şükela:  tümü | bugün
 • 1906-1988 yılları arasında yaşayan sosyalpsikolojinin kurucularından ve aü psikolojinin mimarı muzaffer şerif tarafından uzun yıllar önce serin hikayeler tadında açıklanmıştır.

  sadece şu kısmı bile makus talihini asla yenemeyecek bir ülke olmamızı anlamaya yeterdir:

  "ülkemizdeki gruplar kendi içindeki uyuşmazlıkları göz ardı ederek grupsal bağlılık ve dayanışmayı yüceltir. karşı taraftan gelebilecek baskılara dirayetle karşı koyabilecek kişileri kendilerine önder olarak seçme çabası içine girmek, kısa sürede demokratik önderlikten otoriter önderliğe gidiş eğilimini kaçınılmaz kılar. gruplararası bilgi alışverişi ve iletişim olanakları azalır. bu durum grupların birbirleri hakkında yanlış ve eksik bilgiler edinmeleri sonucu gerçekçi olmayan peşin değer yargılarının gelişmesine ve düşmalığın ortaya çıkmasına sebep olur."
 • "...ülkedeki sorunlardan kendimizi soyutlayamıyoruz. bu sorunlardan bağımsız bir yaşam kuramıyoruz.
  bir kesimin derdi, sorunu, huzursuzluğu, cehaleti, geri kalmışlığı hepimizin hayatını etkiliyor. kişisel olarak kendi sorunumuzu çözerek kurtuluşa eremiyoruz. türkiye'nin kaderi aynı zamanda hepimizin kaderi. eğitim sistemi, yoksulluk, kültürel gelişme, şehirlrşme, insan hakları... her alandaki sorunların çözümünü herkes için istememiz, ona göre yaklaşımlar göstermemiz gerekiyor.

  aleiler mutlu değilse sen de mutlu olamazsın. atatürkçüler huzurlu değilse sen de olamazsın. kürtler insan gibi bir yaşam süremezse sen de süremezsin. kendini dindar olarak tanımlayan insanlar mutlu değilse tercihleriyle, yaklaşımlarıyla sana da hayatı zehir ederler.

  milyar doların olsa da, villada yaşasan da, yoksullardan bağımsız bir hayat kuramıyorsun. en iyi okullardan mezun olsan da, eğitimsizlerin yarattığı türkiye'de yaşıyorsun. canlı bomba olup, gelip senin hayatını cehenneme çeviriyor işte.
  bunu kabul edip, ülkedeki bütün sorunları kendi sorunumuz olarak görmemiz gerekiyor.

  "sen mutluysan ben de mutluyum, sen huzursuzsan ben de huzursuzum." diyecek bir anlayışa ulaşmamız gerekiyor."

  levent gültekin