şükela:  tümü | bugün
 • gündemde kalması gereken, yeni rant kapısı olarak görülen çok tehlikeli durum. ağaç katliamı tek başına yetmez, plastik çöple destekleyelim de doğanın içine daha çabuk edelim diye düşünmüşler herhalde.

  kaynak

  edit: gelen çöplerin yüzde 60’ı dönüştürülemeyen maddelerden oluşuyormuş.
 • petrol ithal etmek kadar doğal olay şu an için. atık plastik ya da atık kağıt ülkedeki birçok fabrika için hammaddedir. çevre bakanı değilim ama chp'li bakan bey'in bazı soru işaretlerini giderebilecek bilgim var konuyla ilgili.

  1) hemen hemen tüm illerde lisanslı geri kazanım tesisi var.

  2) tüm fabrikaların isimleri ezbere bilinemeyeceği gibi, geri kazanım tesislerininkini de bilmek mümkün değildir zannımca.

  3) - 4) ...

  5) birçoğu türkiye'de üretilen makinalarla; pres, ayrıştırma, kırma-yıkama, granüle çevirme gibi işlemlerden geçerek geri dönüşüme kazandırılıyor. atık plastikten ve kağıttan elde edilen hammaddeyle üretilen ürünleri saymaya gerek yok. denetimleri çevre bakanlığı ve il çevre müdürlükleri tarafınca yapılıyor.

  6) bir geri kazanım tesisinin lisans alabilmesi imarı uygun yer, çed raporu, çeşitli kurumlardan uygunluk vs. oldukça sıkı ve zor bir süreç denilebilir.

  7) ithal edilen atıklar; aynı bir hammadde gibi düşünülebilecek, sirkülasyonu oldukça hızlı bir şekilde çöp poşetine, boruya, kasaya vs. dönüşen tüketimi hızlı ürünler oluyor. takibi yapılıyor.

  8) geri dönüşüm bizde yeni filizlenen bir sektör olduğu için ülkedeki çöpten elde edilen hammadde, bu hammaddeden üretilen ürünler için yetersiz kalıyor şu an. çöp girmemesinin imkanı yok üretim durmasın deniyorsa. devlet nezdinde de yatırım teşvikine oldukça açık bir sektör bu arada. dışarda gördüğünüz çuvallarla plastik toplayan afgan'ından, evinize giren çöp poşetine kadar uzun soluklu bir süreç geri dönüşüm. iyi de para kazandırabilir herhangi bir aşaması.
 • 80 milyon nufusun var, 17 milyonluk hollanda'dan cop ithal ediyorsun.

  ayir cop kutularini cok mu zor.

  ataturk'ten beri dogru durust bir vizyon sahibi adam gelmedi su ulkenin basina.
 • dunya uzerinde henuz verimli bir sekilde plastigin geri donusumunu mumkun kilan bir proses yok. olsa zaten avrupa sana gondermez o atigi kendi isler. ayrica cin 2017 yilindan itibaren tum plastik atik ithalatini yasakladi. bu nedenle bati ulkeleri bu atiklari gonderecek yeni coplukler ariyorlar. bazi afrika ulkeleri ve turkiye su anda en olagan gerizekali ulkeler. turkiye cok merakliysa plastik geri donusturmeye once kendi atiklarini toplayip, ayristirip, geri donustursun.
  not: konu ile ilgili uzman sayilabilecek bir sifatla konusuyorum. konu hakkinda en ufak bir bilgisi olmadan iskembeden sallayanlara kulak asmayiniz.
 • adına çöp ithal etmek deyince gereksiz bir olumlama oluyor.

  bunun adı düpedüz dünyanın çöp tenekesi olmak aslında. çünkü biz ne de olsa ingiltere, belçika, almanya, abd, hollanda, ispanya, italya, slovenya, fransa ve japonya'dan daha üstün teknolojiye sahibiz.

  ortamlarda poşetleri de çevreyi korumak için paralı yaptık dersin...
 • geri dönüştürmek için ithal ettiğimiz çöplerin %60 ini dönüştürmeyip yine çöp olarak bırakıyoruz. vallahi bravo!! rant rant diye ülkenin ırzına geçtiler..
 • rantla alakali bi' sacmalik. ortamlarda dogayi seviyoz biz kardesim dersiniz.