şükela:  tümü | bugün
  • amk, sahra afrikasının yarısını arka bahçeniz yaptınız orospu çocukları.

avrupa siyaseti = yüzsüzlükte nirvana
    fransa siyaseti = avrupa x 2
  • başlığa tıklamadan önce macron’dan çıktığını anladım.

yeminle dünya üzerindeki bütün siyasiler birbirine benziyor. kumanda merkeziniz nerde oğlum sizin?
  • bu fransa dallaması değilmiydi zamanında millete bağırdı çağırdı libya’ya müdale edin diye kaddafi zamanında, nato’yu bile çağırdı, sonunda dayanamadı gitti kendi vurdu libya’yı kimseyi beklemeden. şimdi hiç kusura bakma
  • iyi de, nato'nun reisi ruslarla takılmana bir şey demeyecek mi? ya ab'den ayrılan britanya?

fransa'ya ayar gelecektir. batı bütün değildir.
  • sana kabul et diyen oldu mu macaron?devletin meşru lideri bizi çağırmış biz de kabul etmişiz sanane?
  • gören de bu dallamaya müsade soran var sanacak.
  • seneler önce sen ve senin gibiler koca burnunuzu libyaya sokarken iyiydi değil mi laz reis! sorgusuz sualsiz uluslararası hukuk nedir dinlemeden bir ülkenin bölünmesinde öncülük ettiniz. bizimkiler de ne yapacağını şaşırdı başta ama sonra tuzlukla koştuk yine.

not: fransızların saldırdığı gece kaddafi kazanmış, iç savaşın bittiğini ilan eden konuşma metni hazırlanıyordu.
  • ama fransa'nın müdahalesi kabul edilir öyle mi?
    siktir bok!
  • şuraya bir uluslararası siyaset dersi bırakalım da millet faydalansın:

abd ve fransa ermeni soykırımı tasarısı yaptığında “siz de kızılderilileri, cezayirlileri doğradınız” diye karşılık veriyoruz. ama aslında adamlar “soykırım kötü bir şeydir” mesajı vermiyor. “benim lobim ve nüfuzum güçlü. ben seni zor duruma sokarım; sen bana bir şey yapamazsın” mesajı veriyor.

o yüzden burada “o zaman siz de suriye’den çıkın” falan demenin anlamı yok. adam “başka ülkelere müdahale yanlıştır” demiyor; “ben güçlü ve nüfuzlu bir ülke olarak istediğimi yaparım, sen yapamazsın” diyor.

hani aynı işi yaptığınız patronun çocuğu şirketin önüne arabasını park eder de sen aşağı sokağa koyarsın ya, onun gibi bir şey. adam kendini patron olarak görüyor; dolayısıyla senden fazla hakkı olduğu kabulüyle ilerliyor.

tanım: fransa’nın müteffiklerine “beyler türkiye benim çıkarlarıma uymayan hareketler yapıyor; müsaade etmeyelim” mesajıdır.
  • fransanın böyle acıklamalar yapmasının arkasında total firması olduğumdan feci şüpheleniyorum. zira kıbrısta gaz araması için kendilerine verilen parselde aramaya engel olan türkiyedi. aynı şekilde kaddafi"den sonra total libyaya baya bir yerleşti . ayrıca libya ile yapılan eez antlaşması doğu akdenizden avrupaya gelecek gazın boru hattıyla gelmesini imkansız hale getiriyor.totalin libyadaki yatırımları

başlıktaki fransa acıklamasına göre hafter kazansaydı rusyanın kaybetmesi gerekirdi. gna kazanınca nasıl rusya kazanıyor oda garip. yani aslında macron rusyanın libyada win win durumdamı olduğunu söylüyor garip.

sonradan gelen edit: turkiye israili yanına alırsa avrupa birliği ( fransa , italya ,yunanistan ,guney kıbrıstan bahsediyorum) amerikanın desteğini masada kaybeder. tabi bu erdoğan için icerde oy kaybetmesine sebep olabilir.