şükela:  tümü | bugün soru sor
 • setav'ın yaptığı anket. sonuçlarından çıkardığım şu: eğitim oranı arttıkça tinerci olma oranı artıyor.

  http://www.setav.org/…-en-buyuk-genclik-arastirmasi

  "siyaset, sanat, eğitim ve edebiyat gibi alanlarda hayranlık duydukları birinin olup olmadığı yönünde sorulan soruya, katılımcıların yaklaşık yarısı (%45,9), olumlu yanıt vermiştir. katılımcıların bu soruya verdikleri yanıtlar; bölge, cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyine göre farklılaşmaktadır. recep tayyip erdoğan, bütün değişkenlere göre ve toplamda, katılımcıların en çok hayranlık duyduğu isimdir. sonuçlarda dikkat çeken önemli bir diğer bulgu ise katılımcıların belirttikleri ilk on isimde bir kadının yer almamasıdır."

  haber3'te de şöyle tayyipli murat bozlu bir ayrıntı:
  "başbakan recep tayyip erdoğan, bütün değişkenlere göre ve toplamda katılımcıların en çok hayranlık duyduğu isimdir. başbakan erdoğan yüzde 21,6. daha sonra atatürk var yüzde 4,1 ile. üçüncü olarak devlet bahçeli var yüzde 2,9 ile. ondan sonra kemal kılıçdaroğlu yüzde 2,6 ile geliyor. listede daha sonra sırasıyla nazım hikmet, necip fazıl kısakürek, ahmet türk, ibrahim tatlıses, murat boz, can yücel geliyor. daha önceki araştırmalarda da popüler isimler, sürekli medyada görünen isimler ön plana çıkıyor. başbakanın medyada görünümünün fazla olması muhtemelen gençlerin zihninde yer etmesini kolaylaştırıyor. aynı şekilde kılıçdaroğlu'nun ve bahçeli'nin de görünürlüğü fazla. atatürk, kalıcılığı açısından önemli. daha önceki araştırmalarda da atatürk gençlerin hayran olduğu bir isim olarak ön plana çıkıyor. ilk onda en çarpıcı olan husus hiçbir kadının isminin yer almamasıdır."

  kaynak : http://www.haber3.com/…--1237431h.htm#ixzz1p5o7iuul
 • "en çok hayranlık duyulan kişiler sırasıyla erdoğan, atatürk, bahçeli, kılıçdaroğlu. yabancı dil bilme oranı düşük. yüzde 60'ının en sık yaptığı etkinlik televizyon izlemek. en beğenilen dizi kurtlar vadisi. üçte biri hiç gazete okumuyor. yüzde 54'ü sigara içiyor. yüzde 21'i alkol kullanıp, şanş oyunları oynuyor. eğitim oranı arttıkça alkole ve kumara eğilim artıyor."

  http://www.setav.org/…-en-buyuk-genclik-arastirmasi

  görünen o ki, burjuva düzeni ideal gençliğini yaratmış. sorgulamayan, okumayan, sabit fikirli ( muhafazakâr veya milliyetçi) ve içki, kumar, sigara ve diğer maddelere bağımlı gençlik...
 • önemli bir kısmı için:

  (bkz: #69412173)