şükela:  tümü | bugün
  • bildiğiniz üzere rusya, suriye yönetimi ile türkiye yönetiminin anlaşması için elinden geleni yapacağını söylemişti. ekşi'de de başlığı açılmıştı ama şimdi bulamadım. onun yerine kaynak bırakayım.
    link

sonra erdoğan'dan bu duruma yanıt geldi. ben kendim konuşmam o ayrı mesele. istihbarat örgütlerimiz birbirleriyle görüşmelerini yapıyorlar. dedi.

erdoğan yaptığı diğer açıklamada "1 milyona yakın insanı beşşar esed suriye'de öldürdü. bunlar onun halkıydı. kendi halkını öldüren, katleden bir insanla karşı karşıyayız." cümlelerini kurmuştu. esad kendisine yanıt olarak şunu söyledi: "suriye’deki terör gruplarına silah, koruma ve askeri eğitimden oluşan her türlü destek verdi"
    kaynak

aynı zamanda esad, ypg ile anlaşmayacağını açıklamıştı.
    (bkz: 10 ekim 2019 suriye devletinin ypg açıklaması)

kaynak için odatv'yi kullandım. eleştirenler olacaktır ama diğer haber sitelerinde de aynı şeyler yazıyor.
    ...
    şahsi görüşüm esad ile anlaşma ihtimali hiç de uzak değil. recep tayyip erdoğan'ın yaptığı açıklamalar biraz kendi seçmenine oynuyormuş gibi geldi. "ben anlaşmam ama suriyeliler ne isterse onu yaparım" diyerek gurur yapıyor.
    yaptığımız bu operasyonun geleceğinin olması için suriye yönetimi ile anlaşma yapmak zorundayız. diğer türlü yaptığımız her şey çöpe gidecek.

öte yandan rusya ile amerika çok nadir ortak görüş bildirirler. bu operasyonda ortak hareket ettiklerine göre masa üstünde anlaşmış olmaları gerek. kendi sınır güvenliğimizi korumak, terör örgütlerinin yapılanmasını engellemek bizim hakkımızdır. fakat bunun karşılığında ödeyeceğimiz bedelin ne olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok. rehin tutulan teröristler bize kakalanacak muhtemelen. diğer yandan da tekrar batıda bombalı eylemler baş gösterirse türkiye'yi suçlayıp bize yaptırımlarda bulunma ihtimalleri var.
    amerika ve rusya ne tür bir anlaşmaya vardılar, o da büyük bir soru işareti.
    rusya ve amerika'dan sürekli birbiriyle çelişen açıklamalar geliyor. bazılarının gaz almak için olduğu belli olsa da bazıları ciddi şeylere işaret ediyor.

bizim yapabileceğimiz en iyi şeyin esad ile anlaşmak olduğunu düşünüyorum. arkaplanda dönen olaylar hakkındaki endişelerimi sıraladım, ne oluyor bilmiyoruz ama en çıkar yolumuz bu gibi görünüyor. diğer türlü güvenliğe aldığımız bölgelerin geleceği olmayacak, geri teslim etmek zorunda kalacağız.
    edit: yazım hataları