şükela:  tümü | bugün
 • ekonomik ve gelişmişlik kıstasları açısından geçerli olan durumdur.

  -musul, kerkük ve halep'i alalım, sınırları büyütelim- diyerek haritada büyük olmayı reelde büyük devlet olmak sanan kesim bunu anlamıyor bence.

  bakın avrupa'da çoğu ülkede katma değer üreten kesim asalak olarak gördüğü üretmeyen yoksul kesimden kopmak ve ayrılmak istiyor.

  haritada büyük olmak falan 16.yüzyıldan kalma birer saplantıdan ibaret.

  ekonomi, teknoloji ve bilgi çağında haritada büyük olmanın hiçbir anlam ifade etmediği ortadadır.

  bugün türkiye'nin dörtte biri kadar yüzölçümüne sahip çoğu ülke ekonomi, teknoloji, bilim, sanat ve sporda türkiye'yi solluyorsa bunu oturup bir düşünmek gerekir !

  -musul, kerkük ve halep bizim olsun- diyenler kendileri mi gidip o topraklarda memurluk, öğretmenlik, doktorluk, askerlik, polislik vs yapacak ?

  türkiye'de yer alan, insanların silah zoru ile dahi gitmek istemediği bunca gereksiz toprak ve hiçbir katma değer üretmeden vergi ödeyen kesim sayesinde geçinen bunca parazit varken !

  türkiye safralarından kurtularak büyürse büyür, yeni safralar üreterek değil !
 • kerkük'ten çıkacak olan petrolün türkiye'nin ekonomik büyüklüğünü 3'e katlayacağı gerçeğini göz ardı edersen işte tam olarak böyle bir entry girebilirsin.

  sorun zaten toprak parçası ya da parçaları değil. o toprak parçaları altında yatan petrol.

  dünyanın petrol rezervelerinin büyük bir kısmının orta doğuda olması ile orta doğudaki ülkelerin savaşlardan, işgallerden ve diktatörlerden kurtulamıyor olması arasında bir bağlantı kurabiliyorsunuz umarım.
 • bırak 50 yılı 20 yıllık geleceği bile kalmayan petrole bel bağlayan maceraperestleri görmemize vesile olan durum.

  bmw çoktan elektirikli araçları üretti bile.

  ingiltere ve abd petrolden çok daha fazla randıman alınan ve karbon emisyonu sıfıra yakın olan sıvı hidrojen projesinde sona gelmek üzere.

  petrol devri kapanıyor ve küresel ısınma gibi zorunlu sebeplerden ötürü yakında petrol türevi yakıt kullanmak tüm gelişmiş ülkelerde yasak olacak.

  hal böyleyken ne yapayım ben milyonlarca işe yaramaz, bir şey üretmez, cahil cühela insanı daha ?

  suriye'den gelenler, ülkede bulunan bunca parazit yetmiyormuş gibi ilave parazit ithal etmeye hiç gerek yok !
 • age of empires'ta oyuncular nasıl haritanın izbe köşelerinde yer alan altın madenlerinin bulunduğu yerlere doğru sınırları genişletme çabası gösteriyorduysa, gerçekte de yer üstü ve yeraltı enerji kaynaklarının bulunduğu yerler her toplumun sahip olmak istediği yerler oluyor.

  ayrıca bahsedilen coğrafya yüzyıllarca türk nüfusunun çoğunlukta olduğu ve türk kültürünün geliştirdiği bölge olmasının bu emeldeki payı daha büyük.
  sonradan oluşma yapay, melez bir ırkın; haksız yollarla, mahallenin orospu çocuğu mafya oluşumları benzeri ülkelerin yardımıyla oranın kültürünü ve yerleşik türk nüfusunu katletmesiyle bölgeye hakim olma çabası düpedüz hırsızlık sayılır.