şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eğitim kötü, sağlık kötü, yönetim kötü, dış siyaset ve komşularla ilişkiler kötü, ekonomi saatli bomba, kolluk kuvvetleri yozlaşmış, askeriye desen aynı, hüküöeti ayrı muhalefeti ayrı dünyalarda, insanı ahlaki çöküş içinde vs. vs. sürekli burayı okurken içim kararıyor haber okuyamıyorum.

gençler hiç mi umut yok, hiç mi iyi tarafları yok bu ülkenin. ben ülkemden siktir olup gitmiyorum, istemiyorum. o yüzden sizi ülkemizin güzel yönlerini ve iyi yanlarını bu başlıkta toplamaya davet ediyorum ve açılışı yapıyorum.

benim için en güzel yanlarından biri sahilleri ve iklimi. tabi biz o kadar kötü davranıyoruz ve değer bilmiyoruz ki, 50 yıl içerisinde kalırsa ne ala.
  • 50 metre sonra tek şeride inen çift şerit bir yolda, kırmızı ışıkta tek sıra halinde adam gibi bekliyorsunuz. derken sağ şeritten biri, sanki önündeki herkes salakmış da bir akıllı kendiymiş gibi, ya cahilliğinden ya çakallığından, tüm sırayı geçerek yolun daraldığı yerden şeridin önüne kırıyor.

bunu gören ve zaten aklında bunu yapmak olan, ama yiyeceği hayvan damgasından bir nebze çekinen diğerleri de sıradan çıkıp sağa geçip ileride şeridin önüne kırmaya başlıyor. nasıl olsa ilk hayvanlığı onlar yapmadı artık.

sağdan girenler yüzünden esas şerit doğru dürüst gitmemeye başlıyor. "alemin bir salağı ben miyim" düşüncesiyle kendini sağa atanlar çoğalıyor. artık sağ taraf da tamamen doldu ve sağa geçmenin bir avantajı kalmadı.

ileride yolun tek şeride düştüğü yerde fermuar sistemiyle arabalar biribirilerine hızlıca yol vermekten de aciz olduğundan, orada kaybedilen beşer-onar saniyeler hem geriye doğru trafiği silsile halinde iyice artırdı, hem de yol aldım verdim kavgası yaparken sinir hastası oldunuz.

tek şerit halinde kalınsaydı, yeşil yandığında hortumdan akan su gibi herkes kolayca gideceği yere ulaşacaktı. üç beş kollektif fayda kavramına zerre değer vermeyen ya da bu kavramın yanından geçmemiş insan müsvettesi nedeniyle, o kavşaktan başlayarak tüm bölge trafiği çığrından çıkmış oldu.

türkiye budur. kötü beslenme, çapsız insanlar tarafından yetiştirilen çapsız insanlar ve genel ahlak bozukluğu nedeniyle bu ülkenin düzelmesi zaman alacak. eğitimi, kültürü, sanatı aşağılamanın trend olduğu bir dönemde, iktidar toplumu dönüştürmek yerine ara evrim formlarına özgüven ve kendiyle barışık olma telkini pompalarken o da nasıl olacak bilinmez.

bu trafiktekiler köyden şehre gelip uyum sağlamamış çobanlar değil. audisi de var, mercedesi de var içinde. genel müdüründen ilaç mümessiline her türlü insan var. ne tür bir insan olacağınızı içinde bulunduğunuz kültür belirliyor çünkü. o kültüre uygun değilseniz toplum sizi kusuyor. başarısız oluyorsunuz. inatla tek sırada bekleyip, gideceği yere herkesten 3 saat geç varan insan oluyorsunuz.

daha iyi bir türkiye için değerlerinizi belirleyip inatla savunacak, duruşunuzu bozmayacaksınız. gerekirse kendinizi feda edecekseniz. ülkenizi size, sahilinize, ormanınıza, zeytininize düşman olandan koruyacaksınız.
  • -trafikte dörtlü flaşörleri yakıp kafanıza göre bekleyebilirsiniz.

-çocuğunuz hiç ders çalışmadan sınıfı geçebilir hatta lise mezunu bile olabilir.

-iyi bir yere gelmek için çok fazla çaba harcamanıza gerek yoktur.
  • (bkz: türkiye'nin en iyi yalanları)

(bkz: yaran yanlış okumalar)

taşı, toprağı, denizidir; o kadar. yok başka bir şey, zorlamamak lazım. iklimi bile bok gibi artık. her şeyi kötü evet, herkes boşuna ipini koparmış gibi kaçmıyor. insanlar da kötü, hem de çok kötü.

kendi ülkesinden kaçıyor bunu bilen insanlar! sen, ben; kurtulmak için elimizden geleni yapıyoruz. hangi iyi yanından bahsedelim?
  • varsa da, ekşi sözlük sağolsun kötü yanlarını gözümüze soka soka iyilerinin etkisini sıfırlıyor
  • doğası. ırzına geçmeyi bırakırsak göğsümüzü gere gere ülkemizin doğasıyla övünebiliriz dünyanın her yerinde.
  • haritada bakıyorsak, sol yanı.
  • son dönemler o kadar yozlaşma ve ortadoğu kültürü egemen oldu ki iyi olarak görülebilecek bir husus yaşanması gerçekten mucizelere kaldı. özellikle ayrışma o kadar derin ki ulusal konular dahi birleştirmiyor artık.
  • karadeniz'deki yaylaları gürcistan sınırına kadar gezmiş ve norveç fiyord turu yapmış biri olarak diyorum ki doğası.
    inanın fazlası var eksiği yok güzellikler adına. ya da geçmiş zaman kullanmalıyım.
    en azından 15 yıl önceki karadeniz ile şimdi hes karadeniz arasında dağlar kadar fark var, tıpkı 15 yıl önceki istanbul ile beton istanbul arasındaki fark gibi..

türkiye'nin en iyi yanı doğası, en kötü yanı da bu muhteşem doğanın içine eden nankör, utanmaz, doymak bilmeyen, toprağını ağacını satan insanları.
  • otogarlarının gece 12'de kapanmaması. tek iyi yanı bu sanırım.