şükela:  tümü | bugün
 • nüfus oranı yüksek,coğrafya harikası bir ülke,ekilebilir arazi dünyalar kadar,genç nüfus çoğu ülkede yok,yeraltı zenginlikleri muhteşem ve bir sürü daha diğer ülkelere fark atan özellikleri olmasına rağmen,neden bu kadar güçsüz duruyoruz.
  tek tweet atarak ülkenin ekonomisiyle oynayabiliyorlar.
  beğenmediğin komşun bulgaristan’ın parası senin paranın 3 katı,hadi parayı siktiret,vize almak için bile adamlara yalvarıyorsun.
  yunanistan’ı bir kaşık suda boğarız diyorsun,tatile gitmek için, yunan konsolosluğunun önünde esas duruşta bekliyorsun.
  neden bu kadar aciz bir ülke haline geldik? neden?
 • eğitim sistemi zayıf olan ülkelerden bir şey olmayacağını herkes bilir, o ülke insanları da dogmaların esiri olmaya kendinden meyilli, yumuşak yumuşak yaşar giderler.

  cevap; eğitimli, donanımlı insan eksikliği.
 • stratejik konumu, türkiye'nin güçlü olmasının önünde ciddi bir engel. stratejik olmak, uluslararası politikada çok da avantajlı bir durum değil ne yazık ki. stratejik bir ülke olmak, üzerinde strateji üretilebilir, geliştirilebilir ülke olmaktır. ve bu stratejileri de bildiğiniz gibi genellikle gelişmişlik düzeyi açısından önde olan, ülkeler hakkında söz sahibi olan ülkeler elinde tutmakta ve geliştirmektedir.

  türkiye'nin stratejik bir konumda olduğunu, daha doğru bir deyimle, türkiye'nin üzerinde strateji üretilebilir ve geliştirilebilir ülke olduğunu nereden biliyoruz; tabii ki konumundan, etrafındaki ülkelerden, ve bu ülkelerin muhtemel kriz ülkeleri olmalarından.

  ülke üzerinde strateji geliştirilirken, genellikle ülke içinde sorunsuz bir toplum, geliştirici ülkelerin işine gelmez. bu sebeple ülke içinde huzursuzluğa sebep olacak dinamikler önemlidir. hükümet bu karışıklıklarla ilgilenirken, dış etkilere karşı daha kırılgan bir yapı sergiler ve uluslararası siyasette sesinin kısılması ile sonuçlanabilir.

  bu da güçlü olmadığını değil, gücünü bir sebeple kullanamadığını gösterir.
 • cevap cok basit, arabin dini bak bir dusun hak vereceksin
 • güçlü ve rasyonel bir liderinin olmaması en büyük etken öteki taraftan seçmeninin yüzde 50 sinin eğitim ve kültürel seviyesinin sıfır noktasına yakın olmasıdır
 • klişe ama islam.
 • kişilere çok bağlı olması olması ve oturmuş bir devlet geleneğinin olmaması.dünyada söz sahibi ülkelerın hepsinde kişiler değil kurumlar önemlidir ve bu kurumlar bizdeki gibi karizmatik liderin yokluğunda işlevselliğini yitirmez.büyük devlet olup da karizmatik lidere bağlı olan tek ülke rusyadır şu an. onlar da putin sonrasını şimdiden düşünmeye başlamışlardır