şükela:  tümü | bugün
  • ilk kez 1958 yılında adnan menderes'in başbakanlığında türkiye moratoryum ilan etmişti. yani hiçbir borcunu ödeyemeyeceğini ilan etmek. bir nevi iflas.

bugün adnan menderes'in izinde olduğunu söyleyenlerin, ülkenin ekonomisini ne hale getirdiği ortada. bu da mı tesadüf? :)

olur mu? olursa ne zaman olur bilemiyorum ama imkansız bir şey değil bu ilan. bunu ilan etmek, çevre ülkeleri de etkileyeceğinden, buna izin verilir mi bilmiyorum ancak bu izin de imkansız değil.
  • iç borçlara karşı bir nebze daha kolay ama dış borçlara karşı ben moratoryum ilan etmek yerine tavizler verileceğini düşünüyorum. kapalı kapılar ardında bir şeyler vermek varken neden moratoryumla nefretleri üzerine çekesin ki.
  • ilan idelim gitsin. borçlu olarak biz borcumuzu nasıl ödeyeceğiz diye düşüneceğimize alacaklılar düşünsün türkiye borcunu nasıl ödeyecek diye.

avrupa yanı başında yanan bir türkiye istemez.
  • mortingen şıtrayze ilan edelim. bizden bu saatten sonra bir bok olmaz bizi gömün anlamında.
  • birtakım vergi gelirlerinin tahsilinden vazgeçip bunların alacaklılara devredilmesiyle sonuçlanabilecek hadise.

bugün moratoryum ilan edelim gitsin diyenler elin oğlu oturduğunuz evinizi altınızdaki arabanızı amme alacağı olarak almaya geldiği vakit törenle teslim edersiniz artık.

(bkz: duyun-u umumiye)
  • avrupa yanında yanan bir turkiye istemezmiş. şeyinde bile olmaz üstüne havai fişek bile patlatır. yunanistan mıyız la biz?
  • şimdilik ufukta yoktur, çünkü borçlar kamudan ziyade özel sektörün üstünde. ne zaman haşmetli devletimiz borçları üstüne alır, o zaman konuşabiliriz bu ihtimali.
  • özel sektör borçları devlet borcunun çok üstündeyken kriz çözücü bir öneri olmayan seçenek. neden böyle fikirler üretiliyor bilmiyorum, sanırım herkes en kolay yolu bulmaya çalışıyor kendince. ama bunun kolay yolu yok. işsiz güçsüz herkesin üretime el atması, tarlaya girmesi gerekiyor. kolay para dönemi kapandı. ya çok daha fazla çalışıp kendi kazandığımızı yiyerek hayat standardımızı korumaya çalışacağız ya da iphonelarınızı 3310 ile, bmw, mercedeslerinizi şahin, doğan slx ile değiştirip hergün daha çok fakirleşerek 2023teki dünya lideri ülkeyi beklemeye devam..