şükela:  tümü | bugün
  • neden böyle olduğu anlaşılamayan durumdur. türkiye'nin bu zaman kadar kuzey kıbrıs türk cumhuriyetini uluslararası alanda tanıtmak için hiç bir faaliyeti olmamıştır. bizimle can dost gibi gözüken azerbaycan, kardeşlerimiz(!) müslüman ülkeler, pek yakın dostumuz bize uçaklar bağışlayan milyar dolarlar gönderen katar gibi ülkeler kktc'yi tanımayı bırakın, asla dile bile getirmiyorlar. işin ilginci türkiye bile hiç dile getirmiyor! bugünü kadar hiç bir siyasiden "kuzey kıbrıs'ı uluslararası alanda tanıtacağız" şeklinde bir söz, bir vaat duydunuz mu? kimse ağzına bile almıyor. bugüne kadar hiç bir siyasinin uzaktan dahi yaklaşmadığı tek konu budur herhalde. bir zamanlar kıbrıs'a çözüm için kofi annan önderliğinde bir takım görüşmeler olmuştu ama bunlar kıbrıs'ın tanınması için değil, adadaki duruma bir çözüm bulunması içindi ve rumların itirazı sonucu o plan da tamamen ortadan kalktı. şu anda türkiye hariç bütün dünya devletleri kıbrıs'ı tek bir rum devleti olarak görüyor ve türkiye'yi de adada işgalci olarak tanımlıyor. evet dünya üzerinde kktc'yi tanıyan tek bir küçük devletçik bile yok.
  • azerbaycan'ın kktc'yi tanımamasının sebebi kktc'nin tanınması halinde diğer devletlerin misilleme olarak dağlık-karabağ'ı tanımasından çekinilmesidir.
    bunun dışında türkiye dış temsilciliklerinde sık sık çeşitli etkinliklerde türkiye'nin haklılığını ve adadaki varlığının meşruluğunu dile getirse de kktc'nin tanınması adına somut bir adım var mıdır, bilemiyorum. mümkün durumdur.