şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dincilerden değil din tüccarlarından kurtulması gereken ülke.

avrasya tüneli yerine anadolu'ya okul(lar) gerek işte çözüm bu kadar basit.

edit; atatürk
  • akıl ve mantığa dayalı, herkesin ayrı ayrı yeteneklerine uygun bir öğrenim görmesi için köklü bir eğitim reformu. herhangi bir şeyde üstün yeteneği olmayan kişilere ise tek bir alana yoğunlaşması için gereken farkındalık yaratılmalı ve kişiyi tek bir şeye yönlendirmeli bu eğitim sistemi.

tüm inançların veya inançsızlığın özel hayata taşınması, kamuoyunu hiçbir şekilde meşgul etmemesi gerekmektedir.

demokrasi evrenimizde ifade özgürlüğünü çıkarabildiğimiz kadar yukarıya çıkarmalı ve özellikle her görüşün "dinlenmeye değer" olduğunu aklımızdan asla çıkarmayıp toplumsal mutabakata varmamız gerekir. parlamento sisteminde her grubun belli bir kitleyi temsil ettiği gerçeği önümüzde bir sur gibi dursa da yine göstermelik olarak birbirlerine muhalefet yapıp uygulamada orta yol bulunmalıdır. zira halkımızın ayrıntılara pek takıldığı söylenemez.

her ne konuda olursa olsun "fanatizm"in derhal bırakılması lazımdır. yine özel hayata taşımamız ve içimizde yaşamamız gereken her şey fanatizmle bağlantılıdır. çok basit bir örnek vermek gerekirse bu; "futbol"dur. ülkede maalesef çok basit tartışmalar cereyan etmektedir. ilkokula giden çocuk ile kahvelerimizde oturan 50-60 yaşındaki amcalarımın aynı konuyu, aynı şekilde, aynı şiddetle tartışması çok mantıksız bir olay olarak gözlemlerim arasında yer alıyor.

hükümetimiz, yapacağı büyük yatırım hamlelerini yüksek teknolojiye yapmalı, akademik anlamda da bunun üzerine gitmeliyiz. başta bahsettiğim eğitim reformuyla birlikte yeni nesil gençlerimiz artık aldıkları iyi eğitimle yüksek teknolojiyi anlamaya ve mühendisliğini yapabilecek konuma gelecektir.

çocuğu hazırlarsan işi bitirirsin. dünyayı anladıysan çocuğa anlat, o senden daha hızlı öğrenecek. yok dünyayı anlamadıysan zaten bu durumdan pek farklı olamayız.
  • biraz hızlı gelmesi gereken değişim.
    2 aydır bir tek sipariş alamadık.
    bu ay sonu personel çıkartmamız gerekecek.
    işler cidden kötü gidiyor.
    2002 senesinden bugüne kadar kaynakları atıl kullanmamız,
    yol ve inşaat dışında bir ürün ortaya çıkaramayanların bir başarısı.

değişim yöneticilerden başlar.
    kafa değişmeden gövde işlemez.
  • islam'ı toplu halde terk.
  • eğitim,üretim,teknoloji,bilim.

toprak kazanarak plakanı 82-bilmemnere,83 bilmemnere diye göklere çıkartarak bir şey olamazsın.sen daha 30 senedir doğuna hakim olamamışsın.terörü bitirememişsin.ne toprak alması.ne oralar zaten bizimdi falan filan.

yeniden osmanlımı olmak istiyorsun.osmanlı ruhumu istiyorsun.o zaman bu yüzyılın osmanlısı olmayı dene.muhtemelen yattıkları yerden kalkıp gelselerdi şöyle derlerdi ''ne yapıyorsunuz la siz ?ilim ,bilim,irfan nerde lan? almanya 2. dunya savaşından sonra şaha kalkmış siz ne bok yiyorsunuz?'' derlerdi..

sınırların içinde üret,dışarıya sat,bilimde geliş,yurtdışına kaçan beyinleri kaçırtma.göt kadar japonya bugün dünyanın neresinde bir bak.mahallenin yardım istenilen abisi olucam derken mahallenin istenmeyen haylaz çocuğu olma..

