şükela:  tümü | bugün
  • en onemli sayilabilecek sorunlarinin coklugudur. kurt sorunu, ekonomi, her turlu adaletsizligin kaniksanmasi, ahlaksizligin standart olmasi, fasizme yatkin genclik, vs. birbirleri ile yakin iliskide olup, birinin cozulmesi icin hepsinin cozulmesi gereken, bunun lider sultasi filan ile mumkun olmadigi sorunlardir. cozum halktadir ama halktan bu sorunlar butunu ve aralarindaki baglar saklanir. maalesef en kotu tecrube edilmeden, cozum aranmayacaktir cunku bu ulkenin aydinlari da kayiptir (ya oldurulur ya da konformist olur - noktali veya noktasiz - ).
  • turk halkının yüzde altmışının aptal olmasından kaynaklanan sorundur.

(bkz: turk halkının yüzde altmışı aptaldır)
  • sorunları çözmek amacıyla atılan adımların yeni yeni sorunlara yol açması.
  • "eğitim", dolayısıyla da "üretim" (ekonomi) ve "sağlık"...
  • diger bircok sorunun cozumunu engelleyen en onemli sorunlardan biri, turkiye'deki universitelerin kalitesidir (bkz: #17653364).
  • sorunların çözümüne karşı direnci aşamayıp hiçbir sorunu tamamen çözüp tarihe gömememektir. yani sorunları çözmeyi bilmemektir.

not. tek bir aksi örnek bulamıyorum. var mı?
  • (bkz: erken bosalma)
  • tüm dünyadaki temel soruna yabancı değildir. şöyle ki; tarih boyunca yoksullaştırılmış ve din kavramına olan hassasiyeti kullanılmış insanların, kurban edildiği görülmüştür, yazılmıştır. birileri bu olayların filmlerini yapıp milyonlara bile kavuşmuştur. (her şey alınabilir ve satılabilir haldedir ne de olsa) sonuç olarak, ölmeyecek kadar yaşamasına izin verilen ama bir kriz anında topluca kurban edilecek biçimde dizayn edilmiş toplumlarız, birbirimize de yabancı değiliz. asıl sorun, maddi ve manevi olarak eksiltiliyor oluşumuzdur.
  • (bkz: eğitim sistemi)

herkes istediği mesleği yapsa keşke.
  • (bkz: köylülük)