şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: fındık)
  (bkz: çay)
  (bkz: incir)
  (bkz: kayısı)
  (bkz: tütün)
  (bkz: üzüm)
  (bkz: zeytin)
 • - doktor yok..
  + parası neyse verelim !

  10 sene sonra

  - şu yok bu yok..
  + parası neyse verelim !
  - para yok..
  + doktor yok para yok ne var lan?!

  (bkz: sağlam irade)
 • (bkz: başlık açarken dikkat edilecek hususlar)

  hatta "okumadım durumumuz yoktu" diyecek öküzler için direk linki: #1380303
 • türkiye'de genellikle her zaman gündemde olan ve tartışılan konulardan bir tanesi tarım ürünlerinin ithalatı ve hangi tarım ürünün, hangi ülkeden, ne oranda ithal edildiği. türkiye'nin 2017 yılında gerçekleştirdiği toplam ithalat değeri yaklaşık 234 milyar doları bulurken, bunun yaklaşık 5 milyar dolarlık kısmını tarım ürünleri oluşturdu. 2016'da ise türkiye toplamda 199 milyar dolara varan bir ithalat kapasitesine sahipken, tarım ürünlerinin bu kapasite içindeki değeri 4 milyar dolar seviyesindeydi.

  türkiye hangi ürünleri ne kadar ithal ediyor?
 • sebebi yüksek dolaylı vergiler kanımca.

  türkiye'de üretilen ürünler yabancı pazarlarla rekabet edemiyor. çünkü türk ürünleri yabancı ürünleri karşısında pahalı kalıyor. çünkü türk ürünlerinde yüksek girdi fiyatları var. yüksek girdi fiyatlarının sebebi bu girdilere (veya girdilerin girdilerine, veya girdilerin girdilerin girdilerine, ...) eklenen yüksek dolaylı vergiler. bunların başında enerji, akaryakıt, araç ve teknik ekipman var. çiftçi eti pahalıya mal ediyor, çünkü hayvanı için aldığı yem pahalı. yemin pahalı olmasının sebebi yem fabrikasının o yemi pahalıya imal etmesi. yemin pahalıya imal edilmesinin sebebi yem üreticisinin o yemi üretirken devlete hayvani miktarda dolaylı vergi ödemesi.

  bir şey olması gerekenden daha pahalı olduğunda bundan sadece bireyler etkilenmiyor. devlet de etkileniyor. ihracatın bitiyor, dışarıya bağımlı hale geliyorsun. sen iş yapan insanlardan ne kadar çok vergi toplarsan bu insanlar malını o kadar pahalıya imal ediyor ve bu yüzden yurtdışıyla rekabet edemiyor.

  cari açığı dengelemek için sen vergileri azaltacağın yerde gümrük vergilerini daha da artırıyorsun. üretici girdiyi daha pahalıya satın alıyor. ürettiği ürün daha pahalı oluyor. bu yüzden ürünü dışarı hiç satamıyor.