şükela:  tümü | bugün
 • kendimizi her ne kadar bir avrupa ülkesi gibi görsek de, bir çok açıdan orta-doğu ülkesi özellikleri gösteriyoruz.

  - eğitim seviyesi
  - gelir düzeyi
  - inanç
  - gelenek, görenek
  - siyasi eğilim
  - bilim ve sanata uzaklık
 • hızla ortadoğu yolunda ilerlemekte
  edit: mesele din meselesi değil anlatmak istediğimi anlayan anlamıştır.
 • atatürk devrinde ne olduğumuz belliydi. sağ siyaset ülkeyi bu hale getirdi, ülke batıdan uzaklaştı, eksen kayması oldu.
 • türkiye'nin buz gibi ortadoğu ülkesi olduğunu kabullenemeyenlerin sanrısı.
 • bence bu yüzden bu kadar karmaşa var. ınsanlar doğulu gibi mi yoksa batılı gibi mi davranacağını bilmiyor.
 • bir ara sarkozy yazar oldu zannettim.

  kardeş olarak rusya'yı alalım.
 • doğrudur.

  türkiye eğer orta doğu ülkesi olsaydı ülkeye giren suriyelilerle çok iyi anlaşmanız lazımdı. ısrarla ısrarla türkiye'yi orta doğu ülkesi olarak görenler gitsinler suriyeliler içinde yaşasınlar 5 gün. eğer sorunsuz yaşayabiliyorsa hep birlikte kabul edelim, yok yaşayamıyorsalar kültürünün en ufak benzeşmediği orta doğu ülkeleri ile kendini bir tutamazsın.

  türkiye'yi orta doğu ülkesi olarak görenlerin ekseriyetle orta doğu hakkında zerre bilgisi olmadığını, oradan buradan duyduklarıyla "orta doğu çok kötü ya" diye konuştuklarını düşünüyorum. biliyor olsalar türkiye'yle orta doğu ülkelerini bir tutmazlardı.

  türkiye sadece konum olarak orta doğu'dadır. kültür olarak orta doğu ile en ufak alakası yoktur. ortada din bağı olmasa, tamamen zıt kutup bile denilebilir. tek ortak nokta dindir.

  avrupalı da değiliz, hiç olmadık.

  biz oralı buralı değiliz, kendine has kültürü olan; kimseyle benzeşmeyecek bir ülkeyiz. herhangi bir kalıba sığmayacak kadar farklıyız.
 • senin kendini ne olarak gördüğün değil, başkalarının seni nasıl gördüğü önemlidir.

  avrupa'da, amerika'da, brezilya'da dünyanın neresine gidersen git türkiye bir orta doğu ülkesidir.
 • coğrafya her şey demek değildir. ona bu mantıkla bakarsan ortadoğu çölüne kurulan israil devleti nasıl bu kadar avrupai olabiliyor diye kafayı yersin.

  dün izmir, bayraklı sahilinde yürüyorum. covid-19 önlemleri bir yana dursun; o çimlerdeki pislik, çöp poşetleri, mangal külleri, yerlerdeki sigara izmaritleri bile ülkenin sözümona en medeni kentinin bile ortadoğu ülkelerinden bile bok halde olduğunun göstergesidir.

  ben yaşadığı topluma, çevreye ve insanlara bu kadar düşman olan bir topluluk daha görmedim. daha fazla doğuya gitmeme gerek yok görmek için. avrupa falan diye hiç zırlayıp kendinizi kandırmayın. önce yaşadığınız yeri nasıl berbat etmeden yaşarız onun yollarını bulun.

  ne diyordu vizontele’de: “ burayı seversen, burası dünya'nın en güzel yeridir. ama dünya'nın en güzel yerini sevmezsen, orası dünya'nın en güzel yeri değildir.”
 • önemli olan elalemin bizi ne gördüğü değil, bizim ne olduğumuzdur.
  türkler ulus olarak asyalı; türkiye de coğrafi olarak avrasya'da olduğundan doğru önermedir.

  ortadoğu terimi zaten churcill'in petrol bölgesi için kullandığı yapay bir terim olduğundan türkiye yine ortadoğu'da değildir.