şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir arkadaşın sorunu anlatması ve çözüm isteği sebebiyle bu başlığı açıyorum. olayı kendisinden dinleyin.

"özet: hükümetin uyguladığı sabit kur rejimi yüzünden (1euro:2.70 tlcivarı) ilaç şirketlerinin zarar ettiklerinden özellikle göz damlası ilaçları başta olmak üzere ilaç bulma konusunda ciddi sorunlar yaşanması

doğuştan gözyaşı bezlerimden birisi eksik olduğu için gözümden neredeyse hiç gözyaşı akmıyor, bundan dolayı doğal gözyaşına en çok benzeyen en sağlıklı olan 'tek doz gözyaşı ilaçları' kullanıyorum. göz kuruluğu bir çok kişide gözükebilen bir hastalık ancak benim hiç gelmediği için normal insanlarda görülen kuruluktan farklı olarak, insanların günde bir veya iki kez kullandığı doz yerine ben saat başında bir hatta hava kuru, klima varsa veya toz gibi etkenler olursa yarım saatte bir doz kullanmak zorunda kalıyorum yani aylık yaklaşık 30-40 kutu. doğuştan gözyaşı bezi olmaması çok nadir görülen bir durum olduğu için tedavisi veya bu duruma özel yani bu kadar kuruluk için olan bir ilaç yok. kullandığım ilaçlar normal insanların ufak tefek kuruluk için kullandığı ilaçlar (tears natural free ,eyestıl gibi.) ilaçları uzun süre kullanmazsam eğer ciddi göz rahatsızlıkları başlayabilir, allah korusun körlüğe kadar gidebilir. ancak son 2-3 aydır bu ilaçları inanılmaz zor buluyorum. tears natural free ithalatçı firma yetkilisi ile görüştüğümde "artık böyle bir ilaç yok" diyip türkiye'ye gelmediğini söyledi. eyestıl firma yetkilisi ise döviz kurundan kaynaklanarak ilacın gelip gelmeme durumunun hiç belli olmadığını, sağlık bakanlığı ile ilgili dövizden dolayı problemler olduğundan bahsetti. aslında ana problem, hükümet ilaçlarda sabit kur sistemine geçtiğinden dolayı (1euro :2.70 tl civarı) ilaç firmaları zarar ettiklerinden getirmeye yanaşmıyorlar. bundan dolayı özellikle göz ilaçları bulunması konusunda ciddi sıkıntılara düşülmüş. ben sorunu mümkün olduğunca farklı kanallar ile duyurmaya çalıştım (bimer, cimer, sabim, türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu ileitişim merkezi) ve bana türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu ileitişim merkezi komik bir mail atarak bu ilaçların piyasada bulunduğunu falan söyledi yani anladığınız uğraşmadılar. eczanelerde maalesef bu iki ilacın ikamesi herhangi bir tek doz göz damlası bulunmuyor. 20 yıldır beni tedavi eden doktorum bana iki ilaç tavsiye etti onun yerine ama o ilaçlar tek doz değil yani benim için tam karşılığı olan ilaçlar değil normalde yaklaşık günde 24 göz damlası kullanıyorum tavsiye ettiği 'thealoz duo' 58 tl civarı bir fiyatı var, devlet karşılamıyor ve bana en iyi ihtimal yalnızca 1 gün falan götürebilen bir ilaç aylık maliyeti yani 1700 tl civarı ve aslında tam olarak kullandığım ilacın karşılığı değil. şu an bulamadığım önceden kullandığım ilaçları bir kısmını devlet karşıladığı için maliyet çok daha az oluyordu ve benim için daha sağlıklı ilaçlardı. ayrıca doktor da problemin ana kaynağı olarak devletin euroyu tl’ye sabitlemesinler dolayı firmalar bu ilaçları getirdiğinde zarar ettiğinden getirmediklerini belirtti.

nasıl yardım edebileceğiniz kısmı ise ; sabim'e , bimer'e , cimer'e, türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu iletişim merkezine bu ilaçların bulunmadığını şikayet ederek ve ilaçlardaki sabit kuru normal bir düzeye çekmesi için gündeme getirerek yardımcı olabilirsiniz.

yani kısacası gözyaşı ve göz ilaçları çok zor bulunuyor ana problem olarak da hükümetin sabit kur rejimine geçmesi gösteriliyor. biz de hastalar olarak bunun çözülmesini istiyoruz, ilaçları eczanelerde bulmak istiyoruz."
  • gözyaşı damlası basit gibi görünse de, aslında rahatsız olmasa bile özellikle her gün bilgisayar karşısında çalışan insanların kullanması gereken ilaçlar.

