şükela:  tümü | bugün
  • mühendis arkadaşlar darılmasın ama cidden böyle bir durum var. almanya'da bizim mühendislere lise mezunu gözüyle bakıyorlar eğitim farkından dolayı.
    eski kafa, oğlum kızım mühendis olsun doktor olamıyorsa denip herkes mühendis oldu, kontenjanlar arttı.

talebin belki 10 katı mühendis mezun oluyor. ve işin kötüsü sıradan, kendini geliştirmeden, daha torna tezgahı görmeden mezun oluyorlar. her sene yığınla kendini mühendis sanan ergen doluşuyor.

itü, koç, sabancı, bilkent, ytü, dokuz eylül, boğaziçi, gebze teknik ve tobb etü dışındaki mühendisler işsiz kalmaya ya da 2500 tl'ye mahkum oluyorlar.
  • çok doğru bir tespit. ihtiyacın en az 5 katı kadar mühendis var türkiye'de..
    (bkz: alanında iş bulamayanlar)
  • ben memnunum halimden, çünkü mesleğimi yapmıyorum
    keşke memnun olmasaydım mesleğimi yapamıyorum diye şikayet etseydim
  • genç işsizliğin yıllar önce memleketin her yerine üniversite açılarak, okul puanlarının baraj puanlarına yakınsayarak azaltılmasının sonucudur.
  • gebze teknik diyene kadar ben de katıldım her şeye. orda bozdu.

edit: genç gebze teknikliler rahatsız.
  • herkesin açık öğretim işletme, halkla ilişkiler, veya fen edebiyat mezunu olduğu ülkede en son sorun olacak durumdur. mühendis bolluğundan maaşlar düşer, ama toplumun kalitesi artar.
  • @keciboynuzumu yedim bekliyorum un seksist bi dil kullanmadigini gosteren entry

(bkz: oglum kizim muhendis olsun)

not: bogazicinden de torna tezgahi gormeden mezun olunuyor. sayilan diger unileri bilemicem.
  • acı bir gerçek. artık adam yerine konmuyor mühendisler. elini sallasan ellisi hesabı.
  • turkiyede ilk 75.000 altinda hickimsenin muhendis olmamasi gerekiyor. cok basit ve net. sen ilk 300.000'i muhedis yaparsan 250.000. kisi muhendis olursa is verende 2500 lira veriyorum kabul etmiyor der.
  • mühendis çalıştıracak kaç firmada arge var ki bu mezunlar kendilerine çalıştıkları firmaya bir şey katabilsin.