• herşeyden önce bireylerin kendini geliştirmesi ile mümkündür.

şu sözlükte bile "dilbilgisi" kurallarına uygun yazım yapılması arzusu garip karşılanıyor. oysa ki gelişmiş milletlerin tümünde yüksek öğrenim ve eğitim düzeyine sahip kişiler, dillerini doğru yazmak ve konuşmak konusunda çok hassastırlar.

oysa ki üzülerek görüyorum ki 10 üniversite mezunundan 9'u hala türkçeyi yazmak ve konuşmak konusunda oldukça başarısız.

şu an anımsayamadığım ünlü bir siyasetçi şöyle bir şey demişti:

"dünyada değişimde başarılı olanlar, değişime kendilerinden başlayanlardır."

atatürk bunun en anlamlı ve güzel örneklerinden değil mi mesela?
  • köy enstitülerini yeniden açmaktır ilk adım olarak.
  • (bkz: anne sütü)
  • eğitim, eğitim, eğitim!

(bkz: çok cahilsin keşke ölsen)

evet arkadaş ne geliyorsa bu milletin başına cahillikten geliyor. ne dinini, ne tarihini ne de siyaseti bilmiyoruz. açıp okumuyor, araştırmıyoruz.
    hal böyle olunca kutuplaşıyoruz, kitleleri ardına sürükleyen cahillere muhtaç kalıyoruz. elimizi taşın altına koymuyoruz.
    sevdiğimiz işi yapmıyoruz.

(bkz: yumurta göte gelene kadar beklemek)
  • üretim yapılmasıdır. devlet eliyle, yerli sermaye desteklenmeli, genç fikirlere torpile bakılmaksızın fırsat verilmelidir. ben yetkili olsam önce bir eğitim sistemine el atardım. temel fizik, matematik, biyoloji vs. bilgilerinin yanında ahlak, görgü kuralları ayrıca sosyalleşme adına bir şeyler de eklerdim derslere. mesela isteyen resim yapsın, isteyen müzik, isteyen otursun çay içsin gibi. sonra üniversitelerdeki gereksiz bölümleri kapatırdım, hatta üniversitelerin yarısını kapatırdım. kalanların kalitesini arttırmaya yönelik işler yapardım. sonra askerleri silahlandırmak, saçma sapan antrenmanlar yaptırmak yerine devlet fabrikalarına koyardım (evet devlet fabrikaları gani gani oldu.) ücretli çalıştırırdım. hem belli kitapları okumalarını sağlardım, hem yine temel fizik, kimya vs. öğretmeye çalışırdım. ayrıca üniversiteleri 5-6 yıl gibi bir süre yapardım. ilk 3 yıl teorik bilgi son 2-3 yıl projeler ve deneyimler... kişilerin içindeki potansiyeli çıkarmak için her yolu denerdim kısaca.
  • kökten radikal kemalistleri ve yobaz akplileri bir adaya bırakıp birbirlerini yemelerini izlemek. geri kalan 8 milyon civarı insan ile yaklaşık 5 yıl içinde isveç kıvamına geliriz.
  • ''biz gidelim, japonlar gelsin.'' bunlardan biridir. zaten gelişmişlik göstergemiz olan köprüler ve marmaray da onların eseri.
  • ülkemizi daha yaşanılabilir kılacak ve gelişmiş konuma getirecek çözüm önerileridir. en önemli sorunlardan biri eğitim değil, ''eğitimdeki yetersizlik''tir zira eğitim hiçbir zaman bir sorun değildir, doğru uygulanması gereken hayati öneme sahip bir etkendir. eğitimin ''uygulanması''ndaki yetersizlik ve sorunlara gelecek olursak, öncelikle ülkemizde eğitim malesef uygulanmamakta adeta dayatılmaktadır. ülkemizde ilk öğrenimden başlayan ve üniversiteye değin devam eden eğitim tamamen sınav odaklıdır ve öğrenciye neredeyse hiçbir şey katmaz. gelelim somut örneklerimize, örnekler sayısal ağırlıklı olacaktır fakat bu demek değildir ki sayısal haricindeki alanlarda uygulamalı eğitim olamaz. ülkemizdeki ilköğretim öğrencilerinden basit bir elektrik devresi kurmalarını istesen gör bakalım kaçı kurabilecek. bu konuda kabul etmeliyiz ki diğer dünya ülkelerinin çok gerisindeyiz. amerikada ilk öğrenim öğrencilerin yıl sonu sınavlarının çoğu laboratuvarda gerçekleşir bizde ise yazılı kağıtlarında. liselerde laboratuvarların ve kimyasal malzemelerin var ama hala laboratuvara öğrencileri slayt showları için götürüyorsun. tabi burada suç öğretmenin değil, sistemin mecburi kölesisin sistem böyle istiyor sen de haklısın mecbur uyacaksın yoksa nerede maaş aksi takdirde kıçına tekmeyi basıyorlar! sonra ''efendim niye beyin göçü oluyor''? adam üniversite eğitimini birleşik devletlerde veya ingilterede görmek istiyor sebep ne türkiyedeki eğitimin kalitesizliği! bilinçli adam parası da varsa gidiyor yurt dışına işte, mezun olduğunda senin aylarca çalışıp bitireceğin bir makineyi adam iki haftada bitiriyor yahu! siz hala gidin yok efendim ekonomide istikrar yok adamlar çalışşıyorrlarr yeaa ayaklarına yatın. türkiyenin en iyi teknik üniversitesi dünyada 208. sırada daha ne olsun.
  • eğitim olmadan bir sik olmaz. eğitimin başı çektiği önerilerdir. milli eğitim bakanlığının durumu ortada...
hesabın var mı? giriş yap