şükela:  tümü | bugün
 • kendimizi her ne kadar bir avrupa ülkesi gibi görsek de, bir çok açıdan orta-doğu ülkesi özellikleri gösteriyoruz.

  - eğitim seviyesi
  - gelir düzeyi
  - inanç
  - gelenek, görenek
  - siyasi eğilim
  - bilim ve sanata uzaklık
 • hızla ortadoğu yolunda ilerlemekte
  edit: mesele din meselesi değil anlatmak istediğimi anlayan anlamıştır.
 • atatürk devrinde ne olduğumuz belliydi. sağ siyaset ülkeyi bu hale getirdi, ülke batıdan uzaklaştı, eksen kayması oldu.
 • türkiye'nin buz gibi ortadoğu ülkesi olduğunu kabullenemeyenlerin sanrısı.
 • türkiye, bu yüzden siyaseti dünya üzerindeki en zor ülke.
  gücünüz yok. kültürünüz ve gelenekleriniz ne batı ile ne doğu uyuşmuyor.
  küresel siyasette büyük bir yanlışla hep bir tarafgirlik yapmak zorunda kalmışsınız.

  aslında olması gerekenler basit.
  ama yapması büyük cesaret istiyor. sadece siyasi cesaret değil, halkın da cesur olması gerekiyor. çünkü türk halkı cebindeki paraya bakar. bu kararlar da öncelikle ekonomik olarak küçülme gerektirir. fakat sonra bulunan durumdan daha yukarıya doğru bir ivme kazanmak daha kolay olacaktır. sabır bu topraklara çok uzak bir olgu olduğu için de hiçbir siyasi iktidar bunu göze almaz. günü kurtarmaya çalışır.

  türkiye hem batı bloklarını hem doğu bloklarını bir arada idame ettirmek zorundadır. yoksa birleşik devletler gelir bir papazla sizi oyuncağı yapabilir. sınır ülkeleri iyi bağlantılar kurulmalıdır. savunma sanayide, eğitimde, tarımda, bioteknolojide başta olmak üzere birçok alanda içeride bir alternatif sağlayarak dışa bağımlılığını kesebilme potansiyeline sahip olmalıdır. kısacası yarın kapılar yüzünüze kapandığında, kendi başınıza idame edebilecek pozisyonda olmalısınız. her an kırmızı alarm verildiğinde buna hazır olmak gerekir.

  fakat bu dediğim gibi hiçbir siyasinin harcı değildir. erdoğan 20 yılı devirmiş bir liderken eğer gerçekten vatansever olsaydı arapçılık-islamcılık gibi tırışkadan politika inançları olmasaydı bunları yapabilecek bir kapasiteydi. halkın oyu ne olursa olsun ilk gerilemede kendini yine tek başına iktidar yapamayacak kadar azalmazdı.

  fakat erdoğan'ın farklı dertleri olduğu, bürokratların kendi menfaatlerini düşündüğü ve gerçek vatanseverlerin ne yazık ki uygun pozisyonlarda olmadığı, olanların da gönderildiği -metin paşa, cihat paşa, zekai paşa'ya selam olsun- bir yerde bu bahsettiklerimi yapabilmek oldukça zor.

  dilerim bir gün türkiye, gerçek vatanseverlerin elinde kalkınabilecek bir devlet anlayışı ile yönetilecek konumda olur.
 • avrupa gerçek bir kıta değil, politik bir bölgedir. asya'nın uzantısıdır. türkiye'nin orta doğuda toprağı da yoktur çünkü orta doğu da politik bir bölgedir.

  hepsi türkleri ve müslümanları aynı kefeye koyup propaganda yapmak içindir. bunu da 2020'ye kadar anlamayana geçmiş olsun.

  türkiye normal bakımda asya ülkesidir ama avrupa avrupa diye ağlayan ırkçı batı insanları türkiye'yi avrupa olarak görmek istemez. önemi de yok.
 • bence bu yüzden bu kadar karmaşa var. ınsanlar doğulu gibi mi yoksa batılı gibi mi davranacağını bilmiyor.
 • bir ara sarkozy yazar oldu zannettim.

  kardeş olarak rusya'yı alalım.
 • doğrudur.

  türkiye eğer orta doğu ülkesi olsaydı ülkeye giren suriyelilerle çok iyi anlaşmanız lazımdı. ısrarla ısrarla türkiye'yi orta doğu ülkesi olarak görenler gitsinler suriyeliler içinde yaşasınlar 5 gün. eğer sorunsuz yaşayabiliyorsa hep birlikte kabul edelim, yok yaşayamıyorsalar kültürünün en ufak benzeşmediği orta doğu ülkeleri ile kendini bir tutamazsın.

  türkiye'yi orta doğu ülkesi olarak görenlerin ekseriyetle orta doğu hakkında zerre bilgisi olmadığını, oradan buradan duyduklarıyla "orta doğu çok kötü ya" diye konuştuklarını düşünüyorum. biliyor olsalar türkiye'yle orta doğu ülkelerini bir tutmazlardı.

  türkiye sadece konum olarak orta doğu'dadır. kültür olarak orta doğu ile en ufak alakası yoktur. ortada din bağı olmasa, tamamen zıt kutup bile denilebilir. tek ortak nokta dindir.

  avrupalı da değiliz, hiç olmadık.

  biz oralı buralı değiliz, kendine has kültürü olan; kimseyle benzeşmeyecek bir ülkeyiz. herhangi bir kalıba sığmayacak kadar farklıyız.
 • senin kendini ne olarak gördüğün değil, başkalarının seni nasıl gördüğü önemlidir.

  avrupa'da, amerika'da, brezilya'da dünyanın neresine gidersen git türkiye bir orta doğu ülkesidir.