şükela:  tümü | bugün
  • bir devlet politikası olarak benimsenmemesi ve hemen önlem alınması gereken durum.

batılı ülkelerin, dünyanın kalanının zenginliğini geçmişten bu yana sömürdüğünü biliyoruz.

afrika'da, asya'da, orta doğu'da yaptığı katliamları da.

ama insan hakları, hukukun üstünlüğü, gelişmiş yaşam koşulları hâlâ büyük oranda onlar tarafından sunuluyor ve temsil ediliyor.

biz ise kısa aralıklarla bir doğu, bir batı yapıp hafiften doğu'ya dümen kırmış gibiyiz.

batılı olmaya çalışmak; batı'nın işlediği cinayetlere, çifte standarda ortak olmak değil.

almanlar maden işçilerine ne kadar değer veriyorsa, kuzey avrupalılar ne kadar mütevazı ve çevreciyse, fransızlar kültür ve edebiyatlarına ne kadar düşkünse, amerikalılar bilime ve eğitime ne kadar yatırım yapıyorsa biz de o kadar batılı olmalıyız.

bu bloktan koparak bulabileceğimiz daha iyi ortaklar yok.
  • ben gercek birer yurtsever olan buyuklerimden gordugum uzere bu ulkenin insanca yasanabilir bir yer olmasi icin mucadele ettim kendimce. ta cocuk yasta mucadelenin icerisinde buldum kendimi.

bu insanlara kandirildiklarini anlatmaya calistim bazilariniz gibi. olmuyor, okumusu da "comari" da uc asagi bes yukari ayni. kendini uygar sananlar bile uygar dunyadan fersahlarca uzakta. kendine milliyetci diyenin bir gram milli bir tarafi yok, aydini bir garip, vatanseveri goygoycu, dusman edinmeden kendini var edemiyor, kadini ayri garip erkegi ayri. dindaari ayri tutucu laiki ayri. solcusu bile alacali bulacali. sagcisi zaten dusman basina. 80'de bu ulkenin duze cikma sansi olduruldu. ulke gerici piyasacilara teslim edildi ve bugun buradayiz.

ben buyuklerimden yoldaslarimdan once ben degil biz demeyi, halk icin mucadele etmeyi ogrendim. bunun icin ugrastim, ugrastik. uyandirmaya calistiklarimiz zalim sahiplerine inanmayi tercih ettiler, uyudular ve bize turlu hakaret ettiler. hain dediler mesela. gercek hainleri pas gecerek.

uzun lafin kisasi. biz uzerimize duseni kusaklarca yaptik. kanimizi icmeye doymayanlari bu bataktan kurtarmaya calistik, kabahatli olduk. birakin duzelmeyi muhtemelen her sey daha da kotu olacak, ben gun yuzu gormedim gormeyecegim belli ki, o zaman kimse gormesin bundan gayri.

olumlu gelismedir. karanliga gidiyoruz zaten, neden yavas gidelim, ne kadar hizli o kadar iyi.
  • hayırlıdır.