şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ötv)

  her araçtan ötv adı altında bir araba parası alan devlet, araba yapmakla neden uğraşsın?
 • makul ve mantıklı olmamasıdır. adam 100 yıllık tecrübe ve know how ile ürünü üretiyor, sana satıyor, sen de bunun üzerine yüzde yüz vergi, yüzde otuz beş kar koyup yaklaşık ikibuçuk katına satıyorsun.
  şimdi kim neden kıçını yırtıp kamyonla para kaybetme riski olan bir işe yatırım yapsın ki?
  işe şimdi başlasan tasarım, test, üretim, dağıtım, yedek parça lojistik, pazarlama ve bakım hizmetlerinin planlanmasıyla uğraşman yıllar alacak. zaten 30-40 yıl içinde petrol kaynaklarının tükenmesinden bahsediliyor, kimi modern ülkeler benzinli motorlu arabaları tasviye etme planlarına başladılar bile.
  bence yapılacak en mantıklı şey markasını oluşturmuş ancak batmak üzere olan otomobil firmalarından birinin satın alınıp o marka üzerinden hibrit ve elektrikli araç teknolojisi konusunda arge yapılması. böylece ortaya çıkması muhtemel petrol sorunlarından ve pazarlama-marka oluşturma sorunlarından kendimizi bir ölçüde muaf tutabiliriz.
 • gerekli olmamasıdır.
 • "üretememesi değil, üretmemesi" değil üretememesidir. çünkü; üretim teknolojilerini üretmiyorsan, üretemiyorsundur. yani otomobil fabrikası açarken, fabrikayı yabancı mühendislere yaptırıyorsan üretmiyorsundur. bizimkiler aynı otomobil tasarımını aynı platformda 10 yıl üreteceklerini sanıyorlar. ha üretirsin de, otomobil maksimum 2 yılda model değişimine giden bir pazarlama gerektiriyor. fiat lisanslı kuş serisini 30 yıl boyunca türk halkına kakalamaları gibi global pazara otomobil sunabileceklerini düşünüyorlar.

  bakın şimdiden iki noktada çuvalladık, hem üretememek hem pazarlayamamak. geçiniz, bu işler bakkalların iktidarında olacak işler değil.