şükela:  tümü | bugün
 • vakaların market fiyatları gibi açıklanması da şüphe uyandırıyor biraz. 10 lira yerine 9,99 lira fiyat koyan marketler gibi vaka sayısı açıklıyorlar. son basamak 7-8-9 oluyor hep.
 • 4 gün önceki veriler duyuruluyor imiş. çünkü test sonucu 4 günde çıkıyor diyor önemli miktarda kaynak.

  ortalama artış hızını, bugunku verilerin olası 4 günlük artışına modellersek an itibariyle neyin içinde olduğunuzu görebiliriz sanirim
 • çin'in vermiş olduğu 81.500 vakanın %32'lik kesimi kesin tanı konmamış, test yapılmamış ama covid-19 ve zatürre tedavisi gören hastaları temsil etmektedir.

  ayrıca amerika'da hızlı tanı ve testlerde hiçbir zaman pozitif sonuç vermeyip detaylı testlerde korona taşıdığı ortaya çıkan hastalar olduğu bildirildi.
 • belki turizm sezonu bitince
 • özel okul kayıtları bitince, son rus turist ülkesine dönünce belki; ama belki!
 • herkesin bildiği üzere sağlık bakanımız fahrettin koca geçtiğimiz günlerde “her vaka pozitif değildir. her vaka hasta değildir, pozitif çıkıp semptom göstermeyenler var." gibi mükemmel açıklamalarda bulunarak vaka sayıları açıklanırken asemptomatik vakaların ele alınmadığını anlamamızı sağladı.

  sanıyorum ki günlük açıklanan vaka tablolarında "vaka" yerine "hasta" kelimesi kullanılmaya başlandığından beri doğru verilere ulaşamıyoruz. bu değişikliğin temmuz ayında gerçekleştiğini düşünürsek (tablolara ulaşabilen varsa doğru tarihi iletebilir) neredeyse 2,5-3 aylık bir farktan bahsediyoruz.

  bugün son verilere göre türkiye'nin toplam "hasta" sayısı 329,138
  hepimizin sorması gereken soru ise türkiye'nin toplam vaka sayısının ne olduğudur. şu an fransa veya ispanya ile aynı doğrultuda mı ilerliyoruz yoksa çoktan toplam vaka sayısı 1,248,619 olan rusya'yı bile geçtik mi?

  avrupada ve aynı zamanda ülkemizde de türkiye’deki corona virüsü enfeksiyon sayısının, resmi sayının 20 katı daha fazla olduğuna dair haberler çıkarken bizim hala gerçek vaka sayılarına dair gram bilgimiz yok.

  ben bugün mecbur olduğum için türkiye'nin en kalabalık şehrinde, alabileceğim en büyük riskleri alarak, en kalabalık saatlerde tam 3 aktarma yaparak herhangi bir covid-19 önleminin alınmadığı işyerime geliyorum.

  türkiye'nin gerçek vaka sayılarını öğrenmek ve her gün aldığımız riskleri bilmek hepimizin hakkı!

  https://www.birgun.net/…arlar-icin-gizlenmis-317652
 • vaka sayısı (yani semptomsuz pozitifler ve semptom gosterenler toplamı) hasta sayisinin 10 katiysa, hasta sayisi aciklamaya basladiklari 29 temmuz'da 1500 olduguna gore bir onceki gun 28 temmuzda rakam 15 bin olmaliydi. oysa boyle bir ucurum yok, az bir fark bile yok. (çin'in ölüm rakamlarında yaptigi istatistik yontem değisikliğinin grafige yansimasina bakın, oyle sert ve ani bir hareket olmaliydi. veya 16 şubat'a bakın.)

  bu yuzden 11 mart'ta "ilk aciklanan vaka" dedikleri de vaka degil "hasta"ydi. baştan beri turkiye vaka yerine hasta bildiriyor. ama adina vaka diyormuş. işte yalan bu.

  burada sözü zurnaya bırakalım:
  10 kat kuralina gore, su an turkiye'nin gercek vaka sayısı 3.291.380'dir. ( ki o da en iyimser tahmin, çünkü sağlık bakaninin yalanını ortaya çıkaran belgeye göre toplam vaka sayisi aciklananin 20 katıydı.

  gercekten ev kredisi vererek bu işi norveç'teki gibi halledeceklerini mi dusundunuz? hayir tabii, norveç'i norveç yapan; devleti değil, milleti. o devleti "norveç" yapan da norveç milleti.

  size 100 yil daha akp müstehak. demokrat olmayan bir milletin demokratik devleti de olmaz.
 • 25 mart 2020 itibariyle gerçek sayı 8.554'tür. bu sayıyı veren cumhurbaşkanıdır. o akşam sağlık bakanı 2433 olarak açıkladı. sağlık bakanının açıkladığı sayı korona testine girip pozitif sonuç almış vaka sayısıdır.

  bilindiği gibi italya, ispanya ve almanya'da çin'den gelen tanı kitlerinin tam doğru sonuç vermediği iddia edilmekte. buna karşılık tıp camiası akciğer tomografisi ve kan testleri ile hastalığı tanımlayabiliyor. bizde de bu durumdan dolayı korona (covid-19) tedavisi gören hasta sayısı 2 gün öncesinde 8.554 idi. bugün kuvvetle muhtemel 12-15bin civarındadır.

  edit: yok komplo teorisi yok muhalif gibi yapıştırmaları yapmadan önce alttaki kaynakları açıp okuyun

  köşe yazısı: https://yetkinreport.com/…sta-sayisini-gostermiyor/
  bilim kurulu: https://www.haberler.com/…-turkiye-13056060-haberi/
 • tahminim yaz tatil dönemi bitince ekim ayları gibi gerçek rakamlar açıklanır.

  şuan dolaşan iddia türkiye'nin günlük 5000'den fazla günlük vakaya rastlandığı.

  ayrıca;

  kayseri günlük 100 vaka tık

  malatya valisi günlük 100 vaka tık

  erzurum valisi günlük 200 vaka tık

  istanbul resmi olarak 200 vaka zaten, geriye 77 ilde 300 vaka izmir adana mersin ankara vs var.

  önceki entrimde bahsetmiştim konuştuğum sağlık çalışanı arkadaşlarım ilk zamankilerden daha yoğun bir vaka artışı olduğunı belirtmişlerdi.

  en acısını da bugün öğrendim. antalya'da aradığım bir akrabam (hastane ecza sorumlusu) ilaçların bitmeye yüz tuttuğu ve doktorlara bakanlık tarafından teşhisde bulaşıcı hastalık yazılmaması baskısı geldiğini anlattı.

  hatta test yapmamaları istendiği, yapılan röntgenlerde akciğerde bal peteği şeklinde kümelenme vs ile ( burası tıbbi bişeyler dedi anlayamadım) anlaşıldığını, hastalara artık yatış verilmediğini ilaç verip 15 gün evde kalmaları gerektiğini söylüyorlarmış doktorlar.

  hatta ve hatta şunu da ekledi doktorların bir daha ki seçimde asla akpye oy vermeyeceğini söyledi yaşananlardan dolayı.

  iddialar çok vahim, devletin artık karantina gücü kalmadı farkındayız ama yalan ile uyutmak büyük hakaret yüce türk milletine.
 • 2500 kişinin çalıştığı (bkz: gölcük tersane komutanlığı'nda corona vaka tespiti) olayından sonra paylaşılan sayıların hiç bir inandırıcılığı kalmıyor maalesef.