şükela:  tümü | bugün
  • 19. yuzyildan kalma statikocu dusuncelerin yeni sanayi devrimini yakalamak isteyen yenilikci fikirler ile catistigi durum...
  • carbon brief türkiye profili'nden:

    "karbon brief, önemli ülkelerin iklim değişikliğine dair neler yaptığını inceleyen serimizin ikinci makelesinde, türkiye’nin artan emisyonlarını ve bu emisyonları azaltmak için neler yaptığını inceledik.

    türkiye, avrupa ile asya’yı birleştiren önemli bir ekonomi ve dünyanın en fazla sera gazı salan yirminci ülkesi. ancak, birleşmiş milletler iklim müzakerelerinde olağandışı bir konuma sahip: tarihsel emisyonları düşük ve orta gelirli bir ülke olmasına rağmen türkiye, büyük kısmı gelişmiş ülkelerden oluşan ekonomik kalkınma ve işbirliği örgütü oecd’yi oluşturan grubun bir üyesi.

    türkiye ekonomisi ve enerji talebi hızla büyüyor, ve bu eğilimin devam etmesi bekleniyor. türkiye emisyonlarının, büyük kısmı fosil yakıtlar tarafından karşılanan (başta elektrik üretiminde kömür olmak üzere)enerji ihtiyacına bağlı olarak, önemli miktarda artması bekleniyor. ancak, türkiye emisyon artışını sınırlamak için bir takım çabalar göstereceğine dair söz verdi."

    devamı: https://www.carbonbrief.org/…-brief-turkiye-profili