şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kafama takılan büyük sorun.
  türkiye yerli otomobil üretme sevdasını bırakıp ar-ge çalışmaları yapılmış pazarı servis ağı hazır olan bir firmayı neden satın almaz? fabrikalarını öyle dilediğin gibi taşıyamıyormuşsun ama pek ala buraya da fabrikaları açılıp pek çok model parça üretilebilir. ara eleman ülkesi değil de marka üreten bir ülke statüsüne çıkmak için daha kolay bir yol değil midir böyle büyük bir firmayı satın almak? üstelik psa gruba sadece 2 milyar euroya mal olmuş bir markadan bahsediyoruz.
  bunun sebebini arkadaşlar detaylı anlatabilir mi?

  edit: ya arkadaşlar şimdi aşağıda bir arkadaş çok güzel açıklamış ama orda da kafama takılan bir soru var 200 milyon zarar diyor birincisi ülke içerisinde satacağın adetlerle teşviklerle o zararı kapatamaz mıydın? 80 milyonluk bir pazarın tekeli olacaksın bir kere yani devletin bazı işlerde ne kadar faşizan bir tavır tutunduğunu biliyoruz ( (bkz: iddaa) burayı aldıktan sonra da bu tür tutumla 200 milyonluk zarar sadece bu ülkeden karşılanamaz mı?
 • (bkz: peugeot) bünyesine girmişti uzun zaman önce
 • volvo çinlilere gideceğine bize gelebilirdi.
 • derdi gerçekten katma değer yaratmak olmadığı için gayet de normal durum.

  tamamen reklam amaçlı işler bunlar.
 • biz yemesini bilmeyen ve cahil bir ortadoğu ülkesiyiz. böyle büyük yatırımlar devlet destekli ya da teşvikli yapılamaz. e devletin hali de ortada yapcak bişey yok. loss-loss durumu.
 • çünkü sadece 2 milyar euro'ya satın alarak iş bitmiyor aslında esas problem bu 2 milyar euro'yu verdikten sonra başlıyor. şimdi bu 2 milyar euro'yu verip bu markayı gm'den alan kuruluş her kim olursa olsun opel'in tesisleri, işçilerini, know-how'ını vs. almakla beraber yaklaşık 10 milyar dolar tutarında olan borçlarını da devralıyor. yıllık genel itibariyle 900.000 - 1.000.000 arası otomobil satan bir firma olmasına karşılık opel 2000 yılından beri hiç kar edememiş bir firma. 2016 yılında aslında kar edeceklerdi tam fakat brexit konusu opel'in ingiltere pazarı kolu vauxhall'ı vurunca yine 200 milyon euro civarında bir zarar açıkladılar. netice itibariyle iyi sayılacak bir satış adedine rağmen kar edememesi operasyonel anlamda özellikle verimlilik noktasında çeşitli sıkıntıları olan ve mevcut tablosu finansal açıdan zayıf bir firma olduğunu gösteriyor. peki opel nasıl kar edebilir? otomobil işinden nasıl kar edileceğini bilen, bu işin yönetim, üretim, tedarik gibi konularında deneyim sahibi, opel'i sabırla uzun bir süre finanse edebilecek, gm'in desteğinin bitmesinin ardından yeni ürün gamının dizayn edilmesini sağlayabilecek birilerinin elinde ve mümkünse tedarik etmek durumunda olduğu parçaların sadece opel markalı araçlarda değil de daha fazla sayıda araçta kullanılması imkanına kavuşarak daha yüksek miktarda tedarik etmek yoluyla kar edebilir. peki biz ülke olarak bunlardan birini bile sunabilme imkanına sahip miyiz? bence değiliz.

  arabalısözlük'te konu ile ilgili yazmış olduğum yazının kopyasıdır.