şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: dubai oluyoruz derken mumbai olmak)

  edit yok, mumbai'yi de pakistan'a iteledim. yersen.
 • madencilikte gerçekleşmiş olabilir, zira (bkz: #42773068).
 • ırak’ta olup bitenleri batılı medya da haber ve yorumlarla değerlendiriliyor. ingiliz telegraph gazetesi yazarı peter oborne, 1980'ler boyunca devam eden afgan-rus savaşını örnek vererek, türkiye'nin bugünkü pakistan gibi radikal islamcı militanların hedefi olabileceği öngörüsünde bulunuyor.

  peter oborne, 1. dünya savaşı sonrasında ingiltere ve fransa tarafından çizilen sınırların fiilen ortadan kalktığını ve ırak'ın fiilen üçe bölündüğünü belirttiği makalesinde, pakistan ile türkiye'yi kıyasladı. bbctürkçe’ye göre, oborne "batılı istihbarat kuruluşlarının afganların sovyetlere karşı savaşı sırasında yaptığı korkunç hatalarla yapılan kıyaslamalar ürpertici. el kaide'yi destekledik ve sonra bize karşı döndüler” eleştirisinde bulunduktan sonra şöyle devam ediyor:

  “bu politika yüzünden pakistan şimdi iç savaşın eşiğine kadar giden sürekli bir terörist başkaldırı ile uğraşıyor. böyle giderse türkiye'nin de (belki ürdün ve suudi arabistan'ın da) suriye'deki geri tepme yüzünden aynı sorunla karşılaşması muhtemel. bu arada cihatçılar batıya saldırılar düzenleyebilecekleri yeni bir terör üssü bulmuş oldu. bunların hepsi suriye savaşı başlarken öngörülebilirdi; hatta (suriye) devlet başkanı beşar esad bu uyarıyı yapmıştı."

  bölgede sınırları değişmeyen ülkelerin binlerce yıllık tarihe sahip olan mısır ve iran olduğunu belirten oborne, mısır iç çalkantılarla uğraşırken, iran'ın 11 eylül saldırılarından beri el kaide'ye karşı birlikte mücadele teklifinde bulunduğunu hatırlatıyor.

  oborne, abd başkanı obama ve ingiltere başbakanı david cameron'a, "yeni müttefikler seçmeliyiz ve iran bunlardan biri olmalı" çağrısında da bulunuyor.

  odatv.com

  ben türkiye için kravatlı afganistan derken bunu kast ediyor olabilir miydim lan ey halkım...
 • yine tiki tuttuğumuzun resmidir. her yerin aynı oynarsa olacağı da budur zaten. yanlış anlamayın yüz tikinden bahsediyorum.
 • pakista'nın peşaver sınırındaki tek terörist gurubu taliban iken, bizim suriye ve ırak sınırımızdaki teröristlerin bini bin para olup her gün yeni bir teröristimiz peydahlandığından, katılmadığım önerme... ha, sınırlarımızın kevgire dönüp giren çıkanın elini kolunu sallayarak girip çıkması yönünden ise haklı olan önerme....
 • akp döneminde gerçekleşmiştir.