*

şükela:  tümü | bugün
  • gelen mesajlar üzerine edit:

-evet başlık fedarasyonlaşarak bölünmesi olacaktı, mobilde auto correction'ın aziziliğine uğradım.

- bazı arkadaşlar benim başkanlık sistemi istediğimi fedarasyon sisteminin o yüzden gelmesini istediğimi düşünmüş. tam aksine ben muhtarlık sistemi istiyorum. belki ailem izmirde yaşadığı için ab vatandaşı olup ülkeden koparak sizlerden kurtulurum diye düşündüm. yoksa tikmişim ingilteyeyi.

-bazıları da sakarya- kocaeli trakya nasıl aynı kefede olur demiş, o sizin iç meseleniz kusura bakmayın ama bence o noktada trakyalılar haklı ama bilemiyorum. ab'den kaygıyla izliyoruz durumunuzu.

artık olması gereken olaydır lütfen birbirimizi kandırmayalım. ilk önce bir fedarasyonlara bölünelim ondan sonra ayrı ayrı bağımsız devletler kurar takılır herkes kafasına göre gerekirse. kültürel açıdan hiç bir benzerliği olmayan doğu anadoluyla ege neden aynı bokun içinde yüzmek zorunda kalsın ki. ayrılalım gitsin, beraber yaşamayı başaramadığımız çok açık ortada. hatta yeni kurulacak ülkelere göre bölge bölge isim bile düşündüm.

1-karadeniz bölgesi: lazistan-reisya(rize'den dolayı) milli irade muhtarlığı
    2-marmara bölgesi: ağaoğlu my country
    3-ege bölgesi: iyonya (muhtemelen bir kaç yıl içinde ab ye girerler)
    4-akdeniz bölgesi: rusya
    5-güneydoğu anadolu bölgesi: kürt-arap federasyonu. (ilelebet mitoz bölünürler)
    6-doğu anadolu bölgesi: doğu anadolu ülkesi ( bu isim değişebilir)
    7-iç anadolu bölgesi: çomaritsan (not: iç anadoluluyum)

evet arkadaşlar benim önerim şu an yukarıdaki gibidir. var mı tavsiyesi olan, ülkelerin isimleri konusunda tekliflere açığım.

ben de tek başıma metonya'yı kuracağım
    (bkz: metonya)
  • egeyi yeni türkiyeden ayıracak her türlü teklife açığım.
    arkadaşlar, bakın bu doğru karardır. benim bu yıla kadar verdiğim emek, yatırımlarım boşa gitsin istemiyorum. bakın, yanlış anlaşılmasın ben kaçmak istemiyorum. uzun süren ilişkilerde olduğu gibi yalnızca ayrılıp biraz nefes almak istiyorum.
    küçük bir kültür seviye belirleme sınavı ile de bölge kazanabiliriz mesela. neden olmasın?
  • bunu isteyen kürtler benim dediği bölgeye gitmiyor, gitmek istemiyor. sorun orada. gidecek olsalar, milliyetçiler bile razı duruma geldi. adamların felsefesi, "doğu bizim, batı ikimizin".

hassiktir diyorum.
  • sizce türkiye cumhuriyeti devletinin siyasileri böyle birşey ister mi? yani gücünü paylaşır mi? yetkisini bölüşür mü? kendi iradesi ve idarisini devreder mi?

başkanlık sistemi ile federatif yapı eş koşut değildir. türkiye'de başkanlık sistemine geçişin amacı "yetki bölüşümü" olmadığına göre, federasyonu da ancak rüyanızda görürsünüz.
  • acaba eyaletlere mi denecekti dediğim başlık. federasyonlara bölünmek ne demek oluyor ki? yani herbiri bir federasyon olan birden fazla devlet mi olacak? belki devletlerin bazıları üniter olmak ister.

bundan bağımsız olarak ben federasyon yanlısıyım. federatif sistemin daha sağlam ve daha dengeli bir sistem olduğunu, federatif bir devlette yaşayarak gördüm. abd'de trump'a karşı bir parça daha içimiz rahatsa, bunun bir nedeni güçler ayrılığı, öbür nedeni abd'nin federatif olmasıdır.

sadece şu notu düşerim eyaletler etnik temelde tanımlanmamalıdır. yani tüm eyaletler türkiye'de yaşayan tüm etnik gruplara ait olmalı.