şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: kaynak soran arkadaşlar için bilgileri bu youtube videosundan edindim.

bir değil birkaç kez gerçekleşmiş olan gerçekliktir.

ilki 1969 yılında neil armstrong ve ekibinin ay'a çıkışıyla gerçekleşmiştir. apollo 11 ekibinin görevlerinden biri ay'a üstünde " dünyanın dört bir yanından barış mesajları apollo 11 astronotları tarafından ay'a getirildi" yazan bir alüminyum çanta getirmekti. bu alüminyum çantanın içindeyse bir disk mevcuttu ve diskin içerisinde 72 ülke liderleriyle birlikte cumhurbaşkanımız cevdet sunay'ın da ses kaydı yer alıyordu. ve evet, bu disk hala ay'ın huzur denizinde durmakta, yani bir türk vatandaşının ses kaydının ayda bulunmasından dolayı türkiye'nin aya çıktığını söylemek çok da yanlış olmaz.

ikincisi ise 1971 yılında apollo 15 astronotlarının türk bayrağını ay'a taşımasıyla gerçekleşmiştir. uzayda 295.2 saat, ayda üç gün kalan, toplam 1.4 milyon mil uzay yolculuğu yapan tarihi türk bayrağı 41 yıl boyunca abd tarafından muhafaza edilmişken 2012 yılında türk işadamı ekmel anda tarafından satın alınıp, istanbul'daki oyuncak müzesine bağışlanmıştır. bayrak hala oyuncak müzesinde gösterimde, isteyen suserlar ziyaret edebilir.

tabi gönül isterdi ki gerçekten bir türk ay'a ayak bassın, ancak türkiyenin şu anki bilim politikası ve diplomatik konumu göze alındığında o tarihlerde müttefikimiz abd'nin bize böyle jestler yapması beni bir türk vatandaşı olarak gururlandırdı.

bu konuda beni gururlandıran bir diğer olay ise apollo 11 astronotlarının dünyaya dönüşünden sonra gerçekleştirdiği iyi niyet turu adı altındaki bir organizasyonla türkiye'ye gelip bu başarıyı halkımızla paylaşmalarıdır. bugün böyle bir başarıya imza atılsa acaba akıllarına gelir miydik tartışma konusu.
  • ulu önderimizin on yıllar önce şu sözleri ile hedef gösterdiği durum:

“bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki ay’dan bile bize haber yollayacaktır. bu mucizenin tahakkuku için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor.”

mustafa kemal atatürk
  • yeterince alkol veya ot ile her zaman gerçekleşen durumdur. diğer maddeleri bilemeyeceğim swh
  • buz gibi organik hoşafımdan yudumlarken keyfimi bir kat daha artıran gerçek.
  • doğru önerme. misal ben yeni döndüm.

"merhaba uzaylılar, sabah-ı şerifleriniz hayrolsun."
    -cevdet sunay
  • "ilki 1969 yılında yuri gagarin ve ekibinin ay'a çıkışıyla gerçekleşmiştir."

rahmetli sizi andı galiba. ay'a giden yuri gagarin değil armstrong ve aldrin'dir.