şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: mesir macunu)
 • hasankeyf'e baraj yapmayla, allianoi'yi kuma gömmeyle çözülemeyecek olan.
  (bkz: vizyon)
 • iki ayaklıdır.

  1. dışa bağımlılık
  2. enerji israfı.
 • kendimize özgü yöntemlerle çözülebilecek sorundur.
  mesela askerde yüzbinlerce insan var. bir seferberlik ilan edip ucuz ve çakma rüzgar türbinleri imal edilse. ve ordu bunu dağa bayıra sahil dikse. aynı şekilde küçük rüzgar türbinleri, minik biyogaz tesisleri pahalı olmasa bütün köylüler kullanabilse.
  ya da ne bileyim 100 bin kişi toplanalım halatlara asılıp türbin çevirelim..o bile bundan iyidir yahu üç beş adam zengin olacak diye çekilir mi bu zamlar?
 • mevcut sonsuz tüketim anlayışı gazlandığı sürece çözülemeyecektir. 10 nükleer, 100 termik de yapılsa, 2050 de sıkıntı çekeceğiz. mevzuu bir insan ne kadar enerji tüketmeli de. 200 beygirlik arabayla işe gitmeye gerek var mı, kışın 30 yazın 20 derecede oturmak mı iyidir, her odaya bir klims mı 5000 konuta merkezi ısıtma mı bunların sonuca varması gerekli.

  bir yandan da gelişmiş dünyadansın 80 yıldır yatırım yapmışsın, know how olmuş hayvan gibi, gelişmemiş ülkelere satarsan iyi para kazanıyorsun, bastırıyorsun hükümetine, gazlayın bu adamları da nükleer yapsınlar, doğalgaz santrali yapsınlar vb. kar ediyorsun.

  50 yıl öncesi memleketin yarısında gaz lambası vardı, şimdi afadersin çift bilgisayar, elektrikli ısıtıcı, sorround ses sistemi çalışyor. alıştırmamak da önemli demek ki.

  not: 2. bilgisayar müzik çalıyor, huu leyli leyli...
 • tüm karadenize hes kurmak gibi günü kurtarıp geleceği tehdit eden projeler ile çözülemeyecek sorundur.

  öte yandan, avrupa ve asya'yı bağlayan enerji hatlarının geçişine uygun yegâne toprak parçası üzerinde var olan bir ülkeyken, doğuda ve batıda tüm komşularına sataşarak kendi üzerinden geçen enerji hatlarını değersizleştirerek de çözülemeyecek sorundur.
 • 2000'lere kadar bu sorun 2 ayaklıydı;

  1. dışa bağımlılık
  2. enerji israfı.

  2005 sonrası dünyamızda bu sorunun ülkemize ardı arkası kesilmeyen zamlar vasıtasıyla yansıyan 3. ayağı, yaklaşan global enerji krizi yani daha doğru bir ifadeyle 2005 yılı itibariyle gerçekleşmiş olan peak oil olayıdır. türkiye insanlık tarihinin kaderini değiştirecek olan bu enerji krizine köprü ve otoyol ihaleleriyle hazırlık yaparak tarihe geçecek bir hataya imza atmıştır. fatura elbette zavallı halka kesilecektir.

  (bkz: türkiye'yi bekleyen en büyük tehlike/#24027336)
 • malesef ki büyük bir sorundur. halkımız bu konuda fazlasıyla bilinçsiz. sadece enerji için değil diğer konularda da tüketim bilincimiz yok. israfın kralını yapıyoruz. günde milyonlarca ekmek çöpe gidiyor, binlerce ilaç zayi oluyor. tabi ki bunlarda ekonomiye olumsuz bir etki yapıyor. peki devletimiz bunları bildiği halde neden halkı bilinçlendirmiyor? güzel bir reklam filmi çekilse bak kardeşim enerji bizim için önemli israftan yılda şu kadar parayı çöpe atıyoruz dese eminim insanlar da ona göre tasarruf yolunu seçecektir.

  enerji sorunumuz var demekle bu sorunu çözemeyiz. enerji bakanı çalışma saatlerini düzenlemekle uğraşmak yerine halkın tasarruf bilincini geliştirecek projeler düşünse keşke. oraya buraya santraller kurmakta bir çözüm değil. başka devletler dalgalardan enerji üretiyor biz hala bir santralin tartışmasını bitiremedik.
  herkes evinin çatısına güneş enerjisi sistemi kursa elektrik tüketimi yarı yarıya düşmez mi? bunu teşvik etmeyi ben düşünüyorsam koskoca devlet düşünmüyor mu? tabi ki düşünüyor ama nedense uygulamak istemiyor.
 • rus doğalgazı dışında rte tarafından rusyaya nükleer santral yaptırılıp ruslara işletilip rusyadan hammadde alınması vasıtasıyla halledileceği vaadedilip durulmaktadır (ara: afferin çok)