şükela:  tümü | bugün
 • setav'ın yaptığı anket. sonuçlarından çıkardığım şu: eğitim oranı arttıkça tinerci olma oranı artıyor.

  http://www.setav.org/…-en-buyuk-genclik-arastirmasi

  "siyaset, sanat, eğitim ve edebiyat gibi alanlarda hayranlık duydukları birinin olup olmadığı yönünde sorulan soruya, katılımcıların yaklaşık yarısı (%45,9), olumlu yanıt vermiştir. katılımcıların bu soruya verdikleri yanıtlar; bölge, cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyine göre farklılaşmaktadır. recep tayyip erdoğan, bütün değişkenlere göre ve toplamda, katılımcıların en çok hayranlık duyduğu isimdir. sonuçlarda dikkat çeken önemli bir diğer bulgu ise katılımcıların belirttikleri ilk on isimde bir kadının yer almamasıdır."

  haber3'te de şöyle tayyipli murat bozlu bir ayrıntı:
  "başbakan recep tayyip erdoğan, bütün değişkenlere göre ve toplamda katılımcıların en çok hayranlık duyduğu isimdir. başbakan erdoğan yüzde 21,6. daha sonra atatürk var yüzde 4,1 ile. üçüncü olarak devlet bahçeli var yüzde 2,9 ile. ondan sonra kemal kılıçdaroğlu yüzde 2,6 ile geliyor. listede daha sonra sırasıyla nazım hikmet, necip fazıl kısakürek, ahmet türk, ibrahim tatlıses, murat boz, can yücel geliyor. daha önceki araştırmalarda da popüler isimler, sürekli medyada görünen isimler ön plana çıkıyor. başbakanın medyada görünümünün fazla olması muhtemelen gençlerin zihninde yer etmesini kolaylaştırıyor. aynı şekilde kılıçdaroğlu'nun ve bahçeli'nin de görünürlüğü fazla. atatürk, kalıcılığı açısından önemli. daha önceki araştırmalarda da atatürk gençlerin hayran olduğu bir isim olarak ön plana çıkıyor. ilk onda en çarpıcı olan husus hiçbir kadının isminin yer almamasıdır."

  kaynak : http://www.haber3.com/…--1237431h.htm#ixzz1p5o7iuul
 • "en çok hayranlık duyulan kişiler sırasıyla erdoğan, atatürk, bahçeli, kılıçdaroğlu. yabancı dil bilme oranı düşük. yüzde 60'ının en sık yaptığı etkinlik televizyon izlemek. en beğenilen dizi kurtlar vadisi. üçte biri hiç gazete okumuyor. yüzde 54'ü sigara içiyor. yüzde 21'i alkol kullanıp, şanş oyunları oynuyor. eğitim oranı arttıkça alkole ve kumara eğilim artıyor."

  http://www.setav.org/…-en-buyuk-genclik-arastirmasi

  görünen o ki, burjuva düzeni ideal gençliğini yaratmış. sorgulamayan, okumayan, sabit fikirli ( muhafazakâr veya milliyetçi) ve içki, kumar, sigara ve diğer maddelere bağımlı gençlik...
 • türkiye gençlik profili araştırması

  gençlerin eğitim-iş hayatı, sosyal yaşamları ve yaşadıkları sorunlar ile ilgili veriler sunan araştırmaya göre, gençlerin kendi ekonomik durumları ile ilgili mutluluk düzeyi 5 puan üzerinden 2.90 olarak çıktı. 18-21 yaş arasındaki gençlerin memnuniyet düzeylerinin diğer yaş gruplarının altında olduğunu gösteren araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 15'i bir dine inandığını beyan etti.

  araştırmaya göre, gençlerin yüzde 31'i kendini milliyetçi, yüzde 29'u atatürkçü, yüzde 16'sı muhafazakâr, yüzde 12'si dindar, yüzde 11'i ise demokrat olarak tanımlıyor.

  araştırma kapsamında türkiye genelinde 15 - 30 yaş grubunda toplam 8.000 genç ile görüşülerek türkiye'nin gençlik profili tanımlandı. hazırlanan raporun amacı ise türkiye genelinde bir gençlik profili çıkartmak. araştırma kapsamında elde edilen veriler aynı zamanda gençlerin eğitim-iş hayatı, sosyal yaşamları ve gençlerin yaşadıkları sorunlar ile ilgili veriler sunuyor.

  gençlik profili araştırmasında ailelerinin aylık toplam geliri incelediğinde katılımcıların yaklaşık olarak yüzde 89.1'inin 4001 - 4500 tl gelir düzeyinin altında olduğu görülüyor. gençlerin kendi ekonomik durumları ile ilgili mutluluk düzeyi 5 puan üzerinden 2.90 olarak açıklanırken bölgelere göre ekonomik durumlarından memnuniyet endeksleri incelediğinde ege bölgesi'nin en yüksek ve güneydoğu anadolu bölgesinde ise en düşük memnuniyet seviyesi olduğu görülüyor.

  gençlerin yüzde 39.3'ü hükümetin gençlere yönelik politikalarını başarılı bulduğu ortaya çıkarken erkeklerin gençliğe yönelik politikaları daha başarılı bulduğu gözlemleniyor. araştırmaya göre kadın katılımcıların yüzde 37,7'si, erkek katılımcıların ise yüzde 40,8'i hükümetin gençlere yönelik politikalarını başarılı buluyor.

  yaş grupları arasında 18-21 yaş arası gençlerin memnuniyet düzeylerinin ise diğer yaş gruplarının altında olduğu görülüyor. araştırmada katılımcıların yüzde 15'i bir dine inandığını ve ibadetlerini yerine getirdiğini ifade ederken, yüzde 31'i kendini milliyetçi, yüzde 29'u atatürkçü, yüzde 16'sı muhafazakâr, yüzde 12'si dindar, yüzde 11'i ise demokrat olarak tanımlıyor.

  bir diğer çarpıcı sonuç ise gençler ve iş hayatı beklentileri sonuçlarında ortaya çıkıyor. katılımcıların yüzde 38'i gelecekte kendi işlerini kurmayı hayal ederken, yüzde 32'si kamuda, yalnızca yüzde 12'si ise özel sektörde çalışmak istediğini belirtmiş. özel sektörde en çok çalışılmak istenen ilk üç şirket ise koç, sabancı ve aselsan olarak belirtilmiş.
 • önemli bir kısmı için:

  (bkz: #69412173)