şükela:  tümü | bugün
 • hani hep diyoruz ya rusya türkiye'ye bişey yapamaz, yaparsa bütün nato ülkelerine savaş açmış olur diye. valla 1 gecede çıkarıverirler bizi nato'dan, görürüz ebemizin hörekesini.
 • rus tehdidine karşı kurulmuş bir örgütün rus tehdidi altındaki bir müttefiğini çıkartabileceğini düşünenleri ortaya koymuştur. nato'nun türkiye'yi çıkartması gibi çocukça tabir nato'nun kendi kapısına mühür vurmasından çok da farklı değildir. bu denli sıradan bir krizde dahi müttefiklerini satan bir örgüte kimsenin güveni kalmaz. türkiye'yi böyle bir olayda yalnız bırakmak dünyanın anahtarlarını altın tepside ruslara sunmaktır.
 • türkiye natonun asker deposu vazifesi ile kaotik arap dünyasıyla avrupa arasında bir tampon görevi görmektedir. ve bu nedenlerle türkiye'nin çok ciddi hatalar yapmadıkça nato'dan çıkartılması mümkün değildir.

  ama aynı zamanda türkiye bir ülkeye uluslararası hukuka aykırı olarak saldırdığnda nato'nun da türkiye'nin yanında savaşacağı anlamına gelmez. yani nato sizin kavgaya girerken çağıracağınız ölümüne dalan kankanız değildir ancak sizi biri pataklamaya kalktığında seni savunacak kuzendir o kadar...
 • bilgisayar oyunu mu lan bu. batı düşman bloga türkiyeyi altın tepside sunması demektir. nato yoksa türkiye silahı niye batıdan alsın niye batıya ekonomik tavizler versin. rusya topyekûn savaş ilan etmez bu durumda direk ittifak teklif eder. bastakilerin aklı varsa kabul ederler etmezlerse onları devirenler kabul eder.
  türkiye durduk yere nato'ya girdi sanki.

  abd vietnamdan çıktıktan sonra çinle vietnam arası bozulunca abd koşa koşa on yıl önce savastiklari adamlara destek olup yagdilar.
 • guven
  ozveri
  tecrube

  gerektirir nato ulkeleri icinde amerika'dan sonra en buyuk ikinci orduyu natodan cikarmak.
 • hobaaaaaa iste simdi sapa oturduk
 • onun için nato rusya karşısında türkiye adına akdenize birçok savaş gemisi gönderdi öyle mi? :)
 • türkiye'nin nato'dan çıkartılması avrupa'nın aleyhinedir. türkiye'nin tamponluğundan vazgeçip bulgaristan gibi çingene ve rusya yalakası bir ülkeye güvenmek zorunda kalcaklar. acayip saçma durum. ha ama olursa da bir şey diyemem vardır bi bildikleri der geçerim. sikimde olmaz. zaa
 • ülkelerin çingenesi, müsülmanı, x'i olmaz.

  godamanların işine yarayan ülkeler ve yaramayan ülkeler vardır.

  ikinci grup venezüela, kolombiya, bolivya, letonya, irlanda gibi ülkelerdir. doğal zenginliği dişe dokunur değildir, bulunduğu coğrafyaya göre ya sonsuz huzur ya da sonsuz kaos ile yaşar gider bunlar.

  ilk grubun kaos-huzur denklemini godamanlar belirler. klasik g-8+almanya bu godamanları kabaca tarif eder, bunların planları genelde 50-100 yıllık falan olduğu için plana zarar vereceğini hissettikleri ülkelerin tüm ayarlarıyla oynayabilirler. bu ilk grup da orta afrika ülkeleri, ortadoğu ülkeleri ve orta avrupa ülkeleri oluyor genelde. çünkü adı üstünde, orta. stratejik önemi vardır bunların.

  bunlar hep abur cubur işler. çok da şey yapmamak lazım.-binali yıldırım.