şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asıl başlık: türkiye nin acilen pardus işletim sistemine geçmesi gerekliliği

  ön edit: devlet dairelerinin yüzde 95 inde windows işletim sistemi kullanılıyor. (cok iyi bildiğimden emin olabilirsiniz )

  on edit 2: bilmeyenler için açıklama : microsoft'tan kamuda kullanılan bilgisayarlar icin ggwa lisansi alınması gerek. kişisel kullanım icin alınan oem lisanslari iptal hakki vardir microsoftun. yani devlette işletim sistemi dahil bilgisayar kullnanamazsiniz.

  yillarca bulunduğum tüm ortamlarda üzerine basarak söylediğim seydir.
  (bkz: 10 ağustos 2018 dolar kuru) ndaki ani dalgalanma ile memleketin aslında ne kadar kırılgan olduğunu gördük. bir akp karşıtı olarak her ne kadar ohhhhhhhggg canıma değsin desem de guzel ülkenlmin batmasina göz yumamam. varsin gene akp nin ekmegine yağ sürmüş olalim.

  türkiye'nin bu ekonomik krizden kurtulusu ve sonrasi icin defansı icin acilen pardus isletim sistemine gecmelidir. zira şu anda tüm devlet daireleri microsoft un windows isletim sistmeini kullanmaktadır ve yüzde 70 i nin lisansi yoktur.

  şimdi microsoft istedigi takdirde tüm devlet dairelerini bir anda durdurabilecek durumdadır. ve buna yasal hakkı vardir. yapacağı bir güncelleme ile tüm bilgisayarları kilitleyebilecek güce sahiptirler.

  bunun tek çözümü ise en azindan devlet dairelerindeki isletim sistemlerinin kadameli olarak linux pardus işletim sistemine geçmesidir.
  konu ile ilgili tübitak acilen eylem plani hazırlamalı pardus isletim sistemini gelistirmeli ve cumhurbaşkanlığı khk ile 6 ay içinde tüm işlemlerin bitirilmesini istemelidir.

  edit : imla
  edit 2 :ekleme
 • acayip milli olacağız işte o gün dostlar. ula bari atar yapıcaz tamamen yerli bi işletim sistemi geliştirsinler khk ile. hatta khk ile amerikan telefonları toplatılsın, amerikan menşeili silahlar imha edilsin, kendi yerli ve milli ilaçlarımızı üretelim demi khk çünkü süpergüç.
 • geçilecek pardus’ta solitaire olacaksa desteklediğim geçiştir.
 • devlet dairelerinde pardus kullanıldığını bilmeyen birinin beklentisi. yani hali hazırda kullanılıyor. biraz araştırmak yeterli.
  edit : yazdığım yazıda tamamı diye bir ifade yok. bunun yanında 2017 de başlayan çalışmayla zaten bir çok devlet kurumu pardus'a geçti ve geçmeye devam ediyor. yani başlık sahibinin talep ettiği gibi bir çalışma zaten yapılıyor. sorun lisansların daha önceden alınmış olması. microsoft lisansı süresi doldukça adım adım geçilmeye devamı edilecek.
  bunun yanında bir mühendis olarak pardus'a verilen çalışmanın debian'a verilmesinin daha mantıklı olduğunu düşünsem de, linux işletim sistemi kullanımı verilerin başkalarının elinde geçmesini engelleyen yegane yöntemdir. ekseriyetle orduda kullanılmasının sebebi budur. yani linux kullanınca verileriniz birilerine gitmiyor.
  kaldı ki suse gerçeği var ortada. kendisi de bir linux dağıtımı ve avrupa birliği çapında askeri projeler dahil kullanılan bir dağıtım. yazılım dünyasındaki kodların 80%'sinin open source olduğu zamanda sıfırdan işletim sistemi yazmaya çalışmak manasız. ha eskiden bu çalışma vardı. adı da csd. ama şu anda zaten dünya buraya gitmiyor.

  edit 2: resmen geride kalmışım. pardus zaten debian tabanına geçmiş. ilk çıktığında başlı başına dağıtımdı. debian tabanına geçerek doğrusu yapılmış.
 • tubitak'ta gayet başarılı yürüyen projedeki ekibi yıldırıp, kaçırıp, yerlerine cahil çomarlar ordusu getirilmemiş olsaydı pekala 10-15 yılda yapılabilecek bir şey iken (zaman dışında, uygulamalar, bakım, güncelleme, güvenlik açıkları vs vs diye gider; böyle bir değişimin artısı da vardır eksisi de) şimdi artık olmayacak duaya amin noktasındaki linux dağıtım derlemesine geçiş önerisi.
 • windows işletim sistemli ve intel işlemciye sahip bilgisayarların uygun bir yere gömülüp yerlerine %100 yerli yonga setine sahip yeni bilgisayarların konulması şartıyla destekleyeceğim önerme.

  yıllar önce başladık pardus'a geçmeye ama ne olduysa oldu geliştirici ekip dağıldı. sonra eğitilemez olan memur kısmı bir bir windows yükleyip işine devam etti.

  bizde irade olsa yıllar önce geliştirilen milli klavyemizi korurduk.
 • 1. devlet dairelerinde pardus falan kullanılmıyor. birkaç yere numunelik koymuşlar. hiç mi işlem yapmaya gittiğinizde ekrana bakmıyorsunuz?