bende de kronik göz kuruluğu var. bu arkadaş kadar kötü durumda değilim, ayda 1 kutu bana yetiyor. onu da doktora gitmeden alıyorum. ama bunu düzenli olarak almak zorunda olanlar için durum çok vahim.

ben şimdilik bulmakta zorluk çekmiyorum ama arkadaş çoklu aldığı için o durumun daha fazla farkında olmalı.

ayrıca kur 7 lirayı aşmışken 2,7'ye sabitlemek nedir ya hangi mantık alıyor bunların hesaplarını...

umarım en kısa sürede çözülür diyeceğim ama bu şekilde giderse yakında çözülebileceğini sanmıyorum. yakında ilaçlarımızı evde yapmak zorunda kalacağız sanırım...
  • bahsedilen ilaç refresh tek dozluk ya da tears naturale tek dozluk ise eşdeğeri novaqua tek dozluk(deva ilaç) şu an piyasada bulunabiliyor. tüm yazılanlara katılmakla birlikte, ilaç sektöründe gözyaşı damlasından çok daha büyük sorunlar kapıda. 2,93 euro kurunun sürdürülebilir olmadığı da aşikarken meslek örgütleri de hükümet kadar sessiz.
  • yardım rail'den geldim. bu arkadaşımızın sesini yetkililere yeterince duyuramaması çok üzücü..

bir yorum gördüm, çevredeki eczanelere bakılıp temin edilen bahsi geçen damlaların kargo ile gönderilebilmesi anlık bir çözüm olabilir gerçekten de..
  • ilaç konusunda o kadar büyük sorunlarımız olacak ki yakın gelecekte; çok üzülerek "keşke sadece refresh ithal edilemese" diyebiliyorum bir eczacı olarak.
    çok üzülüyorum, insanların sağlığı için uğraşılarımızın bir hiç haline geliyor oluşuna. yaşam kalitesini artırmak için çıktığımız yolda, insanın yaşamasını sağlamak oluyor amacımız, o da belki kör topal. firma gözünden bakıyorum, adam haklı; sen senin memleketinde 9 lira olan ilacı gelip elin memleketine 3'e verir misin? ithalatının amacı paranı kazanmak, babanın hayrına değil ya. bizde bile adam kıçı kırık 3 ilaç bağışlıyo, "teşekkür yazımız ne zaman geliiir" diyo ya, ahahshjs. firma olsan yavaş yavaş çekilirsin; gidişat bu oldukça da topuklarını vurarak kaçarsın. dolayısıyla "yok'a düştü" laflarını o kadar işiteceğiz ki.
    bir şey yapamıyoruz; sağlığımızın da elden gidişine tanık olmaktan başka.
    keşke haksız olsam, keşke.
  • bu entryi bilgisayar başında gözlük kullanarak hafif derecede miyop ve kurumuş gözlerimle yazıyorum. anlatacaklarım bu kadar kısa ve derin.
  • yazıklar olsun böyle sisteme. bu kadar hayati ilaçların takviyesinin bu kadar zor olması yalnızca zavallı bir ülke olduğumuzu gösteriyor.
  • göz yaşı diyip geçmeyin beyler..

ileri seviye göz hastalıkları malulen emekli edilmesi gereken rahatsızlıklar. türkiye sinek ısırığı gibi karşılanıyor.

zavallı ki ne zavallı ülke, göz yaşı olayı 6 aydır böyle.

dünden beri olanları yazsam hayatımda...100 kat daha tiksinirsiniz.
    yarın üzüntüden hepinizin gözleri kuruyabilir beyler bu konu çok ciddi.

amme ve lakin çözümü maalesef sabit kur değildir. o sorunu olan arkadaşın ilaç almasını kolaylaştırır bir şey çözmeyecektir. ilaç gelmezse gene gelmez. + göz doktorlarının yüzde 98'i dünyada ki akademiyi de takip edemiyor. malesef.

geçmiş olsun kardeşime.

up.

toplu iğne yapamıyor ülke ne damlası o damlaların çoğu belçika, isviçre, almanya yapımı, ithalatçıların umrunda değilsin malesef. süper ötesz değersisiz devlet kavramı bu değil.

saman yapamıyor saman, saman saman...
  • (bkz: destek)
  • aşırı göz kuruluğu sebebiyle düzenli kullanmak zorunda olduğum ilacı bir kaç gün önce eczacı yazılanlar yok muadilleri var onu verebilirim dedi. konuşmanın devamında şu anda piyasada bulursak dua ediyoruz bir çok ilacı dedi. eğer böyle giderse bir kaç ay içerisinde büyük ihtimalle bulamayacağız. bende herhalde gözlerimi oyarım kanlanma batma ve ağrıdan dolayı. şimdilik diyeceklerim bu kadar.