şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: puhaha)
 • kendi kredi derecelendirme kuruluşumuzdan sonra kendi natomuzu da kurma çalışmalarını başlatacak gelişme. öncesinde kendi avrupa birliğimizi kurmayı bekliyorduk ama sırası değil neticesi önemli. hepsi olur yavaş yavaş.
 • nato'nun türkiye açısından iki önemi vardır. birincisi özellikle soğuk savaş zamanı sovyet tehdine karşı türkiye'nin savunmasındaki en önemli unsur olmuştur. soğuk savaşın bitimiyle beraber önemi azalsa da yeni dünya düzeninin oluşumunda nato önemli bir rol oynamaktadır ve türkiye için hala ehemmiyetini korumaktadır.

  ikincisi ve daha önemlisi türkiye'nin batıya ait olduğunu veya batılı bir devlet olduğunu kanıtlayan örgüttür. türk dış politikasının en önemli amaçlarından biri olan batılılaşma nato üyeliği ile hedeflerinden birine ulaşmış ve batı dünyasının önemli oyuncularından biri olmuştur. işte bu yüzden sebebi ne olursa olsun mümkün olmayan bir olaydır türkiye'nin nato'dan çıkması.
 • türkiyenin kişi başı milli geliri yüz iki yüz dolarken, 5-6 tümen birden tahsis ettiği, halbuki kişi başı gelirin o dönemler beşbin dolar üstü olduğu halde natoya sadece 1 tümenle katılan ingiltere gibi ülkeler varken bunun türkiye için elli yıldır nasıl ağır bir yük olduğundan bahsetmeye gerek yok. türkiye'nin nato üyeliği türkiye'ye ekonomik anlamda ağır yük olmuştur çoğu zaman.

  ama şu an türkiye'nin nato'dan ayrılması ne kadar mantıklı bir hareket olur iyi düşünmek lazım. hani ulusal bir politikamız vardır elbette ama her hükümette, rüzgarın her yön değişiminde değişecek kadar sığ bir politikamız olmamalı. hayalperestliğe gerek yok. en azından elinde sağlam bir alternatif olmadan böyle bir düşünceye kapılmaya gerek yok. en basitinden, sen bugün nato'dan çıktığın anda yavru vatan dediğin kıbrıs'ta işgalcisin. ab topraklarını işgal eden bir ülkesin. hatta sen çıktığın gibi kıbrıs'ın nato'ya katılmasını engelleyecek bir durum kalmayacağı ve nato kıbrısı kucaklayacağı için muhtemelen nato ülkesini işgal eden bir ülke konumunda kalacaksın.

  zannetmiyorum, yani bu kadar basit değildir herhalde bu işler, dışişlerindekiler de bir şeyler düşünüyordur, hesaplıyorlardır. kaldı ki dünyada natoya üye tek bir müslüman ülke varken ve ondan öte rusya yine bir güç olarak yükselişe geçmişken sen kendin istesen bile bu kadar kolay değil o işler.
 • iran'ın kendisi ve güneyimizde oluşturduğu nüfuz ağına ve rusya'nın tazyikine karşı türkiye'nin mücadele imkanlarını kısıtlayan bir hareket olur. bunun dışında nasıl bir fayda sağlar orası meçhul.
  nato'nun soğuk savaşta yarattığı ekonomik yükse, güvenlik isteyen bir ülkenin ödemesi gereken bedeldi. haritaya bakalım, sscb'ye karşı türkiye mi tehdit altındaydı, ingiltere mi? türkiye'yi mi savunmak daha zordu, ingiltere'yi mi?
 • nato ülkelerinin türkiye karşıtı yaklaşımları doğrultusunda umuyorum çok yakın bir gelecekte vu'ku bulacaktır. iyi mi olur kötü mü? tabi ki kötü olacaktır, nota üyesi bir türkiye yanlız bir türkiyeden daha iyidir. peki iyi olur mu? o da olur ki şöyle; rusya nato ülkerine savaş açtığında (ki avrupa ile malum arası) olacak bir nükleer savaşta türkiye nato ülkesi olmayarak paçayı sıyırır (kısmen belki). hayırlısı olsun...
 • nato ister; somali'ye, kore'ye, afganistan'a asker göndeririz.

  biz kıbrıs'a gireriz, nato ülkeleri bize ambargo koyar.

  yararı yok, zararı var ibnelerin.