şükela:  tümü | bugün
 • yurtiçindeki parazitler temizlendikten sonra yavaş yavaş değil, tereddütle değil, bir anda, kararlılıkla atılacak bir büyük adım. dünyanın en büyük terör örgütüne üye olmaktansa onurumuzla savaşırız daha iyi.
 • (bkz: puhaha)
 • önümüzdeki günlerde yaşanabilecek bir gelişme. türkiye'nin israil'in gazze saldırısına arka çıkan ülkelerle aynı birlikte ne işi var? sayın erdoğan, lütfen bu birliğe haddini bildiriniz.
 • kendi kredi derecelendirme kuruluşumuzdan sonra kendi natomuzu da kurma çalışmalarını başlatacak gelişme. öncesinde kendi avrupa birliğimizi kurmayı bekliyorduk ama sırası değil neticesi önemli. hepsi olur yavaş yavaş.
 • nato'nun türkiye açısından iki önemi vardır. birincisi özellikle soğuk savaş zamanı sovyet tehdine karşı türkiye'nin savunmasındaki en önemli unsur olmuştur. soğuk savaşın bitimiyle beraber önemi azalsa da yeni dünya düzeninin oluşumunda nato önemli bir rol oynamaktadır ve türkiye için hala ehemmiyetini korumaktadır.

  ikincisi ve daha önemlisi türkiye'nin batıya ait olduğunu veya batılı bir devlet olduğunu kanıtlayan örgüttür. türk dış politikasının en önemli amaçlarından biri olan batılılaşma nato üyeliği ile hedeflerinden birine ulaşmış ve batı dünyasının önemli oyuncularından biri olmuştur. işte bu yüzden sebebi ne olursa olsun mümkün olmayan bir olaydır türkiye'nin nato'dan çıkması.
 • şu günlerde yaşanabilecek gelişme.

  "büyük usta nato'dan çıkmaya karar vermiş" haberini alan obama'nın suratını görmek isterdim.

  haydi grand master, utandırma seni sevenleri!
 • türkiyenin kişi başı milli geliri yüz iki yüz dolarken, 5-6 tümen birden tahsis ettiği, halbuki kişi başı gelirin o dönemler beşbin dolar üstü olduğu halde natoya sadece 1 tümenle katılan ingiltere gibi ülkeler varken bunun türkiye için elli yıldır nasıl ağır bir yük olduğundan bahsetmeye gerek yok. türkiye'nin nato üyeliği türkiye'ye ekonomik anlamda ağır yük olmuştur çoğu zaman.

  ama şu an türkiye'nin nato'dan ayrılması ne kadar mantıklı bir hareket olur iyi düşünmek lazım. hani ulusal bir politikamız vardır elbette ama her hükümette, rüzgarın her yön değişiminde değişecek kadar sığ bir politikamız olmamalı. hayalperestliğe gerek yok. en azından elinde sağlam bir alternatif olmadan böyle bir düşünceye kapılmaya gerek yok. en basitinden, sen bugün nato'dan çıktığın anda yavru vatan dediğin kıbrıs'ta işgalcisin. ab topraklarını işgal eden bir ülkesin. hatta sen çıktığın gibi kıbrıs'ın nato'ya katılmasını engelleyecek bir durum kalmayacağı ve nato kıbrısı kucaklayacağı için muhtemelen nato ülkesini işgal eden bir ülke konumunda kalacaksın.

  zannetmiyorum, yani bu kadar basit değildir herhalde bu işler, dışişlerindekiler de bir şeyler düşünüyordur, hesaplıyorlardır. kaldı ki dünyada natoya üye tek bir müslüman ülke varken ve ondan öte rusya yine bir güç olarak yükselişe geçmişken sen kendin istesen bile bu kadar kolay değil o işler.