şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst edit: öncelikle belirteyim aktroll filan değilim. başlığa bakınca o havayı veriyor biraz :) başlığı entryde de belirttiğim gibi çok fazla araştırmadan açmıştım. şimdi yine ufak bir araştırma yaptım(aytemiz'in sitesinde geçmiş fiyatlara baktım ve o günkü kura oranladım) ve 2010-2011 civarında benzinin litresini 2,48 dolar civarında bir fiyata kullanmışız. 7 mayıs 2018 itibarıyla en pahalı kullanan ülke 2,12 dolar'a kullanıyor. yani; evet, dünyanın en pahalı benzinini kullanmış olabiliriz :)

  kendimi bildim bileli "dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz" muhabbeti her zam olduğunda duyduğum bir şeydi. o kadar fazla duydum ki bu lafı; bazı toplumsal inanışlar vardır, hiç düşünülmeden doğruluğu araştırılmadan kabul edilir, benim için de dünyanın en pahalı benzini türkiye'deydi. hele bu gece yarısından itibaren gelecek 18 kuruşluk zamdan sonra "bakayım ikinciyle aramızda ne kadar fark var?" diye bir araştırma yaptım (google'a sordu ve ilk iki linkte ikna oldu) ve türkiye'nin dünyanın en pahalı benzinini kullanmasını bırakın ilk onda bile olmadığımızı gördüm. tabii bu 'en pahalı benzin' muhabbetini o kadar kanıksamışım ki pek emin olamıyorum da. şu iki linkteki verilere bakılırsa türkiye birinde 48. diğerinde 45. pahalı benzinini kullanıyor.(yanlış saymadıysam) doğruluğu test etmek açısından yurt dışında yaşayan yazarlar, yaşadıkları ülkedeki benzin fiyatını bu sitelerdeki verilerle kıyaslarsa ve doğru ya da yanlışlığını yazarlarsa sevinirim.

  tanım: türkiye'nin 7 mayıs 2018 verilerine göre ülkelerdeki benzin fiyatına göre ortalarda yer alması.

  ek: aynı tarihte dünya ortalaması 4,99 tl iken türkiye'de 6,11 tl. yani dünya ortalamasının üzerinde bir fiyata kullanıyoruz benzini.
 • bunu alım gücüne oranlasana delikanlı
 • onda da mı birinci olamadık? bugünde buna üzüleyim. çok hassasım bu birincilik konularında ühühü.
 • sen onu asgari ücrete ya da aldığın maaşa kıyasla delüğanlı. onu da beceremem dersen, arabaya binerken, yol yaparken, gaza basarken iki kez düşünüyor musun ona bir bak (araban varsa tabii).
 • bizde asgari ücret 400 doların altında o dediğin ülkelerde 1300 doların üstünde nerden bakıyon nasıl bakıyon at gözlükleri her kesimde mevcut ne yazıkki!