çok ilginç lan acaba o toprakları alsak size ne faydası olucak.şehide sesiniz çıkmıyor,burda siklenmeyip göçüp giden zeki pırlanta gibi beyinlere sesiniz çıkmıyor.bir haber olduğunuz osmanlı tarihiyle birşeyler konuşuyorsunuz.ve ülke çok iyi diyorsunuz.siz ne diye oy verdiniz anlamadım.

işte tam bu noktada yukardaki maddeler hariç türkiyenin ihtiyaç duyduğu değişimi yazıyorum.

''oyunu seni temsil eden veya ettiğine inandığın kişiye verdikten sonra ülken için doğru yanlış neler oluyor bunun bilincinde olmak takipçisi olmak.körü körüne bağlanmayıp particilik yapmamak.bugün sen varsın oy verdiğinde var..ama yarın yok.çünkü dünya ölümlü be kardeş.senin bugün verdiğin karar yada peşine düşmediğin her yanlış,yarın ülkemize zarar soyumuza zarar.''
  • herkesin kendini sorgulayıp, 2017'ye daha "iyi" olarak girmesidir. başkalarını değiştirmek çok zor, biz kendimizi mükemmel birey yapmaya çalışacağız.
    hz. isa'nın doğumu münasebetiyle anektot anlatayım;
    hz. isa'ya sormuşlar, nasıl bu kadar mükemmel bir insan oldun, diye. cevap vermiş;
    başkalarında gördüğüm hataları kendimde düzelttim..
  • 7'den 70'e toplu halde katılımları gereken eleştirmeyi, yorumlamayı, düşünmeyi teşvik eden eğitim kursları. ha bir de tüm bunların herhangi bir kalıba girmeden objektif bir şekilde yapılmasının gerektiği de öğretilmesi gerekenlerden. başkanlık sistemi ile ilgili referandum yapılacak. sizce evet diyenlerin yüzde kaçı bu sistemin ne olduğunu biliyor? sizce hayır diyenlerin yüzde kaçı bu sistemin dinamikleri hakkında gerçekten bilgi sahibi? başkanlık sisteminin ne olduğunu bilenlerin yüzde kaçı bu sistemin ülkemize entegre edilmesi halinde sonuçlarının neler olabileceğini tarafsız bir şekilde değerlendirebilir? eğitim şart efendiler, eğitim şart... elbet daha faydalı olabilecek bir rejim varsa tercih edilebilir. ancak böylesi bir değişiklik için yapılacak referandumdan halkın eğitim düzeyi göz önüne alındığında ne derece mantıklı sonuçlar elde edilir bilemiyorum.
  • dusunmekten, elestirmekten, elestrilmekten, sorgulamaktan, sorumluluk almaktan, gerektiginde risk alabilen birey olmaktan gecer..
    sabir, sebat, empati ve sagduyuyu da ekledin mi, tadindan yenmeyecek degisimdir..
    utopik olabilir belki ama neden olmasin?
    ayrica
    (bkz: mükemmeliyetçilik)
    edit: imla
  • büyük bir atılım hamlesi yaparak otomotiv, yazılım teknolojileri, yenilenebilir enerji gibi alanlarda ar-ge çalışmaları yapmaktır.

yemin ederim öyle beyinler varki bu memlekette üretmeye, bilime, sanata küsmüş küstürülmüş. o kadar kafası çalışan zeki kendine hayran bırakan insanlar varki çoğu ülkeye küsmüş boş beleş harcanıyor bir yerlerde onları bulup evet kullanmak onlardan yararlanmak lazım. yoksa iki kuruş zam için patrona fino olmuş ham demir görmemiş metalurji mühendislerine ihtiyacımız yok. anlayan anladı.