şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yerli ve milli süpürgemizin olmaması. bu konuda babayiğit iş adamlarımızın ellerini taşın altına sokmasını bekliyoruz.
 • en büyük nedeni din adamlarının quidditch’in caiz olmadığı yönündeki açıklamalarıdır. süpürgeye binip uçmanın sihir kullanmakla, büyüyle alakalı olması, sihrin ve büyünün de haram olması bunda en büyük etken.

  bu yüzden ülkede quidditch alt yapısına girecek çocuk sayısı oldukça düşük. ülkenin %50’si değişime kapalı ve kafatasçı olduğundan, quidditch türkiye’de potansiyelinin çok çok altında kalıyor.
 • ya abi ingiltere'ye bakıyorsun mesela, adamlar 11 yaşında süpürge sürme eğitimi veriyor herkese. sonra zaten her house kendi takımlarına en iyilerini seçiyorlar. sonra onların içinden de iyilerini profesyonel olarak alıyorlar. tabi bu arada professor mcgonagall'e hiç '' hoca ben profesyonel quidditch'çi olacam bunlar benim için gereksiz'' deme şansı bulamıyorlar. adamlar mükemmel sistemi oturtmuşlar.
  bizdeki gibi quidditch'çi olanlar okulu yarıda bırakmıyorlar. işte bir keeper ortaya çıkınca 12 yaşından beri '' işte yerli oliver wood'' diye manşetlerle baskı altında da bırakılmıyor. yani kısaca sistem bozuk olduğu için oluşan durum.
 • söylentilere göre quidditch yaparken kendisini harry potter zanneden 11 yaşındaki çocuğun balkondan atlaması bardağı taşıran son damla olmuş.

  çocuk hayatta fakat avrupa birliği çocukları koruma programı yetkilileri ve unicef araştırma heyeti tarafından yürütülen araştırmalarda türkiye'nin çocuk güvenliği puanları a79/28/f/54 puan düşürüdü. yetkili müsteşarlık ise tepki olarak el altından yasaklama getirdi.
 • tesis yok
  devlet teşviği yok
  alt yapılara gereken önem verilmiyor
 • sistem ve ekol eksikliği. aslen ülkemiz insanı fiziksel olarak yatkındır bu spora ancak sistem olmayınca yetenekli çocuklar harcanıp gidiyor. bakıyorsun birkaç hevesli genç kendi imkanlarıyla bu sporu yaşatmaya çalışıyor ama devamı gelmiyor.
 • bludger’ların üretim aşamasında hesaplama hatası yapılması neticesinde kendi bludgerlarımızın kendi oyuncularımızı rahatsız etmesindendir.
  ayrıca golden snitch’lerin de quiddicht sahası etrafındaki tırrekler tarafından kurulan özel sistemlerle sürekli çalınması sebebiyle antrenman yapacak gençlerimizin snitch bulamamasından kaynaklı maddi yetersizliklerdir.
  bununla birlikte federasyonun uyguladığı yersiz yerli oyuncu kuralı sebebiyle 3 büyük quidditch takımı anadoluda yetişen vasat gençlerimize hakettiğinden fazla bonservis bedelleri vermesi sebebiyle diğer alanlara (altyapıdan oyuncu yetiştirme, saha, süpürge vs.) gerekli yatırımı yapamamaktadır.

  quidditchte yabancı kuralı kalkmadığı sürece evropada başarı hayaldir.
 • yabancı sınırının olmaması yerli büyücülerimizin quidditchteki gelişimini engelliyor. altyapıya da yeterli yatırımımız olmayınca haliyle başarılı olamıyoruz.