şükela:  tümü | bugün
 • bir iddiaya göre, uzak bir ihtimal değildir.

  ingiliz parlementosu'nun resmi sitesindeki yazışma ve parlamento kayıtlarına göre türk tarafı, ingiliz savunma bakanlığı'na 2018 yılında servis dışına çıkarılması düşünülen hms ocean'ı satın alma niyetini belirtmiş.

  kayıt burada.

  hms ocean, 1995 yılında servise giren bir lhd(landing helicopter dock). ingiliz hükümeti tasarruf için yerine başka bir gemiyi servise almadan ocean'ı servis dışı bırakıp brezilya'ya 80 milyon pound'a satmayı düşünüyordu. türkiye araya girmiş gibi görünüyor.

  80 milyon pound, bu boyda ve görece genç(bu boyda bir gemi için 20 yaş hiç bir şey) bir gemi için çok cüzi bir miktar.

  türk tarafından, kamuoyuna iddiayla ilgili bir açıklama (elbette) yapılmadı. lakin, kendi lhd'lerini inşa eden ve bu büyüklükteki amfibi operasyonlarda tecrübe eksikliği olan türkiye'nin yeni gemiler aktif servise girene kadar ocean'ı görece bir eğitim gemisi olarak kullanması olası görünüyor.

  işin ilginç tarafı, hms ocean ismi türkiye için tanıdık. aynı ismi taşıyan hms ocean zırhlısı(battleship) çanakkale deniz savaşı'nda bir türk mayınına çarparak batmıştı. ilginç tesadüf...
 • 1.5 milyar dolar maliyetle üretilecek olan tcg anadolu (cok maksatli amfibi hucum gemisi - lhd) için ucuz ve mantıklı bir kardeş olabilir.
 • olacaksa ölü fiyatına önemli bir gemiyi envantere katmış oluruz. 1995 yılında hizmete giren bir gemi yaşlı sayılmaz.donanmamızda hala 40 yıllık gemiler var.
 • 2019 seçimlerin de halka uçak gemisi olarak tanıtılacaktır.

  not: merak etmeyin arkadaşlar lhd ile uçak gemisinin farklı türler olduğunun farkındayım çok şükür.
 • football manager'daki pazarlık skill'imi kullanırsam, 20 milyon pound peşin, 40 milyon pound 48 ay ödemeli, 10 milyon pound ilk savaş sonrası, 10 milyon pound da ikinci savaşı sonrası şeklinde alabileceğim geminin alınması durumu.

  benimle haberleşebilirsiniz yöneticilerimiz.
 • hükümet donanımhaber ölücülüğüne başlamış, iyi güzel.

  (bkz: sahibinden kelepir savaş gemisi)
 • alamanı kıskandırır...
 • anlaşma yatmıştır. brezilya, söz konusu gemiyi 84 milyon pound'a satın alacak. 2018 içinde servis dışına çıkarılıp son bakımı yapıldıktan sonra yıl sonunda son defa ocean ismiyle limandan ayrılıp rio de janeiro'ya yolculuğa çıkacak.