• adam sabahın köründe şunu yazmış ya, lütfen 2. ya da 3. entryleri değil de bugünlük ilk entry i debeye sokalım
  • daha dün %6 iken bu oran "ez wp" şeklindedir. galler ile eşleşmek ise 7 kırmızı kutu varken 1 mavi kutu açmak ve acun'un "yok artık" demesi gibi bişey.
  • neden her şeyimiz son dakikaya kalıyor? madem bu kadar iyi oynayabiliyordunuz neden son maca kadar kahrimizdan öldürdünüz bizi? biz bitti demeden bitmezmiş. bu durumda ben bizim içinde olduğumuz bir denklem göremiyorum. o gol atamazsa , bu gol yerse vs. eee hani biz bitti demeden bilmiyordu? biz bunun neresindeyiz?
  • pratikte yapilan hesap nispeten dogru olsa da teoride (matematiksel olarak) yanlistir, zira bu maclarin sonuclari birbirinden bagimsiz (independent) olaylar degildir.

bakarsiniz bursa'dan gol haberi gelir, takimlar maci kaderine birakir.

uc bir teorik ornek vermek gerekirse, diyelim ki irlanda 60. dakikada 3-0 onde. bunu duyan isvec'in kazanamama olasiligi bu gerceklesmeden oncekinden daha yuksek olacaktir, zira umudu daha az. haliyle bu olasiliklar sabit degil ve daha da onemlisi birbirinden bagimsiz degil. dolayisiyla (0.7)*(0.5) biraz 'oversimplification' oluyor.

ha bu isin teorisi tabi ki, yoksa arkadasin yaptigi hesap bu tur epsilon varyasyonlari dusunmezsek gercege oldukca yakin.
  • olm koca ülke akşamki iki maça çifte şans oynayıp kuponun tutmasını bekleyen ergen moduna girdi ya la.
  • gruptan çıkma ihtimalini çıkar veya çıkamaz şeklinde %50 olarak görenler zannediyorum ki 18 takımlı süper lig'de herhangi bir takımın şampiyonluk olma şansını da %50 görüyorlar.

+ bu sene alanyaspor şampiyon olur mu abi?
    - %50 abisi. yani olur veya olamaz.
  • bir de türkiye'de matematik eğitimi yetersiz derler. hey yavrum hey. konu futbol olunca kafalar zehir gibi.

berabere biten maçları penaltı ile değil türev integral ile neticelendirseler 76 milyon matematik profesörü olurdu.
  • matematiksel olarak ve fazlasıyla, üstelik meşhur fatih terim balı ile vardır.

fakat prim davaları, oynanan rezalet futbol vb. meseleler varken bala göte gruptan çıkma meselelerini bilek hakkıyla, çatır çatır futbolla yapmışlar gibi afraları tafraları artistlikleri çekilmeyecektir. daha çekleri yenip kalan maçları allah'a havale etmekle bile kaprisleri tripleri başladı bunların.

ha bi de şu biz bitti demeden bitmez lafına iyice uyuz ettirecekler bizi. biri trt'ye atar yapar, diğeri allah büyük tribine girer. kime la tribiniz? dünyada en çok eleştiri alan bi sektörün bileşenlerisiniz. eleştirinin bu sektör içerisinde büyük oranda yer aldığını baştan kabul etmek zorunda olan kişilersiniz. (hakaret kesinlikle demiyorum! asla!) iyi oynayınca güzel her şey, kötü olunca birileri eleştirdi mi auuuvv.. açıkça şunu söylüyorum, çeklere oynanan şu futbol hep insanların ağır eleştirilerinin bir sonucu. size de bu lazımdı zaten.

bunlar bala göte avrupa şampiyonu olsa ebemizi bi kaşık suda sikerler lan. daha bu noktada bu kafadalarsa.. heriflere bak lan. sanki 3'te 3 yaptılar da grupta millete ayar veriyorlar. başka maçların skoru için allah'a havale edilmiş başarıyı da gelip bize itelemeyin. karşınızda şempanze iq'sunda kişiler yok.
  • başkalarının başarısızlığının bizim başarımız olacağı ihtimaller kümesidir. ülke olarak da sevineceğimiz gibi bireysellik nasıl aşağılık bir şekilde öldürülür tüm dünyaya da göstereceğiz.sonrasında hashtagler havada uçuşacak, çomarlar türkün gücü falan yazacak.
  • önümüzdeki yıl nobel matematik ödülünü yurdumuza getirecek bilimsel hesaplamalara yol açan olasılık.

hesaplamaya devam millet!
hesabın var mı? giriş yap