şükela:  tümü | bugün
 • kayseri’de 50’den fazla gömülü savaş uçağı tespit edilmiş. uçakların abd'nin dayatması ile ortadan kaldırıldığı iddaa ediliyormuş.

  ilgili haber

  --- spoiler ---

  türk savunma sanayisinin en gizemli olaylarından biri gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor. 70 yıldır türk kamuoyundan gizlenen kayıp savaş uçakları skandalında yeni belgeler ortaya çıktı. sabah'tan metin can'ın haberine göre, 1947'de abd'nin türkiye'ye yardım planı ile bir anda ortadan kaybolan, envanterlerden silinen 72 adet focke-wulf fw-190 tipi uçaklardan 50'si kayseri eski havalimanı'nın altında (2. hava ikmal komutanlığı ön cephesi) gömülü. uçakların ortaya çıkarılması ile ilgili ilk resmi çalışma 2015'te gerçekleşti. bu kapsamda yapılan metal dedektör testleri de uçakları tespit etti. ancak uzayan bürokrasi ve araya giren 15 temmuz darbe girişimi uçakların gün yüzüne çıkmasını engelledi. sabah'ın kaynaklar, konuyla ilgili çalışmaların en yakın zamanda yeniden başlayacağını ifade etti.
  --- spoiler ---
 • vatana ihanetin belgesi durumdalar.
  o dönem amerika'dan alınan uçaklar yüzünden yerli uçak üretimi olgunlaşmadan bitmişti.
 • zaten yillardir bilinen bir sey yeni degil. zamaninda alman bir havacilik grubu ucaklari ücretsiz çıkarmak istemis sadece birini bize verin yeter dediler tsk izin vermedi.
  gömülmesi skandal ama zaten yedek parça sağlayacak bi nazi almanyasi kalmadigindan ucaklar ucacak durumda tutmak mümkün değildi. he gömmek yerine müze lerde sergilenebilirdi ama iyi ki gömülmüş. o dönem faal olarak kullanmaya devam ettigimiz ingiliz spitfire larin tamami jilet yapildi daha sonra günümüze tek bir tanesi bile kalmadi. fw190 türk pilotlar arasinda en sevilen ucaklardan biriydi. belki de bu sekilde jilet yapilmasinin önüne gecmistir sevenleri. malum birinci dunya savasinda osmanliyi savasa sokan ve türk donanmasinin yillarca amiral gemisi olan yavuz zirhlisi 70 lerde demirelin emri ile jilet yapildi. üstelik kendisi dünya uzerinde kalan türdaslarinin son örneğiniydi.
 • lozan denen hezimetin süresi bittiğinde kendi madenlerimizi ve uçaklarımızı çıkarıp işleyebileceğiz.
 • 2-3 senede bir ortaya çıkan iddia en son 2014 de görülmüş.
  dönem dönem böyle efsaneler ortaya çıkıyor, sonra birileri hortlatıyor.

  1940 lı yıllarda savaş sonrası fakirliğini yaşayan güzel ülkemin 50 uçağı toprağa gömeceğine ihtimal vermiyorum.
 • haber metnini okumadım, o yıllarda ortalık katerpil dozer kaynamıyor.. 50 tane uçağı söküp hurda metal elde etmek mi mantıklı bir demircelik tesisinde, yoksa hafriyat yapıp elli uçaklık çukur kazmak mı?
 • ergenekocular mı gömmüş bir ara devamlı topraktan silah çıkartıyordunuzya ılımlı islamcılar
 • uçakların tozu hafif nemli bir bezle silindikten sonra buradan kalkacaktır:

  (bkz: konya'daki çok gizli uzay istasyonu)

  bonus: (bkz: sebahattin sen yine de ülkemizi o kadar küçümseme)
 • türkiye, ikinci dünya savaşında bir denge politikası yürütürken diğer yandan da almanya'nın silah sanayisi için kritik öneme sahip bazı madenlerin ihracatını yapmakta idi. 1944 yılından itibaren iki (anzio ile üç) cephede savaşan almanya bu ihracat kalemlerinin bedellerini ödemekte sıkıntı yaşamaya başladı. türk tarafında mal bedelini silah olarak yapmayı önerdikleri zaman sanılanın aksine bu durum türk tarafında çeşitli tereddütler yarattı. yine sanılanın aksine türkiye son teknolojiye çok uzak değildi zira savaş sırasında türk topraklarına zorunlu iniş yapmış, el koyduğu çok değişik çeşitte uçak mevcuttu. yani konu salt ar-ge olsa inceleyip ters mühendislik yapacak yeterli örnek vardı. ancak rusların balkan operasyonları türkiye'yi başka bir tereddüt içinde tutmaya devam ediyordu ve türkiye bir sabah rus işgali ile uyanabilirdi. neticede türkiye mevcut ordusunu güçlendirmek üzere bir miktar fw-190 uçağını kabul etti. bu uçaklar savaş sonuna kadar türk bayrağı taşıyarak hizmet verdi. ancak savaşın müttefikler tarafından kazanılmasının kesinleşmesi türk tarafının da tarafını açıkça belli etmesini gerektirdi ve bu uçakların ziftle kaplanarak gömülmesi müttefik ülkeler bir mesajdı.
  yani dinci kardeşler konu bildiğiniz gibi cehape zihniyetinin ötesinde ülkenin rusya tarafından işgal edilme tehlikesi, savaş sonrası kurulan düzenin dışında kalma riski ile karşı karşıya idi ve uçakların gömülmesi bu kapsamda bir hareketti. ne yani 40 fw ile binlerce uçaklık müttefiklere meydan mı okuyacaktık ? allahtan o zamanlar akepe yokmuş da ülkeyi yönetenler salt ideoloji yerine gelecek kuşaklar adına karar vermiş. uçaklar dendiği gibi ilk günkü gibi temiz ve çalışır halde çıkarılırlarsa tarihi açıdan çok güzel bir gelişme olur zira artık dünyada çok örneği yok.