*

şükela:  tümü | bugün
 • egeyi yeni türkiyeden ayıracak her türlü teklife açığım.
  arkadaşlar, bakın bu doğru karardır. benim bu yıla kadar verdiğim emek, yatırımlarım boşa gitsin istemiyorum. bakın, yanlış anlaşılmasın ben kaçmak istemiyorum. uzun süren ilişkilerde olduğu gibi yalnızca ayrılıp biraz nefes almak istiyorum.
  küçük bir kültür seviye belirleme sınavı ile de bölge kazanabiliriz mesela. neden olmasın?
 • bunu isteyen kürtler benim dediği bölgeye gitmiyor, gitmek istemiyor. sorun orada. gidecek olsalar, milliyetçiler bile razı duruma geldi. adamların felsefesi, "doğu bizim, batı ikimizin".

  hassiktir diyorum.
 • sizce türkiye cumhuriyeti devletinin siyasileri böyle birşey ister mi? yani gücünü paylaşır mi? yetkisini bölüşür mü? kendi iradesi ve idarisini devreder mi?

  başkanlık sistemi ile federatif yapı eş koşut değildir. türkiye'de başkanlık sistemine geçişin amacı "yetki bölüşümü" olmadığına göre, federasyonu da ancak rüyanızda görürsünüz.
 • acaba eyaletlere mi denecekti dediğim başlık. federasyonlara bölünmek ne demek oluyor ki? yani herbiri bir federasyon olan birden fazla devlet mi olacak? belki devletlerin bazıları üniter olmak ister.

  bundan bağımsız olarak ben federasyon yanlısıyım. federatif sistemin daha sağlam ve daha dengeli bir sistem olduğunu, federatif bir devlette yaşayarak gördüm. abd'de trump'a karşı bir parça daha içimiz rahatsa, bunun bir nedeni güçler ayrılığı, öbür nedeni abd'nin federatif olmasıdır.

  sadece şu notu düşerim eyaletler etnik temelde tanımlanmamalıdır. yani tüm eyaletler türkiye'de yaşayan tüm etnik gruplara ait olmalı.
 • akp evet için hdp ile anlaşıp tayyip olur da başgan olursa birkaç ayda gerçekleşir. evet...
 • süper fikirdir.

  tayyibi başımıza yerleştiren amerikanın demokrasi götürdüğü diğer örneklere bakarsak ortadoğuda, bölündükten sonra nasıl mutlu mesut ve huzurlu yaşadıklarını görürüz.

  anayasal suç içeren başlıktır ama eşkiyalar tarafından yönetildiğimiz için anayasanın anasını belleyenler değil, benim gibi anayasayı savunanlar gg olabilir ancak.
 • hiç iyi olmaz
  (bkz: tff)
  (bkz: yıldırım demirören)