şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gereksiz gelebilir ama hazır elimin altındayken belki bi şeye faydası dokunur ya da meraklısı olup da araştırmaya üşenenler olur diye burada da olsun dediğim haritalardır.

  en başta bunun için türkiye'de depremsellikten bahsetmek lazım. temel başlıklar altında toplayabiliriz. temel bilgiler

  fay nedir?

  yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucu oluşan gerilme ve sıkışmalar, yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca enerji biriktirir. bu enerjiler zaman zaman ortaya çıkar. yer kabuğundaki bu hareketli kesimlere fay adı verilir. başka bir deyişle yeryüzündeki enerji barındıran kırıklar bütünüdür.

  türkiye' de 3 temel fay kırığı ve bu kırıklardan beslenen yüzlerce küçük fay kırıkları vardır.

  1-kuzey anadolu fay hattı. batıda saroz körfezi'nden başlayan ve varto'ya kadar uzanan bir alandır. bu hatta sık sık büyük meydana gelmiştir. 17 ağustos 1999 düzce depremleri bunların en yakın ve en büyük örneklerindendir.

  2- doğu anadolu fay hattı. doğudan antakya kahramanmaraş olduğundan varto'ya kadar uzanır ve burada kuzey anadolu fay hattı ile birleşir. bu hatta da şiddetli depremler gerçekleşmiştir.

  3- batı anadolu faylar kuşağı. saruhan - menteşe masifi gerilmelere uğraması sonucu batı anadolu'da kırıklı yapının yaygın olduğu, çoğunun da düşey atımlı faylarla horst ve graben dizileri oluşmuştur. 20 haziran 2012 tarihinde deprem üretilebilecek 176 yeni fay bulunmuştur. ancak maden tetkik ve arama enstitüsü'nün hazırladığı haritaya göre aktif fay sayısının 226 olduğu tespit edilmiştir.

  türkiye genel fay hatları haritası

  burada da bulunduğunuz bölgenin güncellenmiş diri fay hatlarına ulaşabilirsiniz.

  peki ya bu faylar nasıl oluşuyor?

  bildiğiniz gibi dünyamız sabit değil kendi etrafında ve güneşin etrafında dönüyor. bu dönüşü neticesinde ( tabii ki tek etken bu değil) levhalar sürekli olarak hareket ediyor. bu hareketler düzenli hareketler değildir. yani bazı levhalar birbirine yaklaşırken bazı levhalar birbirinden uzaklaşır, bazı levhalar ise birbirine paralel şekilde hareket eder. bu levha hareketlerine yer kabuğu bir yerden sonra dayanamaz ve levha hareketine bağlı olarak yer kabuğunda yırtılma ve kırılmalar gerçekleşir. işte fay böyle oluşur. her levha hareketi farklı fayları oluşturur bunları da gruplandırabiliriz.

  1- normal fay: gerilmeli bölgelerde, eğik bir fay düzlemi üzerinde kalan bloğun, düzlemin altında kalan bloğa göre aşağı doğru hareket etmesi yani kayması sonucu gelişen faylara eğik atımlı normal faylar adı verilir. yani normal fay birbirinden uzaklaşan levhalar sonucu oluşur diyebiliriz. batı anadolu fay hattı bu tür bir faydır.

  normal fay'ın görsele dökülmüş hali.

  2- ters fay: sıkışmalı bölgelerde gelişen ters faylar, eğik bir fay düzlemi üzerinde kalan bloğun, düzlemin altında kalan bloğa göre yukarı doğru hareket etmesi, yani yükselmesi sonucu gelişirler. yani ters fay birbirine yaklaşan birbirini sıkıştıran ve alp-himalaya dağları gibi dağları oluşturan hareketler sonucu oluşur.

  ters fay'ın görsele dökülmüş hali.

