şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "...“arkanıza bakmadan kaçın” yazıyor. “no matter price” yani fiyatın önemi yok, “bir önce çıkın” uyarısıyla karşılaştığım raporları okuyacağım aklıma gelmezdi. böyle raporlarda genelde “3,80’e gelirse al, şu kadar olduğunda sat” gibi tavsiyeler vardır. yatırımcılara “fiyatın önemi yok, hemen çık” tavsiyesi inanılmaz bir durum..."

  korkutan röportajdır.
 • doğru bir önerme. şuan her açıdan pakistan seviyesindeyiz hatta pakistan bizden önde bana göre özellikle yurtdışında çalışan vatandaşlarını düşünürsek.

  bu gidişle endonezya ve malezya arasında bir konuma oturabiliriz bir kaç yıl içerisinde.

  akp fanları türkiye'nin dünya lideri ve yeni osmanlı olacağı hayaliyle yaşayadursun, nerenin lideri olduğu erdoğan'ın törenine katılacak devlet başkanları başlığında göründü. çad, gine bissau, gabon, moritanya'nın falan lideri olabiliriz belki.
 • 5-6 senedir söylediğim şey

  türkiye ekonomik modeli artık direk endonezyadır

  önemli bir kısmı eğitimsiz, niteliksiz işe pek yaramayan ucuz işgücü

  sürekli dinle uyuşturulan bir toplum

  fakirliğe şükrederek alıştırma, diğer dünya hayali satma

  tepedekilerin itibardan halk için tasarruf etmediği bir ülke
 • ekonomi ve enflasyonda da venezüela olacağımız aşikardır.
 • turkiye'nin endonezya ile malezya arasina degil, direk endonezya seviyesinde ya da bir tik altinda bir yorungeye oturacaginin sinyallerini veren ekonomik yavaslamayi belirten soylem.

  yukaridaki (bkz: 79267456) arkadasin yazdigi gibi malezya'da dogal kaynak var, ayrica singapur'un direk kuzeyinde oldugu icin, ozellikle hem singapur'dan hizmet ve uretim sektorunden gelir ediyor, hem de dunyaya yonelik uretimi var.

  fakat turkiye'de dogru duzgun hicbir seyin uretimi kalmadi, kapanan ekonomiyle kendi kendine nasil yetemeyecegi malesef deneyimlenecek. umarim en az hasarla atlatilir bu donem.
 • endonezya kızları da gelecekse kabulümdür şaka maka endonezyalı birçok arkadaşım var ve ilginç şekilde türk dizileri sebebiyle türkleri çok severler. yalnız o kadar felakete, depreme, tsunamiye, açlığa rağmen hep gülen yüzleri vardır artık düşünün durumlarını nasıl kanıksamışlarsa. pilav ve tavuğun bu durumda etkili olduğunu düşünsem de :) sanırım din burada en önemli yatıştırıcı faktör herneyse birkaç sene önceye kadar ayda 100 dolarla falan 6-7 kişilik ailelerin (aileler genelde kalabalıktır hatta büyükanne ve büyükbabalar da olur aynı ahşap evlerde) geçinmeye çalıştığına şahit olurdum ve evet her ne kadar dünya'da en çok müslüman nufüsa sahip ülke olsa da fuhuş oranı çok yüksektir. şu anda bizdeki dolar kuruna bakınca olabileceğimiz en makul örnek endonezya ki endonezya yapısal reformların birçoğunu da gerçekleştirmesine rağmen bu halde. ayrıca şehirleri ve tapınakları gayet hoştur. turizm olarak da şahane bir ülkedir; bali, lombok vs. biz onlara tam dönüşmeden gidip gezin görün derim zira bu kurlarla oralara bir daha sittin sene uçak bileti alamazsınız.
 • boş adamın boş öngörüleri. sen söyleyince öyle olsa bile inandırıcı gelmiyor. sırtına satılık tabelasını asmayı unutmuşsun murat turan.
 • bali anlamındaysa sorun yok da, sumbawa falansa kötü.
 • hala bazı kişilerin boş adam yakıştırması yaptığı, gayet mantıklı açıklamalardır. gerçi sonumuzun ne olacağını kestirmek için artık ekonomisyen olmaya da gerek yoktur. haberlere de bakmaya gerek yoktur. çıkın dışarı görün ekonomiyi piyasayı.