şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ben. zira ne zaman umutsuzluğa düşsem aklıma şu geliyor:

osmanlı devleti basbayağı batarken şu ankinden daha içler acısı bir haldeydik. atatürk'ün "ülke battı gitti, ben de işime bakayım bari" dediğini düşünebiliyor musunuz?

bir adamın umudunu kaybetmemesi (ve elbette çevresindekilere de aynı umudu aşılaması) 600 küsur yıllık devleti kurtardı, küllerinden dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan türkiye cumhuriyeti'ni doğurdu. umudunu kaybetmeyen atatürk öyle bir ülke kurdu ki, ölümünden on yıllar geçmesine rağmen kendisine her zaman sahip çıkıldığı gibi dahili düşmanlarının yarısı onun dediğine geldi, diğer yarısı da hala kendi çaplarında bir şeyler denemelerine rağmen yıkamıyorlar kurulan bu güzel ülkeyi.

bu milletin, bu kültürün, bu medeniyetin kurtulmasına ve yeniden kurulmasına bir umutlu adam yetti. ve onun mirasını taşıyanlar, bu umudu her gün yeniden yeşertenler olacak. umudunuzu kaybedeceğiniz zaman "mustafa kemal umudunu kaybetseydi ne olurduk?" diye sorun, üzerinde biraz düşününce o umut kendiliğinden yeşeriyor zaten.
  • türkiye'nin geleceği için değil ancak cennet için falan umutlu olup bu hayatı salan insandır. (bkz: allah büyüktür),(bkz: allah kerimdir),(bkz: kader) gibi söylemler de ağzından hiç eksik olmaz . kertenkele öldürmekle taciz tecavüz abdest ve ileriki yaşlarında gideceği umre hac ziyaretlerini ve işlediği tüm suçlardan tövbeyle kurtulmayı bekleyen insan, insanlardır.

bir de bunun kemalist tarafı var kurtuluş savaşı v.b hikayeleri anlatarak milliyetçi ezber cümleler söylemler düşürmez ağzından. bana cevap verecek bazı kemalist arkadaşlar vardır cevabımı yazayım şimdiden bu ülkenin çoğunluğu müslüman cumhuriyet kuruldu o amaçlar ilkeler hedefler yakalanabildi mi?, adamlar söylemeselerde kafalarında ki tek şey şeriat getirmek. adam dini inancına göre yönetilmek ve yaşamak istiyor 81 tane kocaman şehir var çok istiyorsan git konuş anlat laiklik çağdaşlık modernlik özgürlük falan. özet olarak kendi yaşam şeklimiz uymuyorsa orta yol bulamayız bencillik yapmayıp ya sen gideceksin ya da ülkenin yüzde 70 ini ikna edip arabistan'a uçak bileti baktıracaksın. dediğim insanlardır.

edit: ekonomi de leş siyasette.
  • benim arkadaş bu. ne kadar kötü de yönetilse, ne kadar ekonomisi kötü de olsa, ne kadar değerlerini kaybetmiş te olsa benim arkadaş ben.. hiçbir zaman umudumu kesmeyeceğim ülkemden. fareler gibi kaçmayacağım. işletmem var. 30 kişi çalıştırıyorum. belki iflas edeceğim. belki daha fazla kazanacağım bilemiyorum. ama tek bildiğim birşey var. ben türkiye'den ve türklerden asla umudumu kesmeyeceğim. umudumuzu kesip bizi birbirimize düşürmeye çalışanların yüzlerini güldürmeyeceğim.

neye mi güveniyorum. ne kadar inkar edenlerde olsa tarihime güveniyorum. damarlarım da ki asil kana güveniyorum. eğer öyle olmasaydı atam söylemezdi zaten. geçmişime güveniyorum. laik te olsa dinci de olsa, geri de olsa, yaşam şekli de bozulsa anadolu'ya güveniyorum arkadaş. elbet anadolu'nun bir dağında bir hane de bir ocak yanıyor olacak. işte o sönmedikçe benim de umudum bitmez bu ülkeden.
  • antidepresan kullanan insan.
  • pollayanna’dır, ya da hükümetle yatıp kalkan müteahitlerdir.
  • vizyonsuz insandir.
  • atatürk'ün ilkelerini benimseyip onlar için mücadele etmeyip kaçan fare sürülerinin sahip olamadiklarina inanan insandır. siz gidin kardeşim, ülke bizimdir, türkiye icin burada olan herkesindir. senin değil ama.

(bkz: engelle)
  • atatürk'tür.

inanılmaz ağır şartlarda bile umudunu asla yitirmemiştir.

"umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar vardır. ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim."
  • atv ve a haber izleyen kesimdir