  3- doğru atımlı faylar ( yırtılma fayları-yanal atımlı faylar): son derece ölümcül faylardır. fay düzlemi boyunca blokların birbirine oranla yanal yönde hareket etmesi sonucu oluşurlar. bu tür faylarda bloklar birbirlerine göre sağa veya sola doğru hareket ederler. fayın hareket yönü, dere, yol, duvar gibi daha önce ötelenmemiş olan bir doğrusal hattın, faylanma sonrası göreceli olarak hangi tarafa doğru ötelenmiş olduğunun belirlenmesi yoluyla bulunur. kuzey ve doğu anadolu fay hatları yanal atımlı faylardır.

  bu tür fayların görsele dökülmüş hali.

  son olarak deprem nasıl oluşur?

  depremler, kayalık bir alanda oluşan gerilmenin ani bir harekete yol açacak kadar yükselmesiyle olur. bu hareket, kayanın en zayıf noktasında kırılmasıyla yeni bir fay oluşturabilir yada kaya var olan fay boyunca kayar. bunun sonucunda, gerilmenin boşalmasıyla olağanüstü büyük boyutta enerji açığa çıkar. bu enerjinin çevredeki kaya kütlelerinde oluşturduğu titreşim depremi yaratır. depreme yol açan kayalardaki kırılma yada kaymanın başladığı noktaya deprem odağı, bu noktanın tam üzerine rastlayan alana da deprem merkezi denir.

  türkiyede depremsellik:

  türkiye topraklarının %98'i aktif ve farklı deprem kuşakları içerisindedir. bu %98'in %72'i tehlikeli kuşak olarak tanımlanır.

  deprem bölgelerine geçmeden önce görsellerde göreceğiniz bazı terimlerden bahsetmek gerek nedir bu 1. derece 2. derece 3. derece

  türkiye deprem bölgeleri haritası’na göre deprem risk alanları 5’e ayrılıyor. en sık depremlerin görüldüğü alan 1. derece olarak değerlendirilirken, 5. derece deprem risk alanı depremin az görüldüğü bölgeyi temsil ediyor. deprem risk alanları il-ilçe bazında değişkenlik gösterebiliyor. örneğin; adıyaman’ın merkez ilçesi 2. derece deprem bölgesiyken, adıyaman’ın yaylakonak ilçesi 1. derece deprem bölgesi olabiliyor.

  il il deprem haritası.

  1- adana

  2- adıyaman

  3- afyon

  4- ağrı

  5- amasya

  6- ankara

  7- antalya

  8- artvin

  9- aydın

  10- balıkesir

  11- bilecik

  12- bingöl

  13- bitlis

  14- bolu

  15- burdur

  16- bursa

  17- çanakkale

  18- çankırı

  19- çorum

  20- denizli

  21- diyarbakır

  22- edirne

  23- elazığ

  24- erzincan

  25- erzurum

  26- eskişehir

  27- gaziantep

  28- giresun

  29- gümüşhane

  30- hakkari

  31- hatay

  32- ısparta

  33- içel(mersin)

  34- istanbul

  35- izmir

  36- kars

  37- kastamonu

  38- kayseri

  39- kırklareli

  40- kırşehir

  41- kocaeli

  42- konya

  43- kütahya

  44- malatya

  45- manisa

  46- kahramanmaraş

  47- mardin

  48- muğla

  49- muş

  50- nevşehir

  51- niğde

  52- ordu

  53- rize

  54- sakarya

  55- samsun

  56- siirt

  57- sinop

  58- sivas

  59- tekirdağ

  60- tokat

  61- trabzon

  62- tunceli

  63- uşak

  64- uşak

  65- van

  66- yozgat

  67- zonguldak

  68- aksaray

  69- bayburt

  70- karaman

  71- kırıkkale

  72- batman

  73- şırnak

  74- bartın

  75- ardahan

  76- ığdır

  77- yalova

  78- karabük

  79- kilis

  80- osmaniye

  81- düzce

  türkiye'nin deprem bakımından en tehlikeli yeri 3 fayın birleştiği yer olan hatay iken en güvenli yeri %96'sı 5. derece deprem bölgesi olan karaman'dır.