şükela:  tümü | bugün
  • üst ekleme: türkiye'nin fındık ihracatı $2,5 milyar. fındığı bizden alıp işleyen ferrero'nun cirosu $11 milyar.

karadeniz bölgesinde fındık hasatı başladı. hasat başladı başlamasına fakat hiçbir çiftçi halinden memnun değil. çünkü fındık para etmiyor. fındığın para etmemesi ise garipsenecek bir durum. neden mi? çünkü dünya fındık üretiminin yaklaşık %90 ını türkiye gerçekleştiriyor.
    dünya fındık üretimi tablosu
    neredeyse tek üreticiyiz fakat çiftçiden fındığın kilosu 9 tl ye satın alınıyor. fındığın kullanım alanları
    türkiye'nin fındık ihracatı $2,5 milyar. fındığı bizden alıp işleyen ferrero'nun cirosu $11 milyar. ilgili haber
    bahçemdeki fındık ağaçlarını kesip çay dikiyorum yerine. acıyorum o dalları keserken. birçok çiftçi de benim yaptığımı yapıyor daha karlı diye. biz fındık dallarını keserken diğer ülkeler fındık dikiyor. yazık günah bu ülkeye. fındık üretimi türkiye de ama fındık borsası almaya da yazık yazık yazık bizlere. lütfen bu konuda duyarlı olalım. eğer fındık başka bir ülkede yetişiyor olsaydı ilaç niyetine eczanelerde tane işi satılırdı.
  • türkiye'nin değil karadenizlilerin fındık sorunudur.

2004 yılında 7 lira eden fındık bugün de 7 liradır.

haa ne değişti o günden bugüne?

fındığa taban fiyat veren ve üreticiyi koruyan fiskobirlik batırıldı. karadenizli batıranları her koşulda destekledi hala da desteklemeye devam ediyor. haa, bu koşulsuz sevgiye 7 lira bile fazla, ben olsam 3 lira fiyat veririm de işte adamlar allah'tan insafllı..

(bkz: svihs)

(o)))

not: dedemin de memlekette 10 ton civarında fındıkları olur.
  • (bkz: oy veren itfaiyenin hortumunu sikeyim)

yok lan o baskaydi..
  • fındık sorunu değil, politika sorunudur.
  • (bkz: fındığa sahip çık kampanyası)

kaç tane daha fındık başlığı açacan aga? anladık fındıklar elinizde patlamış. yukarıdaki başlık altında yazdığımı burada da tekrarlayayım; entrylerinden de belli olduğu üzere reisçi ve akplisin. git onlar kurtarsın seni. son 15 yıldır akp başta. muhalefet partilerinden nefret ediyorsun entrylerinden anlaşıldığına göre. nefret etmeyip onları bir dinlesen, belki fındıkla alakalı bir şeyler söylemişlerdir değil mi? mesela şunun gibi;
    http://www.iha.com.tr/…ina-mudahale-cagrisi-660571/

hadi sen evet vermeye, partin reisin için çalışmaya devam et.

tanım: hiç umrumda olmayan sorun. fındık da sevmem fındıkla alakalı ürünleri de.
  • yazılanlar rahatsız etmiş olacak başka bir başlık açılmış

bence de fındık sorunu vardır evet, ama sorun verien paranın az olması değil fazla olması. size değil 9 lira 1 lira bile fazla. dik durun eğilmeyin üst dalları da toplayın. bir de sorunuzu bize değil oy verdiğiniz adamlara söyleyin

ayrıca (bkz: hortum) (bkz: itfaiye)
  • modern bir devlette vatandaşlar hükumetin ve alternatif partilerin politikalarını değerlendirir, oyunu ona göre verir. biz ise yavaş yavaş her kesimin her şartta kendi partisine oy verdiği bosna-hersekvari bir ülkeye evrildik.

o fındıklar kesilip o çaylar ekildikçe, doğu karadenizi daha çok sel alır. çay köklü bir bitki olmadığı için toprak da kayar gider. ama halkımız hukumet politikalarindan memnun ki %70 oy veriyor akp'ye o bölgede.

araplara satın arazinizi, yazlık diksinler.
  • bir ak göt ağlamasına konu sorundur. ağla ağla açılırsın.
  • türkiye'nin x sorunu diye formülüze edersek, x yerine neredeyse sonsuz tane kavram yazabiliyoruz. bu iyi bir şey mi bilemedim.
    ben karadeniz bölgesine has fındık ya da ekonomik herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. diğer entrylerde de sık sık belirtildiği gibi gayet de memnunlar ki bu sandıkta oy oranlarına yansıyor.
    bir de fındık deyince aklıma geldi, eskiden akp'de bir cüneyt zapsu vardı, ne oldu ona bilen var mı?
  • türkiye'den 1 tane bile fındık onun haberi olmadan topraklar dışına çıkamıyor. komisyonu ve aradaki tüm ticari faaliyetleri tek başına yürütüyor. bunu ben değil alem biliyor ama yazabiliyor mu? orasını allah bilir.

fındık baronu