’ı da severim ama doğu demirkol türkiye’nin en iyi komedyenidir. taş çatlasa 5-6 yıl sonra bu gerçek gün gibi ortaya çıkacak, o zaman ben demiştim diyeceğim tabii ki de. cem yılmaz ilk ortaya çıktığında bu “adam en iyisi” dediklerinde de “hadi oradan, kimler kimler var, cem yılmaz kimmiş?” diyenler çıkıyordu. şimdi aynısı doğu demirkol’a oluyor.
  • (bkz: bak sen)
  • (bkz: iyi denemeydi montaigne)

mizah bir sanattır, zevktir. buna binaen görecelidir, yoruma da açıktır belki ama bu başlık trolldür.

''...şeklinde olduğundan doğu demirkol‘un cem yılmaz‘dan daha iyi olduğunu belirtmem yeterli olacaktır.''

mesala en iyi komedyen benim için doğu demirkol fanları artık.
  • --- spoiler ---

tüm seyircilerin ayakta alkışladığı güldür güldür performanslarından sonra

--- spoiler ---

adam 35 iqlu güldür güldür seyircilerini mi baz almış yoksa ben halis mi görüyorum kdkxjdlfkxj bence başlığı açan daha komik.
  • kaç para aldın doğru söyle.

doğu demirkol bu entry için sana para verdiyse bilsin ki boşa gitti o para.

tanım: pr kokan başlık. ayrıca kişisel beğenidir. kimseyi bağlamaz. başlık açılacak kadar mühim bir mesele de değil. aslında entry girilecek kadar da mühim bir mesele değil ama akşamdan kalmayım.

ek: (bkz: doğu demirkol kim amk) diyen arkadaşı tebrik ederim. ilk defa cuk oturdu bu bkz.
  • doğu demirkol'un mizahını seven biri olarak çok erken olduğunu düşündüğüm tespit.

başlığı açan arkadaş tüm komedyenleri için işin içine dahil ettiğini söylese de karşılaştırma cem yılmaz üzerinden yapılmış ki bu çok doğal. kendisinin de söylediği gibi ortada bir cem yılmaz ve diğerleri gerçeği var.

eğer stand up üzerinden tartışacaksak şunu bilelim türkiye'de ve yurt dışında bu iş ortalama 20-30 dk sonrasında seyirciyi sıkmaya başlar. iki saat boyunca seyircinin ilgisini sürekli yukarıda tutmak ve bu süreyi dolduracak kadar vurucu espri hazırlamak büyük yetenek işidir. bunu türkiye'de cem yılmaz'dan başka beceren görmedim.

ha ben doğu demirkol'un youtube videoları dışında daha uzun performansını izlemedim bu yüzden başlıktaki iddiaya temkinli yaklaşıyorum.
  • gerçekten doğu demirkol'u sevmeyip, burada aşağılansın ve laf yesin diye açılmış bir başlık olduğunu düşünüyorum. adamın böyle bir iddiası yok zaten. boş yere şimdi bir ton hakaret yiyecek.
  • hayır, batı tahtakol'dur.

edit. ben batı tahtakol diye biliyordum, ama aslında gerçek ismi batı tahtabacak'mış. uyaran arkadaşa teşekkürler.
  • izliyeyim bakalım nasılmış dedim 2 dakika sonra kapattım.beğenenler olabilir ama ben sevmedim.