şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karadağ euro bölgesinde olmamasına rağmen geçti,ancak geçerken fiyatlar da yükseldi,yunanistan da aynı şeyle karşılaştı.bu geçiş sürecini aşabilsek euro’ya geçiş şahane olur.
 • ülkenin kurtuluşu kağıt üzeri oyunlar ile değil kendi parasına değer kazandırmak ile olur... bak ingiltere ab üyesi olduğunda ben para birimimden vazgeçmem dedi ve öyle kaldı. neden ? adamların parası değerli; adamların hem fikir hem teknoloji üretimleri sağlam, adamların halkı eğitimli, adamların ekonomi güçlü, adamlarda torpil değil işin uzmanı işi yönetiyor ve haliyle güçlüler. şimdi de bak adamlar ab den çıkıyor neden ? gördükleri 50 yıllık resimde ab'nin yürümeyeceğini görüyorlar. çünkü şu anda ana üretimi sırtlayan almanya dahi durumdan rahatsız olmaya başladı. bütün avrupa 2-3 ülkenin kaymağını yiyor... dolayısıyla ingiltere gemiyi terkeden fare oldu ve bana ne dedi ?

  gelelim ülkemize
  1 - demokrasiyi adam gibi uygulaman gerekir.
  2 - gerek devlet gerek özel sektörde amca oğlu teyze kızı değil işi bilgisi ve emeği ile hak edene verilmesi gerekir.
  3 - enkaz olmuş eğitim sistemini düzeltmeniz gerekir.
  4 - insanları devlet memuru olmaya veya birilerinin adamı olmaya değil, kendi işini kurmaya, üretmeye istihdam sağlamaya ön ayak olmanız gerekir.
  5 - uluslararası organizasyonlarda görev almaya ve dışarıda kalmamaya dikkat etmeniz gerekir (bkz: dünya kupası)

  siz bu 5 maddeyi adam gibi sağlarsanız bu ülke zaten kendi yağı ile kavrulur hale gelecektir. bu çark dönmeye başlayınca ülkenin katma değeri artacak, vatandaşın değeri artacak , ülkenin değeri artacak ve türk parası değer kazanacaktır.

  üretim yapmak, boş boş residence veya yol yapmak değildir allahın maymunları... yüksek teknoloji üretmektir, sanayi 4.0 a ayak uydurmaktır. zengin gibi gözükmek değildir. üretip kalkınarak zenginleşmektir. ama kime konuşuyorsun ki ? adam elinde tencere tava alıp diriliş ertuğrul izleyip gün aşırı büyük oyunu bozduk diye afyonlaşmış şekilde geziyor ortada... bu kafa düzelmeden, emperyalizmin uşakları bu ülkeden siktir olup gitmeden, başımıza eğitimli, vicdan sahibi, kul hakkı yemeyen biri gelmeden bu iş düzelmez. şu anki haliyle nereden tutarsan tut elinde kalıyor.
 • (bkz: para kurulu)

  ironi olsun diye yazılmış gibi duran yazı da,

  adam bir bakıma haklı. özetle, "madem mesele düşük faiz, biz de politika faizi düşük bir paraya geçelim." diyor.

  ayrıca, akut olarak düşünüldüğünde, politika faizi nominal olarak %18,5 olsa da, reel politika faizinin negatif olarak dahi hesaplanması gerektiğini düşündürecek iddialar da var.

  (bkz: gerçek yıllık enflasyon oranının % 39 olması)
 • bi sene daha bekleyelim 7 olunca geceriz
 • sor bakalim euro bunu istiyor mu?
 • daha önce bu konuylu ilgili bir yazı yazmıştım. ekonomistlerin en büyük sorunu mesleki körlüktür. yakındaki ekranları sayıları o kadar çok incelersin ki uzağı, ileriyi, bir süre sonunda da önünü göremezsin.

  türkiye euro’ya değil hukuka geçmelidir. ülkedeki okumuş kesim, anayasayı ve yasaları savunurken, mecliste bile bu kesim darp edilirken “anarşikler dayak yiyor, hizmet düşmanları dayak yiyor, sokaklar lüks araba dolu, avmler full, bize ne” diyen tayfa şimdi soğanı-domatesi yaz ortası 7 liradan yiyor. peki neden 7 liradan yiyor?

  o “dayak yiyen anarşikler” 2017 ortasında dediler ki “hazine kamu borçlanma tavanını geçti. kanunsuz borçlanıyorsunuz, anayasayı ihlal ediyorsunuz batacağız.”

  kanunsuz iş yapmaya alışkın güruh evinde çay çekirdek yaparken “bu anarşikler yine niye ötüyor, hizmet düşmanları,bunlar köprü istemiyor, yol istemiyor” dedi o sırada. oysa kamu borç tavanı aşılması şuydu, devlet ödeyemeyeceği hızda borçlanıyordu. çok kısa sürede bu parayı bulması gerekecekti ve acil bulunacak para yüksek faiz demekti. yani 2017’de mecliste üstüne yürünmüş cılız bir bütçe konuşması dinlenseydi bugün soğan 7 lira olmayacaktı.

  o yüzden euroya değil hukuka geçilmelidir.
 • diymi efendim diymi ? dıjgüj dıjgüj derken ekonomimizi alman devinin insafına bırakalım da bu sefer gerçekten dış güç gelip ebemize kaysın. dibimizde yunanistan örneği var amunakoyim gerizekalı mısınız ?!
 • değil euro, meksika pezosuna geçsek nafile. dibe vurmadan yok kurtuluş falan.
 • eyy lidyalılar parayı sizden öğrenecek değiliz!
 • önce avrupa birliğine girelim de...