şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: imagine)
 • islama dönmekle mümkündür. hani akıl ve mantık dini ya. hani hoşgörü dini ya. müslüman adam israf etmez, çalmaz, çırpmaz, yalan söylemez ya. o bekımdan.
 • türkiye'nin islam ülkesi olmasını istemediğim gibi zıttını da arzulamadıgım bir istek. yani yönetimin islamdan kurtulması şeklinde olsaydı kesinlikle katılırdım ama her ülkenin kendine has özellikleri geleneklerine, göreneklerine ve bunların içinde zaten yıllardır yer almıs dini unsurlarıyla anlam kazanır. özümüzden kopmamızı sağlayacak bu istek, bu islama düşmanlık nedendir anlamak gercekten güç. dini inanç ve ibadet kişilerin hür iradeleriyle, ulu orta yapılmadan, tarikatlastırılmadan, siyasete alet edilmeden guzeldir. eger dini tarikatlastırarak veya siyasete alet ederek davrananlar varsa (ki var) bu, türkiye'nin islamdan kurtulması seklinde değil de islamın bu insanlardan kurtulması şeklinde olmalıdır. unutulmamalıdır ki türkler yüzyıllardan beri islamla iç içe yasamaktadır ve bu saatten sonra islamdan kopmak beraberinde bizden birçok şeyi alıp goturecektir kısaca özümüzden kopmak demektir ki o zaman vay halimize..
 • anlamayan kafasizlara pes etmeden defalarca anlatilmasi gerekmektedir.
  bak canim benim. turkiye'de sizin o ilahi sandiginiz seyler aslinda ilahi olduklari icin ya da kutsal olduklari icin ya da peygamberin agzindan dokulen kelimelerden cikartilan anlamlar dahilinde mukemmel olduklari icin degil; tam tersine sizin gibi dogmatizm kurbani minikleri guzelce siraya sokup, somurmek icin, sizi bu dunya'nin onemli olmadigina inandirip gonullerince sefa surmek isteyenlerin ekmegine yag etmek icin buyutulup sizin gozunuze sokuluyor. anlayamiyorsan hala surdan kopya cekebilirsin: (bkz: #13148157)

  kimsenin muslumanligiyla bir alip veremedigimiz yok ulan anlayin artik, din somuruculeriyle, size yukarda yazdiklarimi dayatanlarla var. hadi sen salaksin, farkinda degilsin bunlarin sana dayatildiginin; bana niye kiziyorsun arkadasim haklarini savunuyorum diye? hiyarligin da bir siniri var be. adam gibi ogrenin dinleri iste, sonra ne bok oluyorsaniz olun. musluman mi olacan, hristiyan mi olacan, samanist mi olacan, git ne istiyorsan onu ol. sadece ogren ne oldugunu.

  ne dinmis arkadas, goren de bu savunmalari yapmalari icin allahtan imzali cennete giris belgesi aldilar sanacak.
 • kastedilen siyasal islam ise, tek yolu ozgurluklerinin onunun acilmasidir. turkiye'de 80 yildir tepeden gelen yasaklarla engellenmeye cali$iliyor ve goruyoruz ki ba$arili olamiyor. kendisine vurulan her darbenin ardindan sersemliyor, zayifliyor fakat eninde sonunda tekrar ayaga kalkiyor.

  bir kere, insanin du$unme yetisi sag olsun, siyasal ogretilerin hicbiri evrensel dogru olarak sunulup, baskici rejimlerle tatbik edildiginde halktan kabul gormuyor. kemalizmin de, sosyalizmin de, herhangi bir dini ideolojinin de kitlelerin destegini almasinin tek yolu propagandadir; bu goru$u savunanlarin insanlara derdini anlatmasi, onlari orgutlemesidir. sirtini bireysel ve kitlesel ozgurlukleri yasaklarla kisitlamaya dayayan her rejim -dogru olup olmamasindan bagimsiz olarak- farkli ideolojilerin guclenmesine, var olan sisteme kar$i du$manlik beslemesine sebep olur; toplumlar dayatmalari sevmez.

  "bir görüş ne kadar zararlı görünürse görünsün onun düzeltilmesinde yasa koyanların, hâkimlerin ya da seçmenlerin vicdanına değil, o fikrin diğer fikirlerle rekabetine güveniyoruz." (amerikan yuksek mahkemesi, 1974)
 • eger böyle birsey olacak ise, ilk olarak türkiye'nin nasil islam'a gectigi anlamak gerekmektedir. gecis anlasildiktan sonra "kurtulma" eyleminin nasil yapilacagi tasarlanabilir.
  (bkz: tarihimizle yüzlesmek)