şükela:  tümü | bugün
  • biraz da bu işin gelişimsel sürecinden ve otomobillerin evrimini en başından saçma sapan sebeplerle ıskalamasından kaynaklanan durumdur.

otomobilin atası olan lokomobilin, türkiye'ye getirilmesini 1861 yılında osmanlı devleti engellemiş. ingiliz firması, özel temsilcileri osmanlı devletini ikna etmek için görevlendirmiş ancak başarılı olamamış. daha ilk baştan otomobillerin gelişim ve üretim süreçlerine yabancı kalmışız. sanayi devrimi gibi bu konuyu da keyfi veya manasız gerekçeler ile ıskalamışız.

bakın ünlü tarihçi murat bardakçı bu konuyu nasıl anlatmış :

--- spoiler ---

“türkiye’nin otomobili” projesi, bir buçuk asırlık gecikmenin ardından geçen hafta uygulamaya kondu.

devlet otomobilden ve otomobilin atası olan “lokomobil”den işin daha tâââ başında ürkmüş, 1861’de türkiye’ye lokomobil getirilmesi teklifini kabul etmemiş, hattâ sadece otomobilin değil, motosikletin bile memlekete girmesine izin verilmemişti.

kendi otomobilimizi yapamamamızın sebeplerinden biri de, bu yasaktır.

--- spoiler ---

kaynak
  • üretememesi değil, üretmemesi.
  • makul ve mantıklı olmamasıdır. adam 100 yıllık tecrübe ve know how ile ürünü üretiyor, sana satıyor, sen de bunun üzerine yüzde yüz vergi, yüzde otuz beş kar koyup yaklaşık ikibuçuk katına satıyorsun.
    şimdi kim neden kıçını yırtıp kamyonla para kaybetme riski olan bir işe yatırım yapsın ki?
    işe şimdi başlasan tasarım, test, üretim, dağıtım, yedek parça lojistik, pazarlama ve bakım hizmetlerinin planlanmasıyla uğraşman yıllar alacak. zaten 30-40 yıl içinde petrol kaynaklarının tükenmesinden bahsediliyor, kimi modern ülkeler benzinli motorlu arabaları tasviye etme planlarına başladılar bile.
    bence yapılacak en mantıklı şey markasını oluşturmuş ancak batmak üzere olan otomobil firmalarından birinin satın alınıp o marka üzerinden hibrit ve elektrikli araç teknolojisi konusunda arge yapılması. böylece ortaya çıkması muhtemel petrol sorunlarından ve pazarlama-marka oluşturma sorunlarından kendimizi bir ölçüde muaf tutabiliriz.
  • gerekli olmamasıdır.
  • "üretememesi değil, üretmemesi" değil üretememesidir. çünkü; üretim teknolojilerini üretmiyorsan, üretemiyorsundur. yani otomobil fabrikası açarken, fabrikayı yabancı mühendislere yaptırıyorsan üretmiyorsundur. bizimkiler aynı otomobil tasarımını aynı platformda 10 yıl üreteceklerini sanıyorlar. ha üretirsin de, otomobil maksimum 2 yılda model değişimine giden bir pazarlama gerektiriyor. fiat lisanslı kuş serisini 30 yıl boyunca türk halkına kakalamaları gibi global pazara otomobil sunabileceklerini düşünüyorlar.

bakın şimdiden iki noktada çuvalladık, hem üretememek hem pazarlayamamak. geçiniz, bu işler bakkalların iktidarında olacak işler değil.