şükela:  tümü | bugün
 • il turco editi : yazara teşekkür ederek buraya bırakıyorum.
  (bkz: #104281681)

  bugünkü gözlemlerim sonucu ulaştığım gerçektir. bursa'da yaşıyorum ve işim gereği dışarı çıkmak zorundayım pazartesi işe gidip gelirken ve salı günü yaptığım gözlem sonucunda gördüm ki amcalar teyzeler dışarda geziyor, ellerinde sigara kahvelerde çay ocaklarında pinekleyen yaşlı insanlar, eldiven takan maske takan insanlara uzaylı görmüş gibi bakan hatta alay eden yurdum çomarları, parkları bahçeleri dolduran avm'de sürten gençler, bizi çok büyük felaket bekliyor bu kadar gevşek olmamalıyız. bursa maalesef çok duyarsız bu konuda.
  güncelleme: coronavirüs zirvesi yapıldı ve sonuçları açıklandı, alınan kararlar muhalifleri şaşırtmadı elbette ama hökümet destekçileri hayal kırıklığına uğradı sanki. kolonyayla idare edeceksiniz bir müddet.
  yukarıda yazdıklarıma ek olarak bir de suriyeli meselesi var ki bunu da ayrı bir başlıkta belirtmiştim (bkz: suriyelilerin coronavirüs'ü yayma potansiyeli)
  20 mart 2020 itibariyle bursa daha sakin diyebilirim ancak yanyol, beşyol sanayi bölgesi hala aynı

  edit: ağzı ile mabadı yer değiştirmiş, ağzından sıçan kıçından beslenen aktrolleri ben dikkate almıyorum siz de almayınız dostlar ve gerçek vatanseverler.
  edit: mesaj kutusuna gelen çok fazla mesaj var cevap vermediklerim haricinde dönüş yapamadığım yazarlardan ve çaylaklardan özür diliyorum.
  1- bu entryde siyasetle ilgili ne var da beni siyaset yapmakla suçluyorsunuz merak ediyorum. siyaseti her şeyin üstünde tutan aktrolleri dikkate almadığımı zaten belirtmiştim ki sizin ne mal olduğunuz 33 şehit verdiğimiz gün ortaya çıktı sizi insan yerine koymuyorum o yüzden boşuna mesaj atıp aile büyüklerime sövmeyin ya da benim ve sevdiklerimin hastalanıp ölmesi temennisinde bulunmayın. it ürümesinden hallice mesajlarınıza yanıt alamayacaksınız.
  2- bursa'nın nereleri olduğunu soran arkadaşlar olmuş; şöyle söyleyeyim işim gereği geziyorum siz bunu devriye gibi algılayabilirsiniz iki günlük gördüğüm yerler görükle, nilüfer ve yıldırım bölgesi kısmen de osmangazi yarın gemlik orhangazi ve iznik bölgelerinde olacağım oralarda da durumun farklı olduğunu düşünmüyorum ama görükleyi bursalılar bilir öğrenci yoğunluklu bir bölgedir ve bugün öğrenci (genç nufus da diyebiliriz) sayısından çok ihtiyar kesim sokaklardaydı özellikle banka önleri yoğundu.
  3- kahveler kapalı değil miydi diye soran arkadaşlar var; evet kahveler genelge ile kapatıldı ki bu pazartesi olmamıştı ancak bugün de özellikle mahalle kahveleri, sokak arası çay ocakları ve bursa'da fazlasıyla bulunan bilmem nereliler yardımlaşma ve dayanışma dernekleri bu yasağı pek takmamışlardı açıktı.
  4- başlığı neden "gerçeği" diye açtın diyenler var; haklısınız orada o ifade biraz iddialı olmuş sanki sayısal verilerle bilimsel bir gerçeğe ulaşmış gibi. özür dilerim
  5- bu bir öngörüdür, gözlemlere dayalı çıkarımdır ama buna rağmen haksız çıkarsan o musun bu musun bilmem ne çocuğu musun diye mesaj atanlar var; sizlerle iddialaşacak değilim ve böyle bir konuda iddiaya girmek nedir ulan, sizin ahlak seviyeniz ile benimki aynı değil ama umarım yanılırım tek ben yanılayım da siz bana göt oğlanı, embesil, öngörüsüz mal da diyebilirsiniz. ben burada herkesten özür dilemekten gocunmam
  6- son olarak totosu sıkışınca aynı gemideyiz geyiği yapan troller, aynı olan sizsiniz gemi de size girsin. selam ve dua ile :)))
 • katıldığım gerçek. ben eve kapandım, memlekete gitmekten korkumdan ve ailemi düşündüğümden vazgeçtim. arkadaşlarımın neredeyse hepsi memleketine gitti, bunun yanı sıra bir de sürekli dışarıdalar. zaten eninde sonunda öleceğiz diyenden tutun da abartılıyor diyen bir sürü insan var.

  türkiye gibi insan sağlığının çok da önemsenmediğini düşündüğümüz bir ülkede her yer kapatıldıysa, sağlık bakanı her gün televizyona çıkıp insanları uyarıyorsa bir sebebi vardır diye düşünüyorum.
 • 2-3 haftaya kalmaz hem de,hala sokağa çıkma yasağı yok bu ülkede hala gevşeklik hala dur bakalım nolucak olayı,inanılmaz bir yobaz kafası hakim
 • "bugünkü gözlemlerim sonucu ulaştığım gerçektir" gözlemlerde evde televizyon karşısında.

  edit: (bkz: guzide sofi) bu kızın karantina otobüsünden kaçırıldığını gördükten sonra italya'dan beter olacağımıza ikna oldum.
 • türkiye'nin italya'dan beter olmasını ellerini ovuşturarak bekleyen aşırı muhaliflerin doluşacağı başlık.

  bitmedi uçan kuştan bile nemalanma çabalarınız.

  aşırı yeşillenme editi: öncelikle yoğun ilginize teşekkür ederim. mesajlarınızda yeri geldi aktroll oldum yeri geldi kansız oldum yeri geldi beyinsiz oldum. tek tek cevap vermeye çalışıyorum ama bir de toplu yazayım dedim.

  okuduğunu anlamayan arkadaşlar. biraz fikir edinmek için eski entrylerime bakarak benim de muhalif olduğumu görebilirsiniz. ama bu mesaj atanlar gibi muhalif değilim. muhalifliğim sadece hükümete karşı kendi halkıma karşı değil. muhalif olabilmek için olmayan şeyleri olmuş gibi yazıp halkımı galeyana getirmiyorum, paniğe sürükleyecek şeyler yazmıyorum. benim derdim sırf muhalif olmak için hükümeti kötülemek için devlöt bize bahmiyir mahvolduk perişan olduk tarzı aslı astarı olmayan şeyler yazan başlık sahibi gibi oluşumlarla. etrafımdaki hemen hemen herkes gerekli tedbirleri almış durumda. istanbulda yaşıyorum ve bulunduğum mahallede sokakta insan yok.
  başlık sahibi gibi yazıp insanları paniğe sürüklemeye gerek yok. bu ve bunun gibi yazarlar/insanlar virüsten daha tehlikeli emin olur. muhaliflik kendi insanını galeyana getirme hainliğini içeren bir durum olmamalı.
  sağlıcakla kalın.
 • işim gereği zaten evdeyim, insanlarla temasım eskiden beri tedbir seviyesinde. hayatımda, alışkanlıklarımda değişen bir şey yok. ancak, insanların alışkanlıklarını ve inanışlarını kırmak zordur. özellikle yaşlılarınkini.
 • (bkz: #103664034) ya ben senin yapacağın yorumu s...m be kardeşim bu kadar mı çok o 20 tlye ihtiyacınız var.

  özelden sövenler editi: hayır herkes italyadan beter olacaz demek zorunda değil sevgili beyinsiz ama bunu muhaliflerin, uyardığı değil de olması için ellerini ovuşturduğu şeklinde ifade etmek dümdüz kansızlık, vatan hainliğidir. önlemlerin sıkılaşmasını, insanlarımızın ölmemesini savunan adamı, sanki bunu bekliyor gibi lanse etmek fetö kurnazlığıdır. düpedüz orospu çocukluğudur.
 • korkarım ki italya'yı kıskanacağız...
 • olsa olsa bu günkü gözlemlerin sonucu yaptığın sıçmık olur dediğim hede. yahu işiniz gücünüz bu ülke zor durumda kalsın çığırtkanlığı yapmak.

  bu ülkenin yetkilileri bunları yapıyorsa sorunun büyüklüğünden değil sorunun büyümemesi içindir. belki evet daha fena günler gelecek belki italya gibi de olabiliriz ama bak burası çokomelli "belki", belki de olmayacağız bu bir gerçek değil. tüm çabalar gayretler olmamak için.

  ben insanımızı ayrım yapmadan yaşatma eğiliminde bir gayret görüyorum hepsi bu, diliyosan sen panik ol, makarna stokla ya da egeye sahillere git.
  edit:imla
 • salağın biri de italya'dan beter olmamızı isteyenler var yazmış, niye istesin insanlar böyle bir şey; adam bir tespitte bulunmuş ve yorum yapmış varsa karşı argümanın konuş...