  2. %70'i lisanssız denmiş. bilgisayar işleri ihalelerle yapılır ve şartnameye mutlaka lisans konur. devlet böyle bir riske girmez. %90'ı lisanslıdır. arada gözden kaçan tırı vırı yerlerde lisanssız olabilir.

  3. pardus da kesmez. daha katı bir şekilde yerli işletim sistemi yapılmalıdır. hiçbir şekilde verilerimize başkası ulaşamamalıdır. bu konuda formatçı sedat'tan destek alınabilir.
 • güzel bir öneri fakat içerikte çok yanlış veriler var. kamuda bulunan lisanssız ürün sayısı taş çatlasa %10'dur. eskiden herkes bilgisayarına kafasına göre istediğini yüklüyormuş ama şu an sıkı bir denetim var ve eskisi gibi at koşturmak mümkün değil.
 • pardus ta tam olarak yerli değildir, bildiğimiz linuxtur.
  keşke gerçekten yerli bi işletim sistemi yapıp bunu resmi işlerde zorunlu tutsak.
  ama şu saatten sonra çok zor.
  bu arada lisans konusunda verilen yüzde yanlış.
  bundan yaklaşık 2 yıl önce devlet kendi toplu lisanslarını alarak bu sorunu çözdü
 • bursa'da sağlık kurumlarında bir süredir geçildi. ne oldu? ne bilgi işlemcisi ne son kullancısı bihaber bu sistemden. son kullancııya hitap etmeyen karmaşık arayüz, inanılmaz hatalar açıklar ve buglar içeren, kitlenince bilgi işlemcilerin sadece gelip sıfırdan disk imajından yeni sistem kurmak dışınca çarelerinin olmadığı, grafik kartı sürücülerinin kasadaki kartı tanıamadığı için 1024x768 üzeirne çözünürlüğün arttırılamadığı iğrenç ve yavaş sistemlerle çalışmak zorunda kaldık.

  dahası örneğin kendi alanım olan radyoloji için, uzaktan hasta görüntülerine bakmak için gerekli adamakıllı yazılımların hepsi windows temelli olup pardustaki dicom görüntüleyiciler bile saçmasapan yavaş işlevsiz olunca "yerli milli kullanıcaz" diye ittirilen pardusun tekerleği patladı gitti.

  sanırsın ki üstün zekalı türk bilim adamları oturmuş yeni baştan işletim sistemi çekirdeği yazmış. oysa pardus dediğin birkaç sivrizekalının pardus diye bir forum açıp linux kerneline yaptığı makyajı tübitaka kakalamasından ibaret. bir de bunu dini mesajlarla süslediler. pardus tanıtımında "önce allah rızası için" falan diye giriştiler olaya sevimli görünmek için. yenicami dilencisi gibi laflarla pompalanıyor anlayacağınız.

  sonuç ne oldu? pardus hastanelerde patlayıp işleri iyice berbatlaştırdığı görülünce ufaktan tekrar bilgisayarlara windows kurulmaya başlandı.

  ayrıca pardus bedava değildir. eğitimi için, kurulumu için tonlarca paralar harcandı. hepsi boşa gitti.

  amerikaya kafa tutucam diye "windows kullanmayalım" demek tam bir eblehliktir, aptallıktır, sığırlıktır. israile kafa tutucam diye coca cola içmemek gibi. sanki microsoft senin kaçak kullandığın windowslar yüzünden batacak, amerika da bundan etkilenecek "nolur windows kullanın ! ne istiyorsanız yapıcam" diyece öyle mi? vah gerizekalım vah !

  edit : başlığı açan dangalak aşağıdaki mesajı atarak küfür ve hakaretlerle ne mal olduğunu belgelemiş sığır oğlu sığır. kimle irtibatta olduğunuzu anlamanız adına ifşada fayda var. "götünü yaya yaya evden bakıyorsun" dediği görüntülere hastanede bakıyorum, evime niye pardus kurayım burdan anla herifin kafa yapısını tutarsızlığını. veriler çekim sonrası bir ana bilgisayarda depolanır ve oradan dicom verisi olarak raporlama bilgisayarlarına aktarılır. allahın öküzü hala görüntüler filme basılıyor elde okuyoruz falan sanıyor yavşak !

  http://puu.sh/bcnby/b2cb709680.